Místo vajec můžete dát do těsta nabobtnaná chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninové mouky, obilné mouky, pudink nebo také rostlinný olej.Žloutky zlepší a přibarví jakékoliv těsto, ať už bramborové, linecké, kynuté třené nebo na palačinky, lívance či vafle. Jeden žloutek utřený s cukrem patřil k občasným svátečním mlsotám našeho dětství, dodával nám energii zdravěji než dnešní cukrovinky plné chemie.Celá vejce zvyšují pružnost těsta, ale pečivo je pak menší a není tak křehké. Našlehaný bílek naopak těsto zvedne, šleháním lze zvětšit objem bílku až osmkrát. Žloutky dodají těstu tuk a chuť, proto se používají do jemných a kynutých těst.
Jak nahradit žloutek : Škrob. Suroviny krásně spojí 1 lžíce kukuřičného nebo bramborového škrobu rozmíchaná v 1 dl studené vody. Tato směs vydá za 2 vejce. Při pečení vánočního cukroví použijte ½ lžíce škrobu rozmíchaného v 1 dl vody místo 1 vejce nebo 2 žloutků.
Proč se nesmí mýt vejce
Skladování vajec
Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.
Co dát do těsta aby se nelepilo : Stačí do těsta přidat namleté nebo nastrouhané piškoty, které těsto zahustí. Pokud máte těsto naopak příliš suché a při pokusu o vyndání z formiček se drolí, přilijte trochu tekutiny. Může to být třeba mléko, smetana, rum nebo rozpuštěné máslo.
Pokud totiž nebudou důkladně usušené i na dně, nepůjdou vám z formiček vyklopit. Jakmile jsou důkladně upečené, vypadávají z nich samy, jen co formičku obrátíte vzhůru nohama. Takže pokud se už budete blížit ke dvěma hodinám, klidně některou vytáhněte, nechte trochu zchladnout a zkuste vyklopit.
Korpusy vám dobře zabalené v chladu a suchu vydrží několik dní.
Co dělá vejce v Teste
Hlavním úkolem žloutku je propojit těsto a dát mu bohatší chuť a sametovou texturu. Také má výjimečnou schopnost propojit tekuté a tučné ingredience a vytvořit jemnou jednolitou emulzi, která bude držet pohromadě. Naopak samotný bílek má úplně jinou funkci, zvlášť když je vyšlehaný do sněhu.Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.
chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku. Především podle bílku se posuzuje kvalita vajec. Bílek by měl být čistý, průhledný, nezakalený, u kvalitních vajec je až třpytivý.
Proč se vejce skladují špičkou dolů : Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově. Vejce naskládejte do děrovaných plat špičkou dolů, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Právě na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.
Proč je žloutek žlutý : Proč má žloutek různou barvu Je to dáno stravou slepic. Strava na bázi pšenice vytváří světle žluté žloutky. Zatímco strava založená na kukuřici nebo vojtěšce vede k tmavšímu zbarvení žloutku.
Jak se pozná dobře Vykynuté těsto
Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.
Lepivé těsto
Potřebujete z těsta vyválet placku, ale těsto je velmi lepivé a nechcete jej příliš podsypávat, aby nebylo samá mouka Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku. Těsto se nebude vůbec lepit!Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně. Troubu v mezičase předehřejte na 140 stupňů.
Kdy vyklopit rakvičky : Suší se dlouho, 2,5-3 hodiny, aby byly opravdu usušené po celé hloubce rakvičky. Pokud totiž nebudou důkladně usušené i na dně, nepůjdou vám z formiček vyklopit. Jakmile jsou důkladně upečené, vypadávají z nich samy, jen co formičku obrátíte vzhůru nohama.