Co delat se zbylými žloutky?
Zůstaly vám nespotřebované žloutky Můžete je zpracovat na další pečení (například do lineckého těsta, do krémů, do žloutkové pěny) nebo je naložit a vytvořit z nich originální žloutkové koření, které ozvláštní některé pokrmy. Zbylé žloutky se nakládají do soli a cukru, pak se suší v teplé troubě.Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.Žloutky jsou vynikající surovinou

Připravit z nich můžete například těsto, a to jak na sladké, tak slané pochutiny. Dále z nich hravě připravíte také krém do zákusků nebo omáčku. Existuje hodně zákusků, které využívají při tvorbě žloutky. Jedním z nich je například i indiánek.

Jak dlouho se šlehají žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Co udělat ze zbylých bílku

Z bílku můžete připravit nejen výborné cukroví, bílek se hodí i na pomazání pečiva, aby se krásně lesklo, ale můžete z něj upéct i lahodný biskupský chlebíček. Je v něm kandované ovoce a je politý čokoládou. Zkrátka kombinace, která přiláká nejednoho strávníka.

Jak odstranit žloutek : Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.

Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.

Jak dlouho můžete bílky skladovat Ideální je, pokud co nejdříve umístíte bílek do vhodné nádoby, kterou můžete dobře uzavřít a uložit do mrazáku. Zmražený vaječný obsah, respektive vaječné bílky, můžete při teplotě -15 oC skladovat až 12 měsíců.

Co s vařeným vajíčkem

Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky. Štiplavou chuť a svěží zelenou barvu dodá pomazánce čerstvá pažitka, jarní cibulka, medvědí česnek nebo mladá řeřicha.Sníh se nevyšlehal: Pravděpodobně jste měli mastné nádoby, metly nebo bílky se zbytky žloutku. Všechny nádoby a pomůcky je nutné mít odmaštěné, můžete je před šleháním potřít citronovou šťávou nebo octem. Také je nutné pečlivě oddělit žloutky od bílků. I malý kousek žloutku zamezí správnému vyšlehání sněhu.Vždy začínáme napěněním tuku (mohou to být i žloutky), většinou s cukrem. Třeme-li ho ručně, trvá to zhruba 20 minut a cukr do něj přidáváme po částech, v robotu cukr můžeme přidat hned na začátku a k jeho napěnění tak bude stačit kratší doba, zhruba 5 minut.

syrové žloutky: 2–3 dny – poté se začnou vysušovat, syrové bílky: až 20 dní, vejce uvařená natvrdo: 1 týden, domácí vaječný likér: 4 dny – podle některých receptů by měl v chladu vydržet i několik týdnů.

Jak se vaří bílky : Dáme vařit asi litr vody, kterou osolíme lžící soli a okyselíme lžící octa. Do vroucí opatrně vlijeme bílky, vidličkou srovnáme jejich tvar (jako bychom dělali ztracená vejce), snížíme teplotu, aby nevzkypěla a vaříme 5 minut. Potom scedíme a bílky necháme vychladnout.

Jak rozdělit žloutek : „Syrová vejce rozbíjíme tak, že jimi v polovici prudce klepneme o ostrou hranu šálku. Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce.

Jak dostat žloutek z bílků

V jedné kuchyni v Toskánsku byla k vidění paní, která rozbíjela vajíčka úderem o sebe. Nejlepší způsob je, když rozklepneme vajíčko o hranu mísy, do které ho potom vyklopíme. Když chceme oddělit žloutek od bílků musíme vajíčkem opravdu silně ťuknout, aby se pořádně a snadno rozlouplo.

Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.

I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar.Ze zbylých bílků můžete připravit výbornou majonézu nebo tatarskou omáčku. Také je můžete použít místo celých vajec k obalování řízků. Bílky nalijte do potravinové fólie pomazané olejem, zavažte do ranečku a uvařte ve vroucí vodě. Můžete je předem ochutit solí, pepřem, bylinkami, mletou paprikou apod.

Jak poznat zkažené bílky : Jak poznat zkažené

Pokud by bylo zkažené, znehodnotili byste si tím i ostatní čerstvá. Proto nožem vejce rozklepněte a nejdříve k němu čichněte a až pak přidejte k ostatním. Je dobré sledovat také barvu bílku: Jakmile je nazelenalý, načervenalý nebo v něm plavou černé nebo zelené skvrnky, raději ho nejezte.