Závazkové právo nebo také obligační právo je součást soukromého práva a tvoří ho souhrn právních norem, které upravují závazky (obligace).Obligační a věcněprávní účinky smlouvy
Obligačním účinem smlouvy je vznik závazku, povinnosti poskytnout sjednané plnění (např. povinnost převést vlastnické právo). Věcněprávním účinkem je vznik, změna či zánik práva (např. vznik vlastnického práva).Závazek čili obligace (též závazkový právní poměr) znamená vztah mezi dvěma lidmi nebo skupinami, z něhož jedné (dlužníku) z nich plyne povinnost v budoucnosti něco dát, udělat, případně nedělat, kdežto druhé naopak oprávnění splnění závazku očekávat, případně i vymáhat (věřitel).
Jak vzniká závazek : (1) Závazek vzniká ze smlouvy, z protiprávního činu, nebo z jiné právní skutečnosti, která je k tomu podle právního řádu způsobilá. (2) Ustanovení o závazcích, které vznikají ze smluv, se použijí přiměřeně i na závazky vznikající na základě jiných právních skutečností.
Co je právní povinnost
Právní povinnost
Právní povinnosti jsou ty, jež ukládají zákony a jejichž plnění vymáhá společenská autorita případnými sankcemi. Také zde zpravidla platí zásada, že oprávnění jednoho odpovídá povinnost druhého. „Vymezit práva jedné strany a přitom neuložit povinnosti druhé straně odporuje základnímu principu práva.
Na co se dělí právo : Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Typy smluv
- Kupní smlouva.
- Smlouva o dílo.
- Smlouva o poskytování služeb.
- Licenční smlouva.
- Smlouva o nájmu.
- Smlouva o výpůjčce.
- Specifika výpůjček výtvarných děl.
- Smlouva o přepravě věcí
Obligační statut
Každý soukromoprávní vztah s mezinárodním prvkem se musí řídit podle právních předpisů určitého státu. V závazkových vztazích se toto právo označuje jako obligační statut (nebo také závazkový statut nebo rozhodné právo). Obligační statut upravuje práva a povinnosti účastníků závazkového vztahu.
Co patří mezi závazky
Mezi nejčastější závazky účetní jednotky pak jsou: závazky z obchodních vztahů, závazky za zaměstnanci, závazky vůči státním institucím (jako je například finanční úřad, okresní správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, celní úřad a další), závazky vůči společníkům nebo bankovním institucím.Občanské právo – souhrn soukromoprávních ustanovení, upravujících osobní stav, právní postavení a vzájemná práva a povinnosti osob fyzických a právnických. Historický vývoj občanského práva: Občanský zákoník (OZ) – 1811. Občanský zákoník (OZ) – 1950.Závazky se vesměs účtují na pasivní účty, s odesláním peněz z pokladny či z bankovního účtu se vynulují. Na počátku i ke konci účetního období se vykazují v rozvaze (na počátečním a konečném účtu rozvažném).
Právní věta: Obecná prevenční povinnost vyplývá z § 2900 obč. zákoníku (dříve § 415 obč. zák.), podle něhož každý je povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Je tedy (primárně) určeno k ochraně zdraví a života lidí.
Co patří mezi prameny práva : Existuje pět rozdílných kategorií formálních pramenů práva. Tři z nich jsou závazné: právní předpisy, právní obyčeje a obecné právní zásady. Další dva prameny práva nejsou závazné, o právu pouze svědčí (gnoseologické prameny práva): judikatura a doktrína.
Co to je povinnost : Moudré slovníky nám říkají, že slovo povinnost znamená „nutnost dostát nějakého závazku, závaznost, úkol, který musí být splněn“. Z hlediska pravopisu je nutné říct, že slovo píšeme s dvěma „n“. Stejný princip uplatňujeme i u slov příbuzných – povinný, povinně.
Co patří mezi základní lidská práva
právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.
V terminologii občanského zákoníku pak obecně platí, že zatímco smlouvou se závazek zřizuje, dohodou se už existující závazek mění či ruší. Smlouvou projevují strany vůli zřídit mezi sebou závazek a řídit se obsahem smlouvy.Jde o právní jednání dvou nebo více stran, kterým strany mezi sebou zřizují závazek, jehož obsah plyne ze smlouvy. V obecné rovině vzniká za závazku právo věřitele na určité plnění (pohledávka) a dlužníku naopak povinnost toto právo uspokojit (dluh).
Co je to obecně právo : Obecné právo, společné právo nebo někdy též soudcovské právo je právo tvořené soudci skrze precedenty (angl. case law), rozhodnutí soudů a tribunálů. Tím se liší od zákonů (které přijal zákonodárce), vyhlášek a předpisů (normativních právních aktů výkonné moci).