Co je žloutenka typu B?
Doporučuje se klid na lůžku, abstinence alkoholu a dieta. Využívá se léků chránících jaterní buňky a podporujících jejich obnovu (hepatoprotektiva). Chronické formy onemocnění lze léčit injekčním podáváním interferonů (látky ovlivňující imunitu) a antivirotik.Hepatitida B je infekční zánět jater vyvolané virem hepatitidy B (HBV), dříve se často označovala jako tzv. „sérová žloutenka“. Celosvětově se jedná o nejčastější virové onemocnění jater, ve světě žije asi 343 milionů lidí s HBV infekcí, z nichž nejvíce v oblastech subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie.Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.

Co je žloutenka typu A : Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.

Jak se projevuje žloutenka typu B

Při onemocnění virovou hepatitidou B se akutní infekce projeví chřipkovitými příznaky, nevolností, zvracením, nadýmáním či neurčitými bolestmi břicha. Může se objevit „zežloutnutí“ kůže, tmavá moč a světlá stolice. Stejně tak mohou být přítomny bolesti drobných kloubů rukou a nohou.

Kdy se Ockuje žloutenka B : Jaké je schéma očkování proti hepatitidě typu B Základní schéma očkování proti hepatitidě typu B tvoří celkem 3 dávky podané v 0., 1. a 6. měsíci.

Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.

Ceník vakcín za 1 dávku včetně aplikace (platný v den aplikace k dnešnímu dni)

Onemocnění Vakcína Cena / 1 dávku
Žloutenka A dítě do 15 let Havrix junior 720 1400 Kč
Žloutenka A dospělý Avaxim Havrix 1440 1690 Kč
Žloutenka B Engerix B 1150 Kč
Žloutenka AB Twinrix Adult /dospělý/ 2140 Kč

Co to je žloutenka typu C

Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může vést k poškození jater a následné chronické infekci.Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.

Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.

Které očkování hradí pojišťovna : Očkování

Infekční onemocnění Dospělí Max. výše příspěvku
Plané neštovice od 18 let 1 000 Kč
Černý kašel (tetanus, záškrt) 500 Kč
Cestovní očkování (žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, vzteklina, cholera, malárie, horečka dengue) 1 000 Kč
HPV 1 500 Kč

Jaké je povinné očkování v ČR : Očkovací kalendář platný k 1.1.2018

Věk Povinná očkování (od 1.11.2010) Povinná očkování (od 1.1.2018) Vyhláška 355/2017 Sb.
10 let záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování) záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování)
14 let tetanus ( u neočkovaných v 10–11 letech)
20–25 let tetanus (7. dávka)

Jak se projevuje žloutenka typu A

Mnoho infikovaných pacientů, zejména dětí, nemá žádné nebo pouze minimální potíže. Doba mezi nákazou a onemocněním je obvykle 2–6 týdnů. Pokud se příznaky objeví, trvají až 8 týdnů a typicky se jedná o nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, žloutenku, teplotu a bolest břicha.

Symptomy hepatitidy C

Akutní infekce se projevuje horečkou, únavou, sníženou chutí k jídlu, nevolností, zvracením, bolestí břicha, tmavou močí, bolestí kloubů a zažloutnutím kůže. Zhruba u 80 % nakažených se však bezprostředně po infekci neprojevují žádné symptomy.Za nažloutlým zbarvením kůže a očního bělma při žloutence stojí zvýšená hladina barviva bilirubinu v krevním řečišti. Pokud hladina dosáhne extrémně vysokých hodnot, barva kůže a bělma se změní na žlutohnědou až hnědou. Žlutavý odstín kožního povrchu může ale také způsobit nadměrný příjem beta-karotenu ve stravě.

Jaké očkování je zdarma : V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:

  • záškrt (difterie),
  • tetanus,
  • černý kašel (dávivý kašel, pertuse),
  • přenosná dětská obrna (poliomyelitida),
  • virová hepatitida B (žloutenka typu B),
  • onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,
  • spalničky,
  • zarděnky,