Za vydání rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemku si úřad účtuje správní poplatek ve výši 1 000 Kč.Stačí, pokud na místně příslušný stavební úřad zaneste vyplněný formulář Žádost o vydání rozhodnutí o dělení a scelování pozemků, ke kterému přiložíte kopii katastrální mapy s barevně vyznačenými změnami (nově vzniklé hranice).Bez souhlasu stavebního úřadu se obvykle žádné dělení pozemku neobejde. Vlastník pozemku musí požádat stavební úřad o souhlas s dělením pozemku. To učiní tak, že požádá příslušný stavební úřad o vydání územního rozhodnutí o dělení pozemku (stejně tak se děje při scelování pozemků) [§ 77 písm. d) stavebního zákona].
Jak rozdělit pole : Na stavební úřad musíte podat vyplněnou žádost o vydání rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemku. Musíte popsat, jak bude pozemek rozdělen, jaká bude výměra nových pozemků a udat důvod pro rozdělení. Dodáte také návrh geometrického plánu. Ten nemusí zpracovat geodet.
Co je potreba k rozdeleni pozemku
S rozdělením pozemku musí udělit souhlas stavební úřad, stejně jako obecní úřad obce, na jejímž území se pozemek nachází. Podmínkou pro udělení souhlasu je soulad rozdělení pozemku s územním plánem, regulačním plánem nebo územním rozhodnutím a zajištění přístupu na nově vzniklé pozemku z veřejné komunikace.
Jak převést část pozemku : Pro úspěšný převod vlastnického práva je nutné sepsat darovací smlouvu a vytvořit návrh na vklad pro katastrální úřad. Smlouvu jsou povinni podepsat dárce i obdarovaný a musí být opatřena úředně ověřenými podpisy smluvních stran.
Údaje o hranicích pozemků je možné zpřesnit dvěma způsoby.
Pokud vlastníci polohu hranic neznají, je nutné nejprve provést jejich vytyčení. Teprve pak mohou být nově zaměřeny, může být vyhotoven geometrický plán a sepsáno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.
Pokud chcete z orné půdy udělat stavební pozemek, je třeba vyplnit žádost, kterou zpravidla najdete na webu daného města či obce. Nebojte se příslušný úřad kontaktovat a zjistit, jaké požadavky mají. Vyhnete se tomu, že opomenete nějaký detail a vše se tak zbytečně protáhne.
Jak dlouho trvá vyměření pozemku
Samotné vytyčení pozemku trvá pouhých pár hodin, zbytek času však zabere shánění podkladů, příprava a následné vyhodnocení měření, vyhotovení dokumentace a především seznámení vlastníků sousedních pozemků s výsledky vytyčení. Standardně jsme schopni vytyčit pozemek zhruba do 2-4 týdnů.S rozdělením pozemku musí udělit souhlas stavební úřad, stejně jako obecní úřad obce, na jejímž území se pozemek nachází. Podmínkou pro udělení souhlasu je soulad rozdělení pozemku s územním plánem, regulačním plánem nebo územním rozhodnutím a zajištění přístupu na nově vzniklé pozemku z veřejné komunikace.Kolik stojí a jak dlouho trvá přepis Samotný přepis nemovitosti vás vyjde na 2000 Kč. Tato částka pokryje správní poplatek za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí.
Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.
Jak vymezit hranice pozemku : Vytyčení probíhá na základě dostupných podkladů z katastru nemovitostí a na základě předešlého zaměření pozemku. Výsledkem je mimo jiné protokol o vytyčení hranice pozemku, jehož kopii geodet poskytne jak vám, jakožto objednateli vytyčení, tak katastrálnímu úřadu.
Jak dlouho trvá převod na stavební pozemek : Úřad má na vyřízení vaší žádosti 30 dnů.
V některých komplikovanějších případech se může lhůta prodloužit až na 60 dnů. Nenechte se ale papírováním odradit. Získáte zisk z vysněného pozemku a ještě k tomu výhodněji.
Co lze postavit na stavebním pozemku
Stavební zákon v § 18 odst. 5 stanoví, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Povolené jsou pouze stavby, které svým charakterem a účelem souvisejí s ochranou a péčí o přírodu a krajinu, jakými jsou například stavby pro lesnictví, vodní hospodářství či těžbu nerostů.
Při stanovení ceny samozřejmě záleží na rozsahu měření. Obvyklá cena zaměření pozemku se pohybuje v rozmezí cca 3–5 tis. Kč, součástí ceny by mělo být i vypracování geometrického plánu a jeho ověření na katastrálním úřadě. Naopak v ceně není poplatek za vklad do katastru nemovitostí.Údaje o hranicích pozemků je možné zpřesnit dvěma způsoby.
Pokud vlastníci polohu hranic neznají, je nutné nejprve provést jejich vytyčení. Teprve pak mohou být nově zaměřeny, může být vyhotoven geometrický plán a sepsáno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.
Co je potřeba k převodu pozemku : Co je potřeba k přepisu nemovitosti
- převodní smlouva (kupní smlouva, darovací smlouva apod.)
- formulář návrh na vklad do katastru nemovitostí
- správní poplatek ve výš 2.000,- Kč