Co jí cikády?
Ano, i dospělé cikády přijímají potravu. Stejně jako larvy sají svým bodavě-savým ústním ústrojím rostlinné šťávy. Zatímco larvy žijí v půdě a sají na kořenech svých živných rostlin, dospělé cikády žijí na keřích nebo stromech a sají na listech nebo větvičkách.Samečkové naopak u těchto děr zůstávají. Často až do noci cvrkají u vchodu a lákají tak k sobě samičky, které cvrkat nedovedou. Zpěvu, který sameček vyluzuje třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého, se říká stridulace.Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.

Jak cikády vydávají zvuk : Pouštní cikády se také jako jedny z mála dokáží ochlazovat pocením. Samečci vyluzují charakteristické hlasité cvrkavé zvuky pomocí membrány na zadečku.

Kde žijí cikády

Naposledy cikády zaplavily 15 amerických států včetně New Yorku v roce 2004. Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let.

Jak velká je cikáda : Cikády (Cicadoidea) patří mezi polokřídlý hmyz. Dospělci běžně měří 2-5cm, ale některé tropické druhy mohou dosáhnout až 15 cm.

K vnějšímu uchu patří boltec a zvukovod. Boltec zachycuje zvukové vlny a stíní zvuky přicházející zezadu. Tím napomáhá tomu, že dokážeme odlišit, zda zvuk přichází zepředu či zezadu. Zvukovod má takové rozměry, že je naladěn na frekvence v rozmezí 3 kHz až 4 kHz.

Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.

Jak vypadá cikáda

Cikády (Cicadoidea) patří mezi polokřídlý hmyz. Dospělci běžně měří 2-5cm, ale některé tropické druhy mohou dosáhnout až 15 cm. Je to tedy poměrně velký hmyz. Hlavně jde ale o nejhlučnější zástupce hmyzí říše.Mají proměnu nedokonalou (vajíčko, larva, dospělec) a jejich proměna trvá od 2 dnů do 17 let (některé druhy severoamerických cikád).Hmyz nemá uši, ale na zvuky viditelně citlivě reaguje a zvuky i vydává. A pokud zvuky vydává, pak musí být pro někoho určeny. Již v předminulém století zjistili entomologové, že hmyz zvuky vnímá na nejrůznějších částech těla. Denní motýli mají sluchové orgány na kořeni předních křídel.

Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".

Co jí cvrčci : Cvrček polní se živí výhonky, jemnými lístky a trávou. Občas si doplňuje potravu drobným hmyzem.

Jak na chov Cvrcku : Cvrčci si rádi pochutnají na pšeničných klíčcích, otrubách, kukuřičném či pšeničném šrotu, rybí mouce či sušeném mléce. Dále jim můžete dopřát nějaké ovoce či zeleninu, například jablko, mrkev, okurku, cuketu nebo třeba brambory. Ovoce a zelenina skvěle poslouží i jako zdroj vody.

Co dělá cvrcek

Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.

Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".

Jaký hmyz se jí : Zatím si v EU můžeme pochutnat pouze na 4 druzích jedlého hmyzu, mezi ně samozřejmě patří naši Křupaví červíci (mouční červi)! Dále cvrčci, potemník stájový a saranče stěhovavé. Podrobnější informace o legislativě týkající se jedlého hmyzu v EU si můžete přečíst v našem předchozím článku.