Co je plodem jírovce?
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.Energie těchto plodů pak údajně vždy během noci prostoupí vaše tělo a podle vyznavačů přírodního léčitelství mají kaštany až zázračnou schopnost odbourávat tělesné škodliviny. Působit také mají proti rýmě, kašli, bolestem kloubů, páteře, hlavy a proti zánětům močových cest.

Na co je dobrý jírovec : Jírovec maďal má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zejména lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil, při výskytu trombózy.

Proč se nosí kaštany v kapse

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Jak se říká kaštanu : Kaštan koňský, jiným názvem Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je opravdu úžasný strom, který v kosmetice a farmaceutickém průmyslu nachází široké uplatnění díky svým příznivým vlastnostem, které má nejen v oblasti zdraví.

Jírovec (Aesculus), lidově též kaštan, je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité. Zahrnuje 12 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe. V Evropě, konkrétně na Balkáně, je původní jediný druh – jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), v ČR hojně pěstovaný v řadě kultivarů.

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.

Co obsahuje jírovec maďal

Kaštan je plodem stromu jírovce maďalu. Kaštan obsahuje triterpenické saponiny – aescin, který je zodpovědný za většinu účinku kaštanu, dále obsahuje glykosidy- aeskulin, flavonoidy, éterické oleje, pektin.Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jírovec maďal – Aesculus hippocastanum Lidové názvy: maďal, koňský kaštan, planý kaštan, kaštany (plody). Původ a výskyt: Strom pochází z jihovýchodní Evropy. Pěstuje se hojně v parcích a ve stromořadích.

Co symbolizuje kaštan : Někteří lidé plody kaštanů dávají do kapes svých oděvů, jako symbol štěstí nebo amulet proti bolesti kloubů. Kaštany mají prý kouzlenou moc, naplňují tělo energií a mají pozitivní vliv na celkový stav těla. Podle jedné selské tradice pomáhá nošení kaštanu v kapse předcházet nachlazení.

Jak vypadá Jílovec : Jírovec maďal je pohledný strom s hustou korunou s velkými dlanitě složenými listy a četnými bílými květy ve vzpřímených až 30 cm dlouhých latách. Plodem je ostnitá tobolka ukrývající lesklé, hnědé, všem známé „kaštany“. Všichni tento strom známe, ve výsadbách je pro svůj vzrůst, květenství i plody oblíbený.

Jak se jí jedlé kaštany

Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.

Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Proč si dát kaštany pod polštář : Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.