Jak už název napovídá, jeho zdravá barva je bílá. Žluté bělmo nebo žluté skvrny na něm můžou signalizovat žloutenku všech typů nebo infekční mononukleózu. Nejčastěji totiž způsobí zežloutnutí bělma nemocná játra.Bělima, jinak též oční bělmo nebo skléra (latinsky: sclera), je neprůhledná (obvykle bílá, i když některá zvířata, jako koně nebo ještěři, mohou mít černou skléru), ochranná vnější vrstva oka obsahující kolagen a elastická vlákna. V dětství je tenčí a může skrz ni prosvítat pigment, takže může vypadat namodrale.Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.
Co na žluté bělmo : Udržování zdravého životního stylu hraje v prevenci žlutého bělma významnou roli. To zahrnuje dostatečný příjem vitamínů a minerálů, vyváženou stravu, pravidelný pohyb a omezení konzumace alkoholu a tabákových výrobků.
Co prozradí očí o našem zdraví
Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník Téma primář oční kliniky FN Motol Milan Odehnal. Při běžném vyšetření lze z očí vyčíst třeba první známky cukrovky, infarktu, některých nádorů, roztroušené sklerózy nebo AIDS.
Jak poznám že mám žloutenku : Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.
Podráždění očí mohou způsobit cizí částice (prach, pyly, znečištěné ovzduší), nebo může být způsobeno únavou při zvýšené námaze oka (např. při sledování obrazovky), případně infekce, která může vyvolat zánět. Oko na podráždění reaguje slzením, roztažením cév, zčervenáním a pocitem řezání a pálení.
Zarudlé oči jsou příznakem některých očních onemocnění, jako je zánět spojivky, rohovky, skléry nebo očních víček, glaukom nebo oční herpes a také nádory. Tyto případy by měl posoudit váš oční lékař, abyste mohli podstoupit co nejlepší léčbu.
Jak poznat problém s játry
Únava: Pocit neustálé únavy může být jeden z prvních příznaků zánětu jater. Ztráta chuti k jídlu a nevolnost: Snížená chuť k jídlu je častým symptomem. Žloutenka: Žloutnutí kůže a očního bělma, způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi. Bolest v pravém horním kvadrantu břicha: Mírná až střední bolest v oblasti jater.Vyhněte se nadměrnému užívání alkoholu, léků a drog
Např. 2 dcl červeného vína každý večer. Stejně tak játra zatěžují časté užívání drog či léků.Nejčastější příčinou zežloutnutí je neprůchodnost (obstrukce) žlučových cest. Překážkou bývá kámen, který se do žlučových cest dostane ze žlučníku, někdy také nádor (např. slinivky břišní), který stlačí žlučovod zvenčí, vzácně se jedná o nádor rostoucí přímo ve žlučových cestách.
Mezi velmi citlivými nervovými křižovatkami a propletenci se nachází i nervy oční. Pokud pozorujeme bolesti za okem a zhoršuje se nám zrak, měli bychom vyhledat lékaře.
Jak poznám že mám žloutenku typu C : Symptomy hepatitidy C
Akutní infekce se projevuje horečkou, únavou, sníženou chutí k jídlu, nevolností, zvracením, bolestí břicha, tmavou močí, bolestí kloubů a zažloutnutím kůže. Zhruba u 80 % nakažených se však bezprostředně po infekci neprojevují žádné symptomy.
Jak můžu chytit žloutenku C : Infekce virem hepatitidy C se přenáší krví, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu. Do roku 1992, předtím, než začali být testováni dárci krve, bylo podání transfuze krve a infekce nedostatečně sterilizovanými lékařskými nástroji nejčastějším způsobem přenosu.
Co dělat když řežou očí
Co dělat, když vás řežou oči
- Výplach očí: Volně prodejné výplachové kapky nebo borová voda mohou pomoci vyplavit z oka cizí těleso nebo částečky způsobující alergickou reakci.
- Oční kapky a umělé slzy: Volně prodejné oční kapky mohou často pomoci uklidnit podrážděné oči a zvlhčit je.
Podráždění očí mohou způsobit cizí částice (prach, pyly, znečištěné ovzduší), nebo může být způsobeno únavou při zvýšené námaze oka (např. při sledování obrazovky), případně infekce, která může vyvolat zánět. Oko na podráždění reaguje slzením, roztažením cév, zčervenáním a pocitem řezání a pálení.Rizikové faktory šedého zákalu
Onemocnění: Cukrovka, hypertenze a jiné onemocnění mohou zvýšit riziko šedého zákalu. Kouření a alkohol: Kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou spojeny s vyšším rizikem vývoje šedého zákalu. Expozice UV záření: Dlouhodobé vystavení UV záření bez ochrany může přispět k vývoji zákalu.
Co znamená když mám krvavé očí : Zarudlé oči jsou příznakem některých očních onemocnění, jako je zánět spojivky, rohovky, skléry nebo očních víček, glaukom nebo oční herpes a také nádory. Tyto případy by měl posoudit váš oční lékař, abyste mohli podstoupit co nejlepší léčbu.