Co dělá Cvrček?
Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.K vnějšímu uchu patří boltec a zvukovod. Boltec zachycuje zvukové vlny a stíní zvuky přicházející zezadu. Tím napomáhá tomu, že dokážeme odlišit, zda zvuk přichází zepředu či zezadu. Zvukovod má takové rozměry, že je naladěn na frekvence v rozmezí 3 kHz až 4 kHz.Cvrčci si rádi pochutnají na pšeničných klíčcích, otrubách, kukuřičném či pšeničném šrotu, rybí mouce či sušeném mléce. Dále jim můžete dopřát nějaké ovoce či zeleninu, například jablko, mrkev, okurku, cuketu nebo třeba brambory. Ovoce a zelenina skvěle poslouží i jako zdroj vody.

Kolik stojí 1 Cvrček : Cvrček stepní (Gryllus assimilis)

0,1 litru 1 litr (včetně)
Dospělci ( 2,5 – 3 cm ) 50 Kč 320 Kč
Střední A ( 2 – 2,4 cm ) 55 Kč 340 Kč
Střední B ( 1,7 – 1,9 cm ) 70 Kč 550 Kč

Jak dlouho vydrží Cvrček

Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky. Je to noční teplomilný živočich, všežravec, dává přednost zelenině, ovoci, chlebu, masu, ale může hladovět i 3 týdny.

Proč cvrčci : Cvrčci jsou bohatým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro výstavbu našich tkání. V porovnání se hovězím steakem obsahují cvrčci téměř stejné množství bílkovin, avšak nižší obsah tuku. Obsahují také všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo nemůže samo syntetizovat.

Cvrčky chováme v nádobách různého materiálu, nejvhodnější jsou skleněné nebo plastové nádoby s víkem, které brání úniku jedinců. Kvůli zvýšenému riziku plísní musíme zajistit i dobré odvětrávání. Jako podklad poslouží písek, lignocel nebo směs smíchaná s krmivem.

Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.

Jak zničit cvrčka

Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.Chov cvrčků

Cvrčky chováme v nádobách různého materiálu, nejvhodnější jsou skleněné nebo plastové nádoby s víkem, které brání úniku jedinců. Kvůli zvýšenému riziku plísní musíme zajistit i dobré odvětrávání. Jako podklad poslouží písek, lignocel nebo směs smíchaná s krmivem.Jak na prevenci

  1. Důkladně utěsněte prostupy topení, vody, kanalizace a vzduchotechniky.
  2. Zabezpečte také otvory nebo trhliny na fasádách a další riziková místa.
  3. Nechte na dveře nainstalovat zavírače a ověřte těsnost oken i dveří
  4. Suroviny neskladujte přímo na zemi – používejte regály a palety.


Chutnají jako oříšky nebo chipsy

Cvrčci vám chuťově budou připadat jako ochucené oříšky. Naopak červíci svojí chutí a konzistencí připomínají spíše chipsy.

Jak dlouho se dožívají cvrčci : Cvrček dorůstá velikosti 17 – 20 mm. Dospělci se dožívají max 1 – 2 let.

Co pije cvrčci : Voda je také důležitou součástí Cvrčci jsou velice citliví na vše, co vstřebají, a proto se musíme soustředit nejen na krmivo, ale také na zdroj vody.

Co odpuzuje cvrčky

odpuzuje: Krtci, hryzci, hraboši, rejsci, hadi.

Cvrčky chováme v dostatečném prostoru (např. 40 x 14 x 10 cm), v teráriu vyrobeného ze dřeva, skla, umělé hmoty, lepenky … Přikryjeme sklem nebo jemnou síťovinou. Nezapomínáme na větrání, ale dáváme pozor, aby cvrčci nemohli utéci.Nymfy: Nymfy připomínají dospělce, nemají křídla, svlékají se 7-11 krát před dosažením dospělosti. Dospívají za 6 měsíců při teplotě 23°C, za 1 až 1,5 měsíců při teplotě 35°C. Dospělci: Dospělci se dožívají maximálně 1-2 let.

Proč jíst cvrčky : Cvrčci jsou bohatým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro výstavbu našich tkání. V porovnání se hovězím steakem obsahují cvrčci téměř stejné množství bílkovin, avšak nižší obsah tuku. Obsahují také všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo nemůže samo syntetizovat.