Co dělá cikada?
Cikády prosluly svým hlučným (dosahuje až 120 decibelů) „zpěvem“, jímž samci lákají samice k páření.Samečkové naopak u těchto děr zůstávají. Často až do noci cvrkají u vchodu a lákají tak k sobě samičky, které cvrkat nedovedou. Zpěvu, který sameček vyluzuje třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého, se říká stridulace.Celkem se podle entomologů objeví několik miliard jedinců tohoto hmyzu, který je v podstatě neškodný, třením křídel však vydává zvuk o hlasitosti až 100 decibelů, tedy zhruba jako motorka či motorová pila.

Kdy jsou slyset cikády : Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.

Co jedí cikády

Jeho dalším jídlem z cikád je mame gohan, japonský rýžový pokrm s hráškem, který nahradí cikádami, jež během dušení dodají rýži oříškovou chuť. Cikádovou polévku miso připravuje tak, že syrové cikády přímo v misce přelije slaným vývarem s mořskými řasami a hlívou ústřičnou a nakonec přidá lžíci červené miso pasty.

Kde jsou cikády : Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let. Téměř celý život tráví hmyz v podzemí a prochází několika stadii vývoje larev, z nichž se nakonec po letech vylíhne dospělý jedinec.

K vnějšímu uchu patří boltec a zvukovod. Boltec zachycuje zvukové vlny a stíní zvuky přicházející zezadu. Tím napomáhá tomu, že dokážeme odlišit, zda zvuk přichází zepředu či zezadu. Zvukovod má takové rozměry, že je naladěn na frekvence v rozmezí 3 kHz až 4 kHz.

Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.

Jak zní cikáda

Po páření udělají samičky cikád do větví stromů zářezy, do nichž nakladou 400 až 600 vajíček. Dospělí pak rychle zahynou, ale vajíčka zrají na stromech několik týdnů. Mladé cikády se pak zavrtají do země a vylezou opět za sedmnáct let.Biologie a ekologie: Dospělci od května do července, především na otevřených, výslunných stráních a prosvětlených lesostepních biotopech a lesních okrajích. Dospělci žijí několik týdnů, přibližně tři až čtyři.Samečci vyluzují charakteristické hlasité cvrkavé zvuky pomocí membrány na zadečku. Jde o nejhlučnějšího zástupce z říše hmyzu. Cikády také můžeme nalézt u moře. Cikády dokážou vyvinout hlasitost až kolem 120 decibelů, což je pro lidský sluch již na hranici bolestivosti.

Ano, i dospělé cikády přijímají potravu. Stejně jako larvy sají svým bodavě-savým ústním ústrojím rostlinné šťávy. Zatímco larvy žijí v půdě a sají na kořenech svých živných rostlin, dospělé cikády žijí na keřích nebo stromech a sají na listech nebo větvičkách.

Jak slyší hmyz : Hmyz nemá uši, ale na zvuky viditelně citlivě reaguje a zvuky i vydává. A pokud zvuky vydává, pak musí být pro někoho určeny. Již v předminulém století zjistili entomologové, že hmyz zvuky vnímá na nejrůznějších částech těla. Denní motýli mají sluchové orgány na kořeni předních křídel.

Jak dělá cvrcek zvuk : Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.

Jak se zbavit cvrčka doma

Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.

Cvrček vydává své charakteristické cvrkání tak, že lištou na hraně jedné krovky přejíždí po okraji druhé krovky jako houslista smyčcem po strunách houslí. Krovka s lištou je zároveň trochu odtažená od těla, a tím funguje jako rezonátor, který zesiluje vznikající zvuk.Po několik let žijí v zemi v hloubce asi 15 – 60 cm u kořenů rostlin, jejichž šťávou se živí. Larva cikády se vyvíjí v pěti stádiích. V posledním stádiu vylézá na zem a přemění se v imago (vyvinutý a pohlavně dospělý hmyz). Život dospělých cikád trvá 1 – 2 měsíce.

Kdo má nejlepší sluch : Rekordmanem je netopýr, který dokáže zachytit frekvence až do 100 kHz. Proto u většiny savců nejsme schopni sluchem řadu jejich signálů slyšet. Také ryby slyší pomocí postranní čáry většinou jen nižší frekvence. Kaprovité ryby mají dokonalé sluchové ústrojí, které využívá plynového měchýře coby rezonátoru.