G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.Auto potřebuje nejen benzín nebo naftu, ale samozřejmě i další důležité provozní kapaliny. Většina aut má proto pod kapotou pět nalévacích míst. Pro motorový olej, brzdovou kapalinu, chladící kapalinu, hydraulický olej do posilovače řízení a kapalinu do ostřikovačů.V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.
Co se stane když Smíchám chladící kapaliny : Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.
Co je G12
Chladicí kapalina G12/G12+ je vysoce účinná kapalina převážně červené barvy (není pravidlem), která byla speciálně vyrobena k ochraně motorů proti extrémním teplotám, korozivním vlivům a nahromadění usazenin. Díky svým unikátním vlastnostem poskytuje za všech povětrnostních podmínek stabilní chlazení motoru.
Jak zjistit jakou chladící kapalinu : Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.
Jak už název napovídá, provozní kapaliny zajišťují provoz našeho automobilu. Není to jen benzín nebo nafta, v autě máme dalších 5 míst, kam se dolévají provozní kapaliny. Totiž to máme – vodu do ostřikovačů, chladicí kapalinu, motorový olej a taky brzdovou kapalinu. Někteří doplňují i aditiva.
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Co se stane kdyz pojedu bez chladici kapaliny
Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.A jak ji naředit Některé druhy se prodávají již naředěné, u jiných čistý koncentrát musíte smíchat s destilovanou vodou, ideálně v poměru 1:1. Může se stát, že vás kontrolka signalizující nedostatek chladicí kapaliny překvapí na cestě. V takovém případě stačí do nádobky dolít obyčejnou vodu, na dojezd to bude stačit.
Ředí se destilovanou nebo kvalitní pitnou vodou. Při poměru 1:1 s vodou je bod tuhnutí 38°C a 27°C při poměru 3:2. Zředěnou kapalinu plňte do čistého chladicího systému podle pokynů výrobce motorového vozidla. Nepoužívejte neředěnou nebo v koncentraci pod 30%.
Jak dolít chladící kapalinu : Snese i vodu z kohoutku
Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.
Jak často se doleva chladicí kapalina : Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Na co je chladicí kapalina
Hlavní funkcí chladicí kapaliny je odvádění tepla z motoru, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Zjednodušeně řečeno je chlazení motoru proces neustálé cirkulace chladicí kapaliny mezi motorem a chladičem. Jde o nemrznoucí směs naředěnou destilovanou vodou, která by měla odolat teplotám až do -40°C.
Za výměnu typicky zaplatíte něco mezi 700 a 1 000 Kč, a to včetně materiálu, tedy samotné brzdové kapaliny. Jen ta vás vyjde na 250 – 400 Kč, takže nakonec necháte mechanikovi za práci cca 500 Kč.Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.
Kdy dolít chladící kapalinu : Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.