Etnikum (z řeckého ἔθνος, ethnos, tj. lid) je souhrn jedinců sdílejících společnou etnicitu. Používá se také jako synonymum pro etnickou skupinu, národ a kmen.Sociologie považuje etnicitu za soubor naučených kulturních praktik, jimiž se skupiny definují a navzájem od sebe liší, a to především v oblasti jazyka, dějin, původu (včetně neprokazatelného a mytického), náboženství a zdobení (tradice oblékání, změn těla, vztahu k tělu).Etnický původ je popisován i u rodičů, kdy se uvádějí údaje o tom, že matka je Romka, má tmavé vlasy a snědou pleť, otec je romského etnika s tmavou pletí. Pokud není „čistý“ původ jistý, uvádí se termín „dítě „poloromského etnika“ či „polopůvod“.
Jaké jsou etnické skupiny : Přehled národnostních menšin
- Přehled národnostních menšin.
- Bulharská národnostní menšina.
- Chorvatská národnostní menšina.
- Maďarská národnostní menšina.
- Německá národnostní menšina.
- Polská národnostní menšina.
- Romská národnostní menšina.
- Rusínská národnostní menšina.
Co je etnická minorita
Etnická menšina je národem, který není státotvorný. Buď je příliš malý – např. Lužičtí Srbové v Německu, Kašubové v Polsku, Rétorománi ve Švýcarsku nebo Romové, kteří jsou relativně národem početným, ale žijí roztroušeně na území celé řady států, nemají vymezené území, a proto nejsou státotvorní.
Co to je etnická příslušnost : příslušnost etnická – sounáležitost jednotlivce s určitým etnikem nebo jeho částí (etnickým společenstvím), která může být vyjádřena vnějšími (objektivními) příznaky, resp. tím, jak se „etnicky“ člověk projevuje v každodenních situacích (jazykovými a jinými kult.
příslušnost etnická – sounáležitost jednotlivce s určitým etnikem nebo jeho částí (etnickým společenstvím), která může být vyjádřena vnějšími (objektivními) příznaky, resp. tím, jak se „etnicky“ člověk projevuje v každodenních situacích (jazykovými a jinými kult.
Území obývané určitým národem může, ale nemusí být totožné s územím určitého státu. Jako etnikum označujeme takovou skupinu lidí, jež má 1. pověst o společném původu, 2. určité obývané území spojené se svými dějinami, 3.
Odkud jsou Češi
Češi jsou potomky slovanských kmenů, jež v 6. století pronikly do střední Evropy a smísily se zde s dosavadním převážně kelto-germánským obyvatelstvem. Mluví češtinou, která patří mezi západoslovanské jazyky.K české národnosti se přihlásilo 83,8 % z těch, kteří otázku na národnost vyplnili, k moravské národnosti pak 5,0 % a k národnosti slezské 0,2 %. Z dalších národností byla nejčastěji deklarována národnost slovenská (1,3 %), ukrajinská (1,1 %) a vietnamská (0,4 %).Střetnutí odlišných národnostně-politických zájmů různých národností v mnohonárodnostních státech, které někdy mohou vyústit v ozbrojený konflikt.
K nejpočetněji zastoupeným národnostem ve struktuře obyvatel České republiky patří národnosti česká, moravská, slovenská, polská, německá a národnost romská, kterou sice při sčítání lidu 2001 deklaroval nízký počet osob, přesto je tato národnostní menšina dlouhodobě nedílnou součástí národnostní struktury obyvatel …
Jaké geny mají Češi : Geneticky je obyvatelstvo Česka v porovnání s některými jinými zeměmi velmi pestré a zahrnuje kromě 35 procent slovanské populace také třetinu populace s germánsko-keltským původem, 10 procent populace s nordickým (skandinávským) původem a další mají původ například židovský, jihoevropský nebo i sibiřský.
Jaké rasy jsou Češi : Česko je geneticky mimořádně pestré, slovanské kořeny má jen 35 procent populace. U třetiny lidí lze vystopovat jejich germánsko-keltský původ a deset procent má prapředky z řad Vikingů. Zbytek má například židovský původ, někteří lidé mohou hledat své kořeny v jižní Evropě nebo na Sibiři.
Co je to konflikt
Z psychologického hlediska lze popsat konflikt jako nedorozumění mezi dvěma či více lidmi, kteří se dostanou ve vzájemné komunikaci ke střetu rozdílných názorů, stanovisek, postojů, potřeb, zájmů, citů, hodnot a chování.
Podle výsledků posledního sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 se k polské národnosti přihlásilo 38 218 obyvatel České republiky. Většina z nich, asi 80 % žije na území Těšínského Slezska, větší počet také v Praze. Kromě toho žije v ČR cca 20 000 občanů Polské republiky.Z psychologického hlediska můžeme podle Křivohlavého (2013) konflikty dělit na: a) konflikty představ – vjemů, b) konflikty názorů – kognitivní, c) konflikty názorů – hodnoticí, d) konflikty postojů – emocionálního zabarvení, e) konflikty zájmů – motivační.
Jaké jsou fáze konfliktu : Konflikt prochází pěti fázemi: výchozí úroveň, iniciace, eskalace, konfrontace a stabilizace.