Co delat kdyz je kečup Ridky?
Přiveďte k varu. Aby škrob kečup zahustil je potřeba aby měli rajčata vysokou teplotu. Hned jak kečup zhoustne můžete teplotu ztlumit. Kukuřičný škrob rozmíchejte v jedné nebo dvou lžících vody.Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.

Jak udělat kečup bez rajčat : Domácí kečup s jablky

Vložíme je do hrnce a přidáme k nim oloupanou a nakrájenou cibuli a nakrájená jablka, která jsme předem zbavili jádřinců (slupky ponecháme). Vše zalijeme octem, po chvíli přidáme sůl, cukr a koření. Vaříme na mírném stupni za občasného míchání přibližně hodinu.

Jak dlouho vařit kečup

Propasírovaný kečup přiveďte v hrnci k varu a nechte vařit odkryté ještě 20 minut. Horký kečup nalijte do čistých zavařovacích sklenic, pevně zavřete víčkem a obraťte vzhůru nohama a nechte do druhého dne vychladnout. Sklenice poté dejte na chladné a temné místo a nechte několik dní odležet.

Jak uchovat kečup : Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.

KOMPOTY, ZELENINA, OKURKY

Další možností jsou u nás oblíbené a stále používané sklenice na omnia víčka. Ty stačí v horké vodě nahřát, víčko položit na hrdlo sklenice a poté nasadit zavařovací hlavu a tlakem obou rukou dotlačit hlavu až na doraz. Pokud pak máte problém hlavu sundat, vyzkoušejte jednoduchý fígl.

Která rajčata jsou nejchutnější

Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.Bude se jim líbit tam, kde se mohou vyhřívat alespoň 6 – 8 hodin. Příliš dlouhé přímé slunce jim však může způsobit popáleniny a silný vítr zlámat stonky, proto je nedávejte na severní stranu a ani tam, kde na ně bude dlouho svítit přímé slunce.

Pokud by se vám kečup zdál řídký, ještě ho na plotně redukujte do požadované hustoty. Pokud jste s hustotou spokojeni, můžete plnit do čistých sklenic. Uzavřete vyvařenými suchými víčky. Následně sterilujte asi 20–25 minut na 80-85 °C.

Proč se dávají jablka do kečupu : Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.

Jaké koření do kečupu : Ingredience – koření

  • Sůl.
  • Cukr.
  • Pepř
  • Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
  • Nové koření
  • Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.

Kde skladovat otevreny kečup

Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat.Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.

Jak uskladnit sklenice : Jak skladovat sklenice Nejlepším způsobem skladování sklenic je jejich uspořádání ve volném prostoru tak, aby byly bezpečně od sebe vzdáleny. Sklenice by měly být umístěny na pevném, rovném povrchu, který je vyroben z pevných materiálů, aby nedošlo k poškození sklenic o sebe nebo dokonce o stěny.