Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.Jírovec maďal má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zejména lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil, při výskytu trombózy.Jírovec (Aesculus), lidově též kaštan, je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité. Zahrnuje 12 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe. V Evropě, konkrétně na Balkáně, je původní jediný druh – jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), v ČR hojně pěstovaný v řadě kultivarů.
Proč se nosí kaštany v kapse : Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.
Na co jsou dobré kaštany
Energie těchto plodů pak údajně vždy během noci prostoupí vaše tělo a podle vyznavačů přírodního léčitelství mají kaštany až zázračnou schopnost odbourávat tělesné škodliviny. Působit také mají proti rýmě, kašli, bolestem kloubů, páteře, hlavy a proti zánětům močových cest.
Jak Naklicit jírovec : Tento mohutný strom se rozmnožuje pouze generativně velkými semeny, která dozrávají v říjnu a listopadu a rychle vysemeňují. Semena jsou schopna klíčit hned po uzrání, pro jarní výsev se někdy krátce stratifikují.
Kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených nohách, ale zejména při zánětech křečových žil a městnání krve v žilách, potížích s cévami a hypofunkce ledvin. Obnovuje pružnost a pevnost cévních stěn, zlepšuje průtok krve a zamezuje tvorbě otoků.
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.
Jak vypada Jírovec
Jírovec je listnatý strom. s obvykle poměrně krátkým kmenem, jehož šedohnědá borka se šupinovitě odlupuje. Před olistěním ho poznáme podle nápadných velkých lepkavých pupenů, ze kterých na jaře vyraší nové listy připomínající zelené dlaně složené z 5 až 7 lístků.Kaštan koňský, jiným názvem Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je opravdu úžasný strom, který v kosmetice a farmaceutickém průmyslu nachází široké uplatnění díky svým příznivým vlastnostem, které má nejen v oblasti zdraví.Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.
Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.
Jak jsou zdravé jedlé kaštany : Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.
Jak naklíčit žito : Postup klíčení: V misce semínka či zrna přes noc namočte, pak je umístěte na čistou misku tak, aby měla dostatek prostoru. Semínka nevystavujte slunečnímu světlu, raději je umístěte do stínu nebo šera. Dvakrát denně je proplachujte a klíčky sklízejte po 3-8 dnech včetně kořínků.
Jak vypěstovat jírovec
Pěstování okrasných jírovců
Pěstování jírovců není složité. Většině druhů se nejlépe daří na světlém až slunečném stanovišti, uspokojivě však rostou i v mírném stínu a jírovec maďal dobře snáší i větší stín. Půda jim vyhovuje hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny.
Kaštanová mast výroba:
- V dobře omytém hrnci rozpusťte kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit ani smažit!
- Přidejte listy kaštanu koňského a počkejte až zhnědnou.
- Vyndejte hnědé listy a nechte směs vychladnout.
- Přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladném a temném místě.
Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.
Jak se jmenuje listnatý strom : Listnatý strom (listnáč) je strom, který nese listy v běžném slova smyslu (nenese jehlice). Většina listnatých stromů mírného pásu je opadavých, jako bříza (Betula), jasan (Fraxinus), dub (Quercus), buk (Fagus) nebo javor (Acer), ale některé, jako planika (Arbutus), jsou i stálozelené.