Co je to Apalický syndrom?
Patří sem i traumatické poškození mozku, jako je mozkolebeční poranění anebo jeho kontuze, tedy zhmoždění, které vzniká při autonehodách, nehodách na motocyklech, pádech apod. V tomto stavu mohou pacienti setrvat několik dní, mají-li štěstí. V opačném případě se jedná o roky.Nejsou přítomny jakékoli kognitivní funkce, nemocný nevyhoví výzvám a není schopen komunikace, chybí jakákoli volní aktivita či chování. Není schopen žvýkat ani polykat. Tento stav bývá obvykle ireversibilní (nevratný, tzv. perzistentní vegetativní stav), ale může být i pouze přechodný.1.1 Vigilní koma

Vigilní koma (coma vigile) – kóma (hluboká porucha vědomí), při němž pacient působí dojmem, že se probral. Má otevřené oči (které však nesledují okolí a jen bezcílně bloudí), žvýká a polyká podanou potravu, ale není možné s ním navázat kontakt.

Co je to bdělý Komat : Bezvědomí zahrnuje kompletní nebo částečnou ztrátu schopnosti vnímat a reagovat na vnější podněty. Hluboké déledobé bezvědomí se nazývá kóma. Omdlení následkem poklesu krevního tlaku a snížení přísunu kyslíku do mozku je příkladem dočasné ztráty vědomí.

Jak vypada clovek v kómatu

Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.

Jak dlouho muze být v kómatu : Lidé v kómatu obvykle vyžadují přijetí do nemocnice a často na jednotku intenzivní péče. Stav může trvat prakticky libovolnou dobu, jednotky minut až desítky let.

Apalický syndrom neboli vegetativní stav (nově Syndrom areaktivní bdělosti) (dalšími názvy jsou coma vigile nebo protrahované kóma) je zvláštním typem poruchy vědomí. Jedná se o těžké postižení kůry či subkortikálních struktur při zachované funkci mozkového kmene.

"Důležité je, aby se k pacientovi přistupovalo jako k člověku, dotýkat se ho, mluvit na něho a všichni by to měli dělat stejně,“ vysvětluje Karolína Friedlová postup při léčbě. Mělo by to zhruba vypadat tak, že u každého pacienta je papír, kde jsou pokyny, například jak pozdravit, za kterou ruku ho chytnout.

Jaký je rozdíl mezi umělým spánkem a komatem

Tomuto hlubokému bezvědomí se říká kóma. V závislosti na tom, jak moc je mozek poškozený, se všechny tyto poruchy vědomí mohou někdy v průběhu času zcela upravit. Někdy je poškození mozku nevratné. “Umělý spánek” je označení po stav, kdy zdravotníci uměle navodí spánek — utlumí vědomí pomocí léků.Stav může trvat prakticky libovolnou dobu, jednotky minut až desítky let. Kóma je nejzávažnější z kvantitativních poruch vědomí, jenž se dělí na (od nejmírnější po nejtěžší): Synkopa – krátkodobá porucha vědomí se ztrátou svalového napětí Somnolence – reaguje na osloveníLidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.

* Podle Guinnessovy knihy rekordů strávila dosud nejdelší dobu v kómatu Američanka Elaine Espositová. 6. srpna roku 1941, tehdy jí bylo šest let, byla odvezena do nemocnice kvůli problémům se slepým střevem. Operace proběhla úspěšně, ona se však nikdy neprobrala z celkové anestezie.

Jak probudit člověka z komatu : Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.

Jak dlouho může být člověk v umělým spánku : Podle neurologa Pavla Bočana jde o standardní léčebnou metodu. Co se děje s pacientem v umělém spánku a jak ho lékaři probouzí Pacienti, u nichž to jejich zdravotní stav vyžaduje, bývají udržováni v umělém spánku obvykle dva až tři týdny.

Co cítí clovek v umelem spánku

Podle těchto výzkumů si pacienti nejvíce pamatují dráždění způsobené rourkou zavedenou do dýchacích cest a z toho plynoucí neschopnost mluvit, dále pak omezení v pohybu způsobené dráty a hadicemi nebo bolest. Menší, ale stále ještě významné množství pacientů trápí halucinace a noční můry.

Ani při usilovném přemýšlení nedochází k vysokému nárůstu spotřeby energie, není tedy bohužel možné, aby se člověk „dopřemýšlel“ k tomu, že shodí pár kilo. Mozek je ale velmi náročný na přísun živin, k jejichž zpracování potřebuje kyslík, proto už po 4 – 5 minutách bez kyslíku začnou mozkové buňky odumírat.Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.

Jak dlouho muze být clovek v bezvědomí : Bezvědomí může trvat již od několika sekund až po velmi dlouhou dobu a nastává v důsledku nedostatku kyslíku v mozku, k čemuž může dojít z různých důvodů. Krátké bezvědomí je často vyvoláno dehydratací, nízkou hladinou cukru v krvi (viz glykemie) nebo nízkým krevním tlakem (hypotenzí).