Co je to Jihočeská Lepenice?
Jsou recepty, které se předávají z generace na generaci. A takovým receptem je lepenice. Ve stručnosti je to spojení šťouchaných brambor s kysaným zelím.O jídle. Lepenice nebo také žvanda je označení pro staročeskou pochoutku z brambor a zelí vhodné jako příloha k masu. Naše odlehčená varianta s uzeným tempehem odlehčí trávení a je plnohodnotnou náhradou masa.Brambory se uvaří do měkka, oloupají a pomačkají. Pak se promíchají s vařeným kyselým zelím. Podle chuti se přisolí a dobře se omastí sádlem nebo škvarky. Na talíři se pokrm rozetře jako kaše, lžicí se udělají důlečky a ještě se pomastí sádlem a osmaženou cibulkou.

Jak se dělá kočičák : Postup přípravy

Uvařené brambory rozšťoucháme s kouskem másla, přidáme podušené a scezené zelí. Cibuli nakrájíme na kostičky a na sádle či oleji osmažíme do tmavší barvy. Spolu s tukem z pánve přidáme k bramborám a zelí a společně promícháme. Necháme 5-10 minut odpočinout v teple pod pokličkou, aby se chutě propojily.

Co je jihočeská Lepenice

Horké uvařené brambory rozšťoucháme kvedlačkou nahrubo, přidáme překrájené zelí a zalijeme opečeným uzeným i s tukem. Důkladně promícháme a ihned podáváme. Jí se jako samostatné jídlo. Je syté a velmi dobré.

Jak se dělá nastavovaná kaše : Brambory rozšťoucháme a vymícháme s mlékem, rozdrceným česnekem, solí a majoránkou. Vmícháme krupky. Podáváme ozdobené cibulkou osmaženou na sádle. Můžeme přidat i čerstvé bylinky, například pažitku.

Na kostičky nakrájený špek vypečeme, přidáme cibuli, kmín. Když je cibule opečená dozlatova, vmícháme na plátky nakrájené brambory a noky, osolíme a dobře promícháme. Uhlířina skvěle chutná s kefírem, kyselou okurkou, kysaným zelím, salátem z červené řepy a křenu, okurkovým salátem apod.

Oloupané syrové brambory nastrouhejte nahrubo, slijte přebytečnou vodu a promíchejte je s připraveným zelím, moukou, vejci, majoránkou. Dochuťte prolisovaným česnekem, pepřem a solí. Smažte na oleji nebo na sádle dozlatova jako bramboráky.

Co s Jitrnicovym Prejtem

Jitrnicový prejt rozmačkejte vidličkou, přidejte nadrobno nakrájenou jarní cibulku a sterilovanou okurku, prolisovaný česnek, trochu plnotučné nebo dijonské hořčice, sůl a pepř. Bramborové knedlíky plněné prejtem nejlépe chutnají s podušeným zelím a posypané osmaženou cibulkou.V pánvi rozehřejeme olej, přidáme cibuli, osolíme a postupně osmažíme dozlatova. Uvařené brambory scedíme a rozmačkáme šťouchadlem. Zalijeme horkým mlékem, přidáme máslo, rozmícháme a osolíme. Vmícháme osmaženou cibulku a ještě horké podáváme.Suroviny

  1. brambory 500 g. varný typ C.
  2. máslo 40 g.
  3. mléko 100 ml.


Postup přípravy

Ohřejte mléko a smetanu. Brambory rozmačkejte a elektrickým šlehačem nebo v robotu je začněte šlehat. Postupně přilévejte teplé mléko se smetanou, dokud nedocílíte požadované konzistence. Pak vmíchejte pokrájené máslo a kaši dochuťte solí.

Co je to Kucmoch : Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.

Čím se zahušťuje zelňačka : Přisypeme drcený kmín, mletou papriku (můžeme zkusit i špetku pálivé), zahustíme hladkou moukou a připravíme růžovou jíšku. Jíšku zalijeme studeným kuřecím vývarem nebo vodou a důkladně prošleháme metličkou, aby se jíška lépe rozpustila.

Jak dlouho vydrží Zelnaky

Zelňáky vydrží i několik dní.

Prejt prochází procesem vaření a obsahuje alergeny 1 (pšeničná mouka, lepek) a 7 (mléko). Použití: dá se jíst i samostatně, nejlépe však chutná krásně opečený na pánvi nebo v pekáči.Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme. Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu.

Co se hodí ke šťouchaným bramborem : Klasikou je osmažená cibule, ale stejně skvělý je orestovaný pórek nebo jarní cibulka, výtečné je i přidání kousku uzeniny, restované slaniny nebo rovnou škvarky. Velmi chutná i krásná varianta je kombinace se zelenou listovou zeleninou, zkuste špenát, mangold nebo blanšírovanou kapustu. Skvělý je i zelený hrášek!