Fabule (z latinského fabula – vyprávění, bajka) je příhoda, o které se vypravuje v literárním díle, jeho souhrn událostí nebo dějový půdorys. Fabuli si čtenář sestavuje až dodatečně po přečtení díla a v jeho vědomí se vytváří protiklad mezi fabulí a syžetem.Syžet (z francouzského le sujet – námět, látka, téma) je způsob, jakým jsou v literárním díle uspořádány tematické složky (tj. děj, postavy, vypravěč, prostředí) a jak jsou ztvárněny informace o fabuli: mohou být např. seřazeny v časové následnosti (Babička Boženy Němcové) nebo podávány s časovými inverzemi, tj.Mezi fabulí a syžetem je určité napětí, protože často příběh fabule není do syžetu komponován dle pravidel reálného světa (chronologie). Vzniká také protiklad mezi časem fabule (= čas, o němž se vypravuje; časová plocha, na níž se příběh odehrává) a časem syžetu (= čas, Page 2 v němž se vypravuje).
Co je to Fabulování : myšlenkovou činností vytvářet něco, co (zatím) neodpovídá realitě, vymýšlet si, spekulovat: Je to poměrně složitá právní otázka a já nechci fabulovat.
Co je to fikce
Fikce (z lat. fictio, od fingó, utvářet, stavět, předstírat) je označení pro klam, zdání nebo výmysl. Označuje opak reality, skutečnosti. Česky lze tento pojem vyjádřit slovem smyšlenka.
Co je to kolize v literatuře : Kolize – (z lat. collisio – srážka) představuje druhou část syžetové osnovy. Rozvíjí motivy, které budou rozhodujícím způsobem utvářet zápletku, má gradační funkci.
Děj je řada časově a příčinně propojených akcí nebo událostí, základ epiky (je-li děj vyprávěn vypravěčem) a dramatu (je-li děj předváděn herci). Rozprostírá se zpravidla od zápletky po rozuzlení. Východiskem různých modifikací dějové výstavby se stalo klas.
Cizelování je uměleckořemeslné opracování, úprava (retušování) výrobků z kovů (typicky např. odlitků), při kterém se používají speciální nástroje tzv. puncny. Cizelovat lze za tepla i za studena.
Co je to Plentování
plentováním. Jednalo se o dorovnání zdiva do svislé roviny tím, že se na jeho povrch do malty vkládaly kusy drcených cihel a tašek. Stejný způsob lze využít při dorovnávání různých větších nerovností v líci zdiva.Literární fikce či pouze fikce je pojem popisující smyšlenost nebo imaginárnost světů, událostí a osob zobrazovaných v literárním díle nebo, ve smyslu užívaném zejména v anglosaském prostředí a v literární vědě, tato literární vyprávění samotná.Právní domněnky (formulované obvykle jako „má se za to“) či fikce (formulované obvykle jako „platí, že“; „považuje se“; „hledí se“) znamenají, že předpokládáme existenci, resp. považujeme za nastalou skutečnost, o níž není jisté, zda skutečně nastala nebo dokonce je jisté, že nenastala.
Látka. Část skutečnosti, kterou si autor vybral k uměleckému zpracování (osoba, událost, děj). Látka se rozlišuje na námět (jakýkoliv jev, věc, situace, děj aj.)
Co je to Opiš v literatuře : Opis (opisování) je způsobem rozmnožování rukopisných textů, zároveň se tak označuje i výsledek (kopie). Mohl být prováděn samostatným opisem předlohy, nebo podle diktátu.
Co to je zápletka : Zápletka je důležitá část literárního, literárně-dramatického či filmového díla, která jeho děj výrazně komplikuje – zamotává, zaplétá a dělá jej složitějším. Používá se zde obvykle proto, aby se příběh díla stal pro čtenáře či diváka zajímavý, napínavý respektive atraktivní a aby tak byla upoutána jeho pozornost.
Co je to svět
Nejběžnější význam slova odkazuje na planetu Zemi, její obyvatele a její životní prostředí. V širším slova smyslu se slovo vztahuje na vesmír jako celek.
Umělecký kovolijec a cizelér zhotovuje formy k odlévání, odlévá a opracovává lité nebo z plechu tepané plastiky, sochy, reliéfy a další předměty z různých druhů kovů, zhotovuje a vyměňuje jejich poškozené části a provádí povrchové úpravy a dokončovací práce.Tepání je nejtypičtější a nejstarší turecké řemeslo, které využívá přesnost ruční práce s kovotepeckým kladívkem a jemný cit pro eleganci. Již řadu století turci využívají starodávných technik při práci s kovem, se dřevem i textilem.
Co je to beletrie : Termín, který pochází z francouzského belles-lettres, původně označoval veškerou uměleckou literaturu. V jednom období se jí přezdívalo také literatura krásná, protože zahrnovala i poezii a drama. Jsou to příběhy, díky kterým nahlížíme do jiných světů.