Co je žloutenka typu E?
Virová hepatitida E je enterálně přenosné onemocnění s poměrně dlouhou inkubační dobou v rozmezí 2–8 týdnů, průměrně 35 dní. Vnímavost k nákaze je všeobecná, imunita po prodělané infekci je pouze krátkodobá, většina osob po prodělané infekci záhy ztrácí protilátky anti-HEV.Onemocnění se přenáší fekálně-orální cestou a vyznačuje se poměrně dlouhou inkubační dobou v rozmezí 2–8 týdnů, průměrně 35 dní.Mnoho infikovaných pacientů, zejména dětí, nemá žádné nebo pouze minimální potíže. Doba mezi nákazou a onemocněním je obvykle 2–6 týdnů. Pokud se příznaky objeví, trvají až 8 týdnů a typicky se jedná o nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, žloutenku, teplotu a bolest břicha.

Která žloutenka je nejhorší : Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.

Co způsobuje hepatitida

Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.

Co způsobuje žloutenku : Nejčastější příčinou zežloutnutí je neprůchodnost (obstrukce) žlučových cest. Překážkou bývá kámen, který se do žlučových cest dostane ze žlučníku, někdy také nádor (např. slinivky břišní), který stlačí žlučovod zvenčí, vzácně se jedná o nádor rostoucí přímo ve žlučových cestách.

Akutní hepatitida se většinou léčí klidem na lůžku, mírní se příznaky onemocnění (teplota, zvracení), jaterní dietou, vitamíny, ve výjimečných případech se podávají antivirotika. Léčba trvá asi 2 týdny. Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.

Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.

Jak poznam že mám žloutenku

Jak poznat žloutenku a další příznaky jaterního onemocnění

Mezi nespecifické příznaky patří únava, bolest břicha, nevolnost a zvracení, průjem, teploty, nadýmání atp. Mírně poškozené jaterní funkce se též mohou projevit např. tmavou močí a šedě, žlutě nebo nepřirozeně světle zbarvenou stolicí.Když se před spláchnutím otočíte k záchodové míse, zjistíte, že vaše stolice má nápadně světlou barvu, zatímco vaše moč je pro změnu nepřirozeně tmavá. Kromě toho barva vaší kůže získá nažloutlý odstín a zežloutnou vám i bělma očí. Zmíněné příznaky vás dovedou k lékaři, který vám diagnostikuje virovou hepatitidu.Co je hepatitida B Hepatitida B je infekce jater způsobená virem hepatitidy B, která se šíří kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. K většině infekcí dojde v důsledku kontaktu s infikovanou krví, ale infekční může být i sperma, sliny a vaginální tekutiny.

Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.

Jak poznat hepatitida : Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.

Kolik je typu žloutenky : V současné době je obecně uznáváno 5 druhů infekčních hepatitid: A, B, C, D a E. Někdy se mluví i o hepatitidách F a G, ty jsou ojedinělé, ale žloutenka typu F nemá potvrzenou existenci.

Co to je žloutenka typu C

Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může vést k poškození jater a následné chronické infekci.

Ceník vakcín za 1 dávku včetně aplikace (platný v den aplikace k dnešnímu dni)

Onemocnění Vakcína Cena / 1 dávku
Žloutenka A dítě do 15 let Havrix junior 720 1400 Kč
Žloutenka A dospělý Avaxim Havrix 1440 1690 Kč
Žloutenka B Engerix B 1150 Kč
Žloutenka AB Twinrix Adult /dospělý/ 2140 Kč

Nejčastější příčinou zežloutnutí je neprůchodnost (obstrukce) žlučových cest. Překážkou bývá kámen, který se do žlučových cest dostane ze žlučníku, někdy také nádor (např. slinivky břišní), který stlačí žlučovod zvenčí, vzácně se jedná o nádor rostoucí přímo ve žlučových cestách.

Jak zjistím že mám žloutenku : Příznaky žloutenky

  1. zežloutnutím kůže, očního bělma, sliznic a dalších tkání,
  2. dalšími projevy mohou být únava, svalové bolesti, teploty, nechutenství, bolesti břicha, průjmy či zvracení.​