V některých porodnicích nabízí možnost otočení plodu v děloze zevními hmaty pod kontrolou ultrazvuku. Také se můžete porozhlédnout, jestli ve Vašem okolí působí porodní asistentka, která ovládá techniku mexického šátku Rebozo. Dají se jím uvolnit děložní vazy a břišní svaly, což může miminku pomoci se otočit.Co dělat když se miminko otočit nechce
Aby se miminko přetočilo z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou dolů, se může žena polohovat do pozic, kdy se pánev nachází výše než hlava. Např. pozice na čtyřech, kočičí hřbet, koleno-prsní poloha s opřenými lokty, poloha na zádech s vypodloženou pánví, atd.Jako se přirozeně otáčí Země, miminka se také přirozeně sama naučí otáčet. Ne vždy tomu tak ale je. Motorika miminka je hnaná především psychickou zralostí, ale i tak někdy potřebují mírně popostrčit. Nevhodná manipulace, nebo prostě „línější“ miminko mohou zapříčinit potíže s otáčením.
Jak poznat že je miminko hlavou dolů : Gynekolog pomocí ultrazvuku zkontroluje, zda je dítě dolů hlavičkou, nebo koncem pánevním.
Kdy by se mělo miminko otočit hlavou dolů
Miminko se většinou definitivně otočí hlavičkou dolů až okolo 32. týdne těhotenství. Jsou i případy, kdy se může otočit až těsně před porodem. Miminka mají často svoji hlavu a i přes vaši veškerou snahu se prostě nemusí otočit vůbec.
Kdy se miminku Zpevni hlavička : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Dítě nejprve uchopí hračku v této poloze ze strany, pak před sebou a nakonec sahá po hračce i přes střed těla na druhou stranu. Začíná se točit do polohy na boku a postupně se kolem 5. měsíce dotočí až na bříško.
Miminko se většinou definitivně otočí hlavičkou dolů až okolo 32. týdne těhotenství. Jsou i případy, kdy se může otočit až těsně před porodem. Miminka mají často svoji hlavu a i přes vaši veškerou snahu se prostě nemusí otočit vůbec.
V kolika měsících se dítě otočí
6. měsíc je zlomovým obdobím pro vývoj miminka. Během tohoto měsíce se dítě otáčí z polohy na zádech do polohy na boku a do dovršení 6. měsíce by mělo zvládnout dotočení z lehu na boku do lehu na bříšku.Okolo druhého měsíce
Pokud miminko vytáhnete do sedu, udrží hlavu vzpřímenou až 5 sekund.A trénovaný Ten během statické apnoe (tedy při splývání hlavou dolů) vytrvá až o 50 % déle. Stávající rekordy činí 11 minut a 35 vteřin pro muže (rekord z roku 2009 má na svědomí Stéphane Mifsud) a za ženy je jedničkou čas 8:33, pod kterým je od roku 2015 podepsaná Gabriela Grézlová.
Okolo druhého měsíce
Při lehu na bříšku zvedne nyní hlavu přibližně do úhlu 45°. Pokud miminko vytáhnete do sedu, udrží hlavu vzpřímenou až 5 sekund.
Kdy se muze Namocit pupík : V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.
Proč se miminku drží hlavička : Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.
Na co reaguje miminko v bříšku
Především doteky, hlazení nebo tlak. I beze slov například dokáže svými pohyby změnit polohu maminky, když mu není příjemná. Od třetího měsíce má dítě kůži plnou nervových zakončení, díky kterým dokáže vnímat hmatem a čichem také svoje okolí, například teplotu plodové vody nebo povrch děložní stěny.
Po šestém týdnu věku s optickou fixací by již dítě mělo umět otáčet hlavičku symetricky a žádnou stranu nepreferovat! Pokud dítě i nadále drží hlavu více jen jedné straně – v mírném záklonu, úklonu a rotaci do strany druhé, hrozí rozvoj tzv. syndromu šikmého krku.Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do šesti měsíců. Jediným pravidlem je, podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Co by mělo umět měsíční miminko : V prvním měsíci života miminko umí kopat nožičkama, na zádech otáčí hlavu ze strany na stranu, snaží se zaměřit váš obličej, výjimečně nahradí pláč roztomilé pobrukování a při polohování na bříško na krátkou chvíli pozvedne hlavičku.