Co je to Grenadýr?
Grenadýrmarš (německy Grenadiermarsch, maďarsky gránátos kocka) je pokrm pocházející z rakouské a maďarské vojenské kuchyně, připravovaný z vařených brambor, těstovin a dalších přísad. Jedná se o typický příklad levného jídla z několika surovin.Granátník (též grenadýr) byl původně pěšák, který byl určen k házení ručních granátů na nepřítele. Později se za granátnické označovaly elitní části armády, ať už pěší, jízdní nebo moderní obrněné. Granátník a střelec habsburské armády z první poloviny 18. století Francouzští jízdní granátníci Ludvíka XV.Vynikající jednoduchý grenadýrský pochod, či grenadýr, grenadír marš, nebo jen těstoviny s bramborami. K jeho přípravě můžeme použít vařené brambory či těstoviny, které nám zbyly při přípravě jiného pokrmu, nebo si uvaříme čerstvé.

Jak se dělá Uhlirina : Na kostičky nakrájený špek vypečeme, přidáme cibuli, kmín. Když je cibule opečená dozlatova, vmícháme na plátky nakrájené brambory a noky, osolíme a dobře promícháme. Uhlířina skvěle chutná s kefírem, kyselou okurkou, kysaným zelím, salátem z červené řepy a křenu, okurkovým salátem apod.

Jak se dělají Šunkofleky

Fleky uvaříme v osolené vodě do poloměkka a slijeme je. 3Fleky smícháme v míse s uzeným masem, nakrájenou petrželí, česnekem, 1 lžičkou soli a pepřem. Zalijeme vejci se smetanou a mlékem a vše důkladně promícháme. 4Směs vložíme do pekáče a pečeme v rozehřáté troubě 35 minut.

Co je české jídlo : Tradiční pokrmy jsou vepřový řízek, vepřo knedlo zelo, pečené vepřové maso, různé guláše, smažený kapr nebo sekaná pečeně. Nezastupitelnou úlohu v české gastronomii hrají omáčky, často velmi hutné a výživné s použitím smetany. Jako základ se používá bešamel, někdy je místo něj na zahuštění použita jíška.

Staročeský pokrm uhlířina je jednoduchý na přípravu a sytý. A právě takové jídlo potřebovali do práce uhlíři, kteří pálili v lese dřevo a od hořících milířů se nemohli vzdálit i několik dní. Odtud tedy jeho název. Jde o jednoduché těstovinové noky s opečenými (často zbylými) bramborami a kouskem špeku.

Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.

Co patří do Šunkofleků

Co se dává do šunkofleků Už odvozením názvu, který pochází z německého slova „Schinkenfleckerln“ je zřejmé, že základ jídla tvoří šunka nebo jiné uzené maso a těstovinové flíčky. Potřebovat budete ještě vejce. Fleky si můžete buď koupit, nebo si je připravit čerstvé podle našeho receptu na domácí těstoviny.Ingredience

4 kapky olej
5 ks vejce
100 ml mléko
300 g uzené maso
400 g těstovinové fleky

Národním jídlem České republiky je svíčková na smetaně. Národní polévkou je hovězí vývar s játrovými knedlíčky. Jaké je nejtradičnější jídlo v České republice Svíčková na smetaně, guláš, vepřo-knedlo-zelo.

Bigos – polské národní jídlo, které je tvořeno dušenou směsí různých druhů masa (např. vepřové, hovězí, telecí, drůbeží, zvěřinové, klobása, slanina), kysaného zelí, čerstvého hlávkového zelí, hub a koření. Všechny ingredience jsou nakrájené na kousky a dušené na mírném ohni po dobu mnoha hodin.

Co je to Polnina : Poloninа je ve východních Karpatech subalpský travnatý pás na hřbetu hřebenu, ve výšce okolo 1500 m n. m., s typickým rostlinstvem, zespodu většinou ostře ohraničený lesem. Mezi lesem a poloninou chybí pásmo keřů a nízkých stromů. Poloniny se vyskytují v ukrajinských, polských a slovenských Karpatech.

Co je to Šlejšky : Nastrouhané brambory dáme do mísy, přidáme vejce, špetku soli a postupně zapracujeme mouku. Vyhněteme hladké těsto, ze kterého tvoříme tenké šišky (šlejšky).

Co to je škubánek

Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.

Uzené maso pokrájíme na nudličky a lehce osmahneme na oleji, potom přidáme uvařené těstoviny a společně promícháme. Pekáček vymažeme olejem a naplníme směsí promíchaných těstovin s masem. Vejce jen lehce promícháme vidličkou se solí a pepřem, potom jimi zalijeme těstoviny. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 °C dozlatova.Odměřte 300 ml mléka, do něj přidejte 2 vejce, opepřete, osolte a vidličkou promíchejte. Ještě je potřeba nastrouhat sýr. Můžete zkusit mladou kozí goudu, ale postačí i klasická kraví.

Jaké je nejoblíbenější jídlo v ČR : Na prvním místě je svíčková na smetaně. Ta u nás vede dlouhodobě na celé čáře jako nejoblíbenější jídlo. U mě osobně rozhodně ne, ale proti číslům jsem v menšině. V dalších odpovědích se objevila opakovaně pečená kachna s knedlíkem a zelím, uzené s bramborovým knedlíkem a špenátem nebo kuře na paprice.