Co dělá vinař?
V zimě vinohrad spí a odpočívá. Neměl by ale spát i vinohradník. Révu je třeba chránit před zvěří i silnými mrazy. Jen tak se na sklonku léta dočkáme sladké úrody.V České republice je registrováno celkem 18 400 pěstitelů vinné révy. Největší počet z nich pěstuje révu na ploše do 0,1 ha. Zdaleka největší plochu vinic, celkem 76 procent, ale obhospodařují pouhá dvě procenta těch největších.Výroba vína, též vinifikace, představuje výrobní proces od zpracování vinných hroznů až po lahvování vína. Začíná sběrem, resp. výběrem ovoce, pokračuje jeho zkvašením na alkohol a končí plněním hotové kapaliny do lahví. Historie výroby vína je více než tisíciletá.

Kolik stojí hektar vinohradu : „Cena nově vysazené vinice se pohybuje okolo tři čtvrtě milionu až milionu korun za hektar. Obecně se prodávají většinou za půl milionu až milion korun, u těch lepších i více. U půdy, kde není vysazený vinohrad, je to hodně individuální. Někde je to deset korun za metr, na některých místech až padesát.

Jak zazimovat víno

U mladších vinic je důležité přihrnout kmínek, aby byl roub zakrytý. Jinak žádnou speciální přípravu réva vinná na zimu nevyžaduje. Na podzim je dobré mezi řádky pohnojit a zaorat. Na mnoha vinicích pěstujete staročeské rezistentní odrůdy.

Co s vinnou révou na podzim : Na podzim (obvykle listopad) by měla být réva pečlivě prořezána, aby se rostlina na jaře bez problémů probudila během vegetačního období. V té době se stříhají i ty výhony, které byly v jarním období vynechány. Po podzimním řezu je třeba keř dobře chránit před mrazem.

Prvenství si nedávno upevnila burgundská legenda Domaine de la Romanée-Conti. Ta získala i trofej za vůbec nejdražší kdy prodané jednotlivé lahve. Na nedávné aukci v New Yorku se vydražily dvě lahve Romanée-Conti 1945, jedna za 496 tisíc dolarů (11,2 milionu korun) a druhá za 558 tisíc dolarů (12,6 milionu korun).

Jak je to se spotřebou vína v Česku Češi víno milují a dokazují to nejen koláče sledovanosti seriálu Vinaři. I když je ale průměrná spotřeba jednoho Čecha více než 20 litrů vína ročně (to jsou dva miliony hektolitrů), ve srovnání s evropským průměrem zaostáváme. Ten totiž činí přes 36 litrů na osobu.

Kdo řídí výrobu vína

Sklepmistr je osoba, která řídí zpracování hroznů a výrobu vína. Zkušení degustátoři a znalci vína poznají posuzované víno většinou podle tzv. rukopisu sklepmistra, kdy použitá technologie se podepsala na charakteru vína.Rané odrůdy se sbírají už na konci srpna, pozdní odrůdy dokonce na konci listopadu. Hrozny pro ledová vína se pak sbírají už za mrazů. Nikdy se nesmí víno začít sbírat příliš brzy. Z modrých hroznů se vyrobí červená vína, z bílých hroznů bílá.Cena zemědělské půdy loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Jeden hektar stál v průměru 334 080 Kč, v roce 2021 to bylo 294 326 Kč. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou společnosti Farmy.cz, která se věnuje prodeji zemědělských pozemků.

Uvedu příklad: Při pohledu na to, kolik litrů vína se "vyrobí" z jednoho hektaru, mi vychází tato čísla: ČR 28,8 hektolitrů z ha, Španělsko 38,3 hl/ha, Itálie 63,2 hl/ha a Francie dokonce 65,5 hl/ha.

Co dělat s vinnou révou na podzim : Na podzim (obvykle listopad) by měla být réva pečlivě prořezána, aby se rostlina na jaře bez problémů probudila během vegetačního období. V té době se stříhají i ty výhony, které byly v jarním období vynechány. Po podzimním řezu je třeba keř dobře chránit před mrazem.

Kdy se zkazí víno : Skladujte v lednici. Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Kdy a jak stříhat vinnou révu podzim

Kdy stříhat vinnou révu S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději.

K přihnojování můžete používat buď granulovanou chlévskou mrvu, nebo speciální vodorozpustné hnojivo pro vinnou révu. Použití hnojiva je velmi jednoduché, stačí do konve nasypat vrchovatou lžíci hnojiva na 10 litrů studené vody a každých 14 dní použít cca 5–10 l pro jednu sazenici (záleží na velikosti rostliny).Vůně by měla být čistá a harmonická. Pokud ucítíte při prvním přivonění nepříjemné zápachy, které jsou štiplavé a dráždivé, je to příznak vysokého obsahu těkavých látek. Určitě byste neměli pít vína se zápachem octu, aldehydu, acetonu, síry nebo dokonce plísně.

Kdo má nejlepší víno na světě : Není žádným tajemstvím, že světové prvenství v produkci vína si drží Francie, Itálie a Španělsko.