Co je nároží střechy?
Jedná se o náročnou práci, kterou provádí specializovaní řemeslníci, doškáři. Došková střecha musí mít velký sklon (min. 45°), došky se přivazují buďto na prkna, anebo na latě, nejčastěji drátem nebo povříslem. Životnost došků je zhruba 15–20 let, nebezpečí požáru se omezuje různými předpisy i promyšlenou technologií.Hřeben – tvoří horní hranu střechy. Spojuje dvě protilehlé plochy a zpravidla se přes něj odvětrává střešní plášť, tedy zejména odvádí vlhkost a v létě i přebytečné teplo.Pochozí střecha

Tento typ střech může být realizován jako terasa u druhého podlaží domu, jako parkoviště v případě úpravy na vyšší zatížení nebo jako střecha zelená. U zelených střech můžete mít i v centru města zelený trávník, ovocné stromy nebo vánoční stromky přímo na své střeše.

Co je střešní rovina : Menší stavby (zejména obytné domy) se z většinou zastřešují pomocí rovin, mluvíme pak o tzv. střešních rovinách. Velké stavby se často zastřešují pomocí klínových, translačních nebo zborcených ploch.

Jak vypadá došková střecha

Charakteristika doškové krytiny

Došková krytina je obecný pojem pro výrobek ze slámy nebo rákosu používaný k zastřešení staveb. Došky jsou vlastně trsy ze slámy či rákosu svázané do určitého tvaru, které mají délku 1–1,5 metru. Tento trs se svazuje tenkým drátem. V minulosti se používal provázek nebo stébla slámy.

Co se dává pod plechovou střechu : Difúzně otevřená pojistná hydroizolace na bázi polypropylenu s nakašírovanou strukturovanou rohoží z polypropylenových vláken. Chrání vrstvy střech a podstřešní prostory před pronikáním vody a sněhu v případě poškození krytiny, případně před vodou kondenzující na spodní straně krytiny.

Valbová střecha je novou střešní rovinou v místě původního štítu, a to v úrovni střešního pláště. Rovina je kolmá vzhledem ke zbylým střešním rovinám. Dvě strany střechy mají tvar lichoběžníku a zbylé tvar trojúhelníku. Vzniká zde pološtít, který má lichoběžníkový tvar, čímž se liší od valbové střechy.

Není proto divu, že 25 až 30 % všech tepelných ztrát má na svědomí právě střecha. Pokud ji ale dobře zateplíte, udržíte teplo doma a výrazně ušetříte za energie na vytápění. V létě zase zateplení brání přehřívání podkroví, takže uspoříte i za klimatizaci a v prostorách pod střechou už nebude nesnesitelné horko.

Čím nejlépe zateplit střechu

Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.Pravdou je, že nejčastěji se u plochých střech setkáme s asfaltovou krytinou krytou štěrkem, ale výběr je daleko širší. Ve hře je například PVC folie nebo kombinace PVC a bitumenové krytiny. Polyolefinovo-kopolymerovo-bitumenové pásy (POCB). Pro ploché střechy lze v řadě případů využít i plechové střešní krytiny.

Došek je snop zhotovený ze cca 140cm dlouhé rovné slámy nebo rákosí. Jeden došek váží cca 2,5 kg. Velkou výhodou doškové střechy je její výdrž až 40 let.

Co to je došky : Došek je další tradiční střešní krytina. Je to snopek, zhotovený nejčastěji z rovné slámy, ale může být i z rákosí či orobince. Tradičně to u nás bývala sláma ze žita, to ale nesmělo být ještě dozrálé a sláma se sklízela ručně. Došky se přehazovaly přes latě na střeše a utahovaly.

Jak daleko od sebe střešní latě : Správně navržené střešní latě zajistí pevnou oporu pro střešní krytinu a pomohou chránit váš dům před povětrnostními vlivy. Rozhoduje několik faktorů – typ střešní krytiny, rozměr latí a sklon střechy. Obecně platí, že vzdálenost mezi střešními latěmi se pohybuje kolem 30 až 60 cm.

Jaké jsou typy střech

Odpověď: Střechy se dělí na ploché a šikmé. Za plochou se označuje ta se sklonem do 10 stupňů, šikmá má sklon 10 až 45 stupňů, strmá pak větší než 45 stupňů. Šikmé se pak dále dělí podle tvaru na klasické sedlové střechy, střechy valbové, polovalbové, mansardové, stanové a pultové.

Foukaná izolace je schopná proniknout i do těch nejmenších mezer a trhlin, což zajišťuje kompletní pokrytí střešní konstrukce. Tato metoda umožňuje udržet stávající krytinu nedotčenou a tak zateplení střechy bez sundání krytiny proběhne bez problémů.V případě fasády se proto doporučuje 20–28 cm ověřeného izolantu, do střechy se doporučuje dát 30–40 cm. Každý centimetr izolace navíc sice něco stojí, ale cenový rozdíl je bohatě kompenzovaný budoucími energetickými úsporami. Nezapomeňte, že životnost izolantu z minerální vaty je v řádech mnoha desítek let.

Co se dává na střechu : Základem je hydroizolace

Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Ta má bránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev střechy a do obytných prostor. Nejrozšířenější jsou hydroizolační pásy na bázi PVC a nebo asfaltu. Poměrně oblíbené jsou také plechy.