Co řeší krajský úřad?
Kraj zřizuje a řídí krajské nemocnice.životního prostředí, cestovního ruchu, venkova, zdravotnictví, školství, péče o lidské zdroje, sportu a dalších). Poskytuje dotace z krajských fondů (rozvoj měst a obcí, obnova venkova, podpora cestovního ruchu…). plánování v kraji.Činnost krajského úřadu zahrnuje ve velkém počtu případů provádění správních řízení, ve kterých je rozhodováno o právech a povinnostech jejich účastníků. V přenesené působnosti je krajský úřad ve vztahu k samosprávným orgánům kraje nedotknutelným suverénem. Samospráva nesmí do jeho činnosti nijak zasahovat.

Kdo vede krajský úřad : V čele krajského úřadu stojí ředitel; i ten je zaměstnancem kraje. Ředitel odpovídá za plnění úkolů svěřených krajskému úřadu v samostatné i přenesené působnosti. Do funkce ho jmenuje (resp. odvolává) hejtman s předchozím souhlasem ministra vnitra.

Co vykonává krajský úřad

Pro občany vykonávají krajské úřady věci jako vyřizování dotací, dotování dalších projektů. Krajský úřad plní úkoly v samostatné působnosti uložené mu zákonem, zastupitelstvem kraje a radou kraje a napomáhá činnosti výborů a komisí. Dále vykonává zákonem stanovenou státní správu (přenesená působnost).

Kdo je nadřízený orgán krajského úřadu : Nadřízeným správním orgánem orgánu kraje (zde krajského úřadu) se rozumí v řízení vedeném v samostatné působnosti Ministerstvo vnitra, v řízení vedeném v přenesené působnosti věcně příslušný ústřední správní úřad, popřípadě ústřední správní úřad, jehož obor působnosti je rozhodované věci nejbližší.

129/2000 Sb.), podle něhož kraj pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Kraj spravuje zastupitelstvo kraje, dalšími orgány jsou rada kraje, hejtman a krajský úřad. Kraj si však může vytvořit i další orgány. Zastupitelstvo kraje je voleným orgánem kraje.

Okresní a krajské soudy rozhodují o sporech a dalších právních věcech v prvním stupni, přičemž to, na který soud se v prvním stupni obrátím, stanovuje zákon. Krajské a vrchní soudy potom rozhodují o odvoláních proti rozhodnutím okresních a krajských soudů. Nejvyšší soud rozhoduje zejména o dovoláních.

Co znamená krajský úřad

Krajský úřad je jedním z orgánů kraje (vedle zastupitelstva kraje, rady kraje, hejtmana kraje a zvláštního orgánu kraje), který nemá právní subjektivitu. Je nepominutelným článkem veřejné správy. Krajský úřad je orgánem kraje a má přenesenou působnost, plní úkoly uložené zastupitelstvem.Obecní úřad (zkr. OÚ) je úřední orgán obecní správy. Je jedním z orgánů obce, který je pověřen plněním úkolů obecní správy, poskytováním informací a administrativně a organizačně přispívá k činnosti ostatních orgánů obce.Co mohu dělat, když úřad nekoná Pokud úřad v řízení o Vaší věci ve lhůtě nerozhodl anebo při jiných postupech, kdy se nakonec nevydává rozhodnutí, včas (většinou „bez zbytečného odkladu“) neprovedl určitý úkon, můžete nadřízený úřad požádat, aby přijal opatření proti nečinnosti podle § 80 odst. 3 správního řádu.

Pro občany vykonávají krajské úřady věci jako vyřizování dotací, dotování dalších projektů. Krajský úřad plní úkoly v samostatné působnosti uložené mu zákonem, zastupitelstvem kraje a radou kraje a napomáhá činnosti výborů a komisí. Dále vykonává zákonem stanovenou státní správu (přenesená působnost).

Jaké školy zřizuje kraj : Za tímto účelem kraj zřizuje a zrušuje: a) střední školy, b) vyšší odborné školy, c) mateřské, základní, střední školy a školská zařízení pro děti a žáky uvedené v § 16 odst.

Jak se jmenují 14 krajů : 14 krajů: – Hlavní město Praha, – Středočeský kraj, – Jihočeský kraj, – Plzeňský kraj, – Karlovarský kraj, – Ústecký kraj, – Liberecký kraj, – Královéhradecký kraj, – Pardubický kraj, – Kraj Vysočina, – Jihomoravský kraj, – Zlínský kraj, – Olomoucký kraj, – Moravskoslezský kraj.

Co nesmí soudce

Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.

Trestní řízení je zákonem upravený postup příslušných orgánů státu (tzv. orgánů činných v trestním řízení), jehož cílem je zjistit, zda byl spáchán trestný čin, zjistit jeho pachatele, uložit mu podle zákona trest nebo ochranné opatření a toto rozhodnutí vykonat, popřípadě zajistit jeho výkon.Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.

Co vykonává obecní úřad : Obecní úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce. Každý obecní úřad má ze zákona povinnost: podávat informace žadatelům.