Centrální obrna lícního nervu – postihuje pouze dolní část obličeje (hl. ústní koutek), je důsledkem poškození části mozku a vždy se projeví na opačné straně, než kde došlo k postižení mozku. Mezi nejčastější příčiny patří cévní mozková příhoda, infekční onemocnění (hl.Periferní (chabá) obrna je charakterizovaná lézí postihující periferní motorický neuron pyramidové dráhy – tractus corticospinalis. Léze je lokalizovaná v oblasti výskytu periferního alfa-motorického neuronu, tj.Spastická paréza je kombinací centrální parézy, různých typů svalové hyperaktivity a zkrácení svalů a měkkých tkání, přičemž tyto příznaky se vzájemně nepříznivě ovlivňují a postupně zhoršují funkční schopnosti pacienta.
Co je centrální leze : Centrální neboli také spastická forma obrny je charakterizována postižením centrálního motoneuronu. Léze se tedy nachází v CNS, ať už v mozku nebo v míše. Etiologie může být pestrá, např.: cévní mozkové příhody, nádory, záněty CNS, trauma, subdurální nebo epidurální hematomy, apod.
Co zpusobuje obrnu
Popis dětské obrny
Je to těžké onemocnění, které vede k poškození motorických neuronů ( neurony, které řídí svaly), a důsledku toho ke vzniku obrny. Virus dětské obrny je výhradně neurotropní, což znamená, že napadá pouze nervové buňky, a právě tato vlastnost z něj činí nejnebezpečnější virus z rodu Enterovirus.
Co je obrna nemoc : Co je obrna Obrna je stav, při kterém dochází k částečné nebo úplné ztrátě svalové funkce v určitých částech těla. Mohou být postiženy různé části těla, včetně končetin, obličeje nebo i dýchacích svalů. Ztráta svalové funkce je způsobena důsledkem poranění, nemoci nebo poruchy nervového systému.
Bellova idiopatická obrna
Projevuje se postižením horní i dolní větve jedné strany obličeje. Bývá nejčastější příčinou obrny lícního nervu (¾ případů). Patrně vzniká na podkladě nehnisavého zánětu nervu nad foramen stylomastoideum, ale přesná etiologie není známa (útlak vasa nervorum, reaktivace HSV).
Pod označením paréza se skrývá onemocnění známější jako obrna. Jde o částečnou neschopnost aktivního volného pohybu. Příčina poruchy může být na různých úrovních řízení pohybu – mozek, mícha, periferní nerv, nervosvalový přenos, sval. K paréze může vést cévní mozková příhoda, porušení míchy či nervu apod.
Jak se projevuje spasticita
Kromě zvýšené svalové aktivity se vyznačuje také zkrácením svalu a částečnou ztrátou hybnosti. Míra spasticity není vždy stejná, kolísá od lehké svalové ztuhlosti až po těžké a bolestivé stavy. Mění se také podle aktuální kondice, únavy, zhoršit ji může velké horko nebo naopak zima, infekční nemoc nebo těsné oblečení.Příčinou spasticity obecně je již zmí- něná léze horního motoneuronu (pyramidové dráhy) spolu s poruchou inhibičních supraspi- nálních center a drah. K této poruše může dojít kdekoliv v oblasti centrální nervové soustavy: v mozku, mozkovém kmeni nebo v míše.Spasticita je komplexní porucha svalového napětí (hypertonus) příčně pruhovaných svalů. Jde o mimovolní poruchu, která je součástí centrální neboli spastické parézy. Stupeň spasticity nekoreluje lineárně s mírou ochrnutí.
Pod označením paréza se skrývá onemocnění známější jako obrna. Jde o částečnou neschopnost aktivního volného pohybu. Příčina poruchy může být na různých úrovních řízení pohybu – mozek, mícha, periferní nerv, nervosvalový přenos, sval. K paréze může vést cévní mozková příhoda, porušení míchy či nervu apod.
Jak dlouho žije člověk s mozkovou obrnou : Většina lidí s diagnózou DMO se v dnešní době dožívá dospělého věku a stáří. Britská sta- tistika uvádí, že 86 % pacientů s DMO se dožívá 50 let, ostatní (v daném věku a běžné populaci) v 96 % (Tosi et al., 2009). I když postižení omezuje v mnoha směrech, nebývá příčinou smrti.
Jak se pozna Mozkova obrna : Nejviditelnějšími fyzickými příznaky je škubání a nekoordinované pohyby hlavy. Někdy se projevuje tím, že pacient má potíže s mluvením. Stav se někdy nazývá spasticitida (křečovitost). Mozková obrna se také nazývá Littlovou obrnou.
Jak se stane obrna
Jde především o země s nízkou proočkovaností proti poliomyelitidě. Virus se přenáší orální nebo fekálně-orální cestou, tj. přímo z člověka na člověka nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných tekutin a potravin. V trávicím traktu se virus množí a dál se vylučuje stolicí, rovněž je vylučován na sliznici nosohltanu.
Podle místa postižení se k příznakům přidává porucha tvorby slz (suché oko nebo naopak nadměrné slzení), porucha produkce slin, změna vnímání chuti ev. citlivost na zvuky nebo „dvojité slyšení“ (v každém uchu jiná výška tónu). Někdy obrně předchází bolest za uchem nebo v oblasti zevního zvukovodu, ev. bolest hlavy.Bellova obrna mívá obvykle příznivou prognózu. Až 70–90 % případů se v průběhu 6 týdnů až 3 měsíců zcela upraví.
Jak se léčí paréza : Léčba parézy lícního nervu je vždy úkol pro fyzioterapii. Fyzioterapeutickými metodami je aplikace tepla, ruční stimulace svalů a svalová masáž. Teplo se může aplikovat na postiženou část obličeje 2x denně. Masáž postižené strany se provádí vždy směrem nahoru, aby docházelo zároveň ke stimulaci svalů.