U zemědělského pachtu se propachtovatel (tedy typicky vlastník zemědělského pozemku) zavazuje přenechat zemědělský pozemek k dočasnému užívání a požívání pachtýři (tedy hospodařící osobě), který za možnost na pozemku hospodařit propachtovateli platí pachtovné.Nájmem rozumíme pouze takový závazkový právní vztah, který umožňuje nájemci pronajatou věc pouze užívat . Pacht naopak navíc opravňuje pachtýře jak k užívání věci, tak i k tomu, aby ji požíval , tedy aby z najaté věci pobíral určitý výnos.Pacht je právní institut, kdy vlastník pozemku (propachtovatel) poskytuje svou nemovitost, v tomto případě zemědělskou půdu, dočasně k užívání a požívání jiné osobě (pachtýři). Nejčastěji se jedná o zemědělské pozemky nebo zahrady (ale i lomy nebo prameny vody). Činí se tak prostřednictvím písemné pachtovní smlouvy.
Co je Propachtovani : Řeč není o středověkých nájemních vztazích, ale o závazku, který se dá použít nejen na pronájem zemědělského pozemku a běžně se dnes v praxi užívá i na nejrůznější provozy. Pacht je závazek, kdy se propachtovatel zavazuje přenechat pachtýři právo užívat a požívat propachtovanou věc za pachtovné.
Jak funguje pacht
Pachtovní smlouva se uzavírá mezi propachtovatelem a pachtýřem o určité věci (nejčastěji nemovitosti) k jejímu užívání a používání s tím, že má pachtýř povinnost s ní řádně hospodařit. Peníze za pacht neboli pachtovné se v případě zemědělských pozemků obvykle platí jednou ročně k 1. říjnu.
Kolik je pachtovné za hektar : U nově sjednávaných pachtovních smluv se pachtovné pohybuje nejčastěji ve výši 3.000–7.000,- Kč/ha/rok (+ daň z nemovitostí), u výjimečně kvalitní orné půdy může být i vyšší – např. i přes 10.000,- Kč/ha/rok (stav 9/2022). U trvalých travních porostů (louky, pastviny) je pachtovné obvykle nižší než u orné půdy.
Majitel pronajímá zemědělci svůj pozemek za předem dohodnutou cenu neboli pachtovné. To se obvykle platí jednou ročně a vypočítá se na základě rozlohy pozemku, jeho polohy, kvality a průměrné výše pachtovného v dané oblasti. V České republice se roční pachtovné pohybuje v rozmezí 3.000-5.000 Kč za 1 hektar pozemku.
Cena zemědělské půdy loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Jeden hektar stál v průměru 334 080 Kč, v roce 2021 to bylo 294 326 Kč. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou společnosti Farmy.cz, která se věnuje prodeji zemědělských pozemků.
Kolik se platí za pronájem pozemku
7 % z obvyklé ceny pozemku,
přičemž sazba pachtovného/nájemného vychází z jednotkové ceny pozemku za 1 m2, kdy sazba činí 7 % z této ceny za m2 propachtovaného/pronajímaného pozemku a rok.U nově sjednávaných pachtovních smluv se pachtovné pohybuje nejčastěji ve výši 3.000–7.000,- Kč/ha/rok (+ daň z nemovitostí), u výjimečně kvalitní orné půdy může být i vyšší – např. i přes 10.000,- Kč/ha/rok (stav 9/2022). U trvalých travních porostů (louky, pastviny) je pachtovné obvykle nižší než u orné půdy.Obvyklá výše pachtovného se pohybuje nejčastěji ve výši 2 500 Kč/ha/rok – 8 000 Kč/ha/rok a je ovlivněna především druhem pozemku, zda se jedná o ornou půdu, či například trvalé travní porosty, u kterých je pachtovné zpravidla nižší než u orné půdy, a také bonitou a produkční výnosností daných pozemků.
7 % z obvyklé ceny pozemku,
přičemž sazba pachtovného/nájemného vychází z jednotkové ceny pozemku za 1 m2, kdy sazba činí 7 % z této ceny za m2 propachtovaného/pronajímaného pozemku a rok.
Kolik stojí 1ha orné půdy : Cena zemědělské půdy loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Jeden hektar stál v průměru 334 080 Kč, v roce 2021 to bylo 294 326 Kč. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou společnosti Farmy.cz, která se věnuje prodeji zemědělských pozemků.
Co se může postavit na orné půdě : Na orné půdě lze tedy zřídit plantáž na vypěstování rychle rostoucího dřeva, kterým budete topit, nebo ovocný sad, ale také plantáž vánočních stromků. To se mnohým může zdát jako jednoduchý výdělek, ale podle pěstitelů to není tak.
Jak z orné půdy udělat stavební pozemek
Stavební pozemek z orné půdy uděláte jeho vyjmutím ze zemědělského půdního fondu. Žádost najdete na webových stránkách města nebo obce. K žádosti pak dodáte přílohy a uhradíte poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Pro kladné rozhodnutí je důležitý územní plán příslušné obce a to, kde se pozemek nachází.
357/2013 Sb. Ornou půdou se dle přílohy katastrální vyhlášky rozumí „Pozemek obdělávaný za účelem produkce plodin nebo pozemek, který je k dispozici pro rostlinnou výrobu, ale je ponechán ladem, případně pozemek, který je dočasně zatravněn v rámci systému střídání plodin.Pokud pozemek leží v části obce, která je určená k zastavění, máte téměř vyhráno. Výjimku tvoří pozemek označený v katastru nemovitostí jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.
Co si mohu postavit na orné půdě : Na orné půdě lze tedy zřídit plantáž na vypěstování rychle rostoucího dřeva, kterým budete topit, nebo ovocný sad, ale také plantáž vánočních stromků. To se mnohým může zdát jako jednoduchý výdělek, ale podle pěstitelů to není tak.