Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h.Pravidla stanovují, že řidiči musí jet jen tak rychle, aby zvládli zastavit vozidlo před přejezdem v případě, že začnou blikat červená světla. Důvod je jasný – železniční přejezd patří mezi nejrizikovější místa na silnici.Obecné pravidlo říká, že řidič může na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 30 km/h. Pouze v případě je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může řidič na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h.
Co dělat při uvíznutí na přejezdu : Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou.
Jak se chovat na zeleznicnim prejezdu
Neměli bychom zapomínat ani na to, že na železničním přejezdu a v jeho blízkosti se nesmíte ani otáčet a couvat nebo zastavit a stát ve vzdálenosti kratší než 15 metrů.
Co znamená bílé světlo na přejezdu : Paragraf 28, odstavec třetí: Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů za hodinu. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, pak může jet rychleji, ovšem maximálně rychlostí 50 kilometrů v hodině.
– Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. – Pokud se nejedná o souběžnou jízdu, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu. – Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h.
Pokud je přejezd vybaven světelnou signalizací a bliká-li bílé přejezdové světlo, pak je možno jet nejvyšší rychlostí jízdy 50 km/h. Přes železniční přejezd bez světelné signalizace je pak maximální rychlost stanovena na 30 km/h.
Jakou rychlostí je možno přejíždět přes tento železniční přejezd pokud
Pokud je přejezd vybaven světelnou signalizací a bliká-li bílé přejezdové světlo, pak je možno jet nejvyšší rychlostí jízdy 50 km/h. Přes železniční přejezd bez světelné signalizace je pak maximální rychlost stanovena na 30 km/h.Železniční přejezdy, které jsou označené pouze výstražným křížem a nedisponují žádným zabezpečovacím a siganlizačním zařízením, vyžadují největší pozornost řidičů. Ti se musí před přejezdem rozhlédnout a přesvědčit, že nepřijíždí vlak. Vlak před tímto typem přejezdu musí houkat, proto je vhodné zapojit i sluch.Pokud signalizační zařízení nefunguje, musí strojvůdci jet před přejezdem maximálně rychlostí 10 kilometrů za hodinu, aby vlak stihli bezpečně zastavit. Také musí opakovaně troubit. „Každý železniční přejezd, i v případě nefunkčního zabezpečovací zařízení, je stále zabezpečený výstražným křížem.
Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h.
Co kdyz mi ujede vlak : Pokud zpoždění mezi výchozí a cílovou stanicí činí 60 až 119 minut, může cestující od železničního dopravce požadovat odškodnění ve výši 25 % ceny jízdenky. U zpoždění přesahujícího 120 minut činí výše kompenzace 50 % ceny jízdenky. Ani v jednom případě ale cestující neztrácí nárok na přepravu.
Kde se nesmí troubit : Troubit klaksonem je možné jen v určitých krajních situacích a za podmínek, které jsou překvapivě trochu jiné v Česku a ve Španělsku. Úplný zákaz troubení ve městě však (až na výjimku) platí pro řidiče v obou zemích a zneužití Vás může alespoň ve Španělsku vyjít docela draho.
Kde můžu jet 110 km h
Na silnici, která je směrově rozdělená, je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h. Značením je možné na této silnici rychlost zvýšit nebo snížit. Na silnici, která není směrově rozdělená, je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h.
130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla max. 110 km/h, ostatní pak max. 80 km/h. Maximální povolená rychlost ve městě je 50 km/h; na dálnicích ve městě 80 km/h.Čekání na přípojné vlaky
Vlaky, které mají kratší čekací dobu než 5 minut, jsou označeny značkou "vlak nečeká na žádné přípoje" (kolečko s tečkou). Ve výjimečných případech je možné čekání návazného vlaku zvýšit, tuto možnost prověřuje vlakový doprovod, pro více informací tedy vždy kontaktujte průvodčího.
Jak získat Zpožděnku : Cestující si musí o vydání zpožděnky požádat a to přímo řidiče zpožděné linky. Ten jakožto pověřená osoba dopravcem musí zpožděnku vystavit.