Diastáza přímých břišních svalů je patologický stav a označuje rozestup břišních svalů v místě vazivového spojení linie alba. Příčinami vzniku tohoto stavu mohou být strukturální a funkční poruchy břišních svalů, když nedochází k jejich společné aktivitě.Vizuální projevy diastázy
Ve stoji je diastáza většinou patrná jako „vyklenutí“ nebo „vyboulení“, prostě bříško „jako v 5. měsíci těhotenství“. Vleže na zádech, v klidové pozici, lze v oslabených částech pozorovat prohlubeň, neboli „korýtko“.K diastáze, tedy rozestupu břišních svalů, dochází naprosto přirozeně během těhotenství, a to v důsledku zvětšující se dělohy a tlaku na vazivový pruh. Ještě několik týdnů po porodu bývá diastáza cítit pouhým pohmatem v oblasti mezi koncem hrudní kosti a začátkem spony stydké.
Co to je břišní lis : Břišní lis je důležitým faktorem pro udržování polohy břišních orgánů v jejich anatomické poloze. Tlak na stěny dutých orgánů umožňuje také jejich vyprazdňování. Břišní lis se uplatňuje i při kašli a kýchání.
Jak zjistil že mám diastázu
Příznaky lze zjistit snadno.
Lehni si na záda, zvedni hlavu a zkus zatnout břišní svaly. Prsty hmatej pod pupíkem a nad pupíkem. Ucítíš, jak se rozestupují přímé břišní svaly. Je-li mezera širší než dva prsty, jde o větší rozestup, který se již neupraví sám, tedy o diastázu.
Co nedělat při diastáze : Po porodu a při diastáze byste měly vyřadit ze svého cvičení sklapovačky, lehsedy, zkracovačky, různé druhy podsazování pánve a další podobné cviky, při kterých dochází k podsazování pánve, nahrbení bederní páteře a zkracování břišních svalů.
Po porodu je důležité hlavně zpevnit hluboké břišní svalstvo, posílit pánevní dno a naučit se ho i relaxovat. Ideální je cvičit se zkušeným fyzioterapeutem, který se na diastázu po porodu specializuje, ale pokud chcete cvičit po vlastní ose, vycházejte ze cviků Ludmily Mojžíšové nebo Kegelových cviků.
Je kupolovitě vyklenutá do hrudní dutiny a je hlavním dýchacím svalem s významným vlivem na vzpřímenou posturu člověka. U lidí je 3 až 5 mm tlustá a odvádí 60–80 % práce, která je potřeba k nádechu. Srovnatelná struktura se (kromě savců) vyskytuje pouze v náznacích u některých plazů, zejména u krokodýlů.
Kolik otvorů je v bránici
Je to hlavní dýchací sval spolu s mezižeberními svaly. Má 3 otvory, kterými prochází: aorta, jícen a dolní dutá žíla.Diastáza se dá eliminovat pomocí vhodného cvičení nebo speciálních stahovacích poporodních pásů. Vše začíná už nácvikem správného dýchání a držení těla v těhotenství. Tím, že lidově řečeno „vystrkujeme pupek“, si zakládáme na bolesti a povolené břišní a zádové svaly v budoucnu.Průměrně necháte v porodnici přibližně 7 kg. Pro některé je to hodně, pro některé málo – záleží na tom, kolik kilogramů jste během těhotenství nabraly. Lépe se bude hubnout těm, které během těhotenství kladly důraz na kvalitní zdravou stravu.
U žen po vaginálním porodu se doporučuje lehat na břicho už za 24 hodin. Ženy, které rodily císařským řezem, by s tím měly počkat až do 4. dne po porodu.
Jak se projevuje brániční kýla : V řadě případů se může projevovat netypickými příznaky jako je pocit knedlíku v krku (nejčastěji ráno), opakované záněty horních cest dýchacích, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, stálé nucení na pokašlávání, chrapoty, dýchací obtíže, tlaky na hrudi, bolesti za hrudní kostí a podobně.
Co dělá bránice při nádechu : Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Dochází tak k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.
Co dělá bránice při výdechu
Při nádechu se bránice stahuje a klesá (kontrahuje). Umožňuje snadné nasátí vzduchu do plic a zapojení spodní časti plic do výměny plynů. Výdech je pasivní děj, při kterém se bránice uvolní a zploští.
Cena kompletní abdominoplastiky, včetně sešití rozestouplých přímých břišních svalů, kombinované s liposukcí břicha a boků se obvykle pohybuje od 56 000 Kč do 76 000 Kč. Nejsou-li převisy kůže velké, lze provést řez jen pod pupkem a jedná se o tzv. miniabdominoplastiku.Nejčastějším důvodem nárůstu nebo stagnující váhy po porodu bývá nepravidelný jídelní režim, nahodilé zobání v průběhu dne, konzumace příliš velkých porcí jídla, příjem hlavního jídla dne až ve večerních hodinách, nadměrná konzumace mléka, džusů a nápojů určených kojícím matkám.
Jak moc se zmeni tělo po porodu : Minimálně šest týdnů po porodu by měla být žena na sebe opatrná a musí nechat pohlavní cesty odpočívat. Podle britských výzkumů je ale šest týdnů ve skutečnosti velmi málo. Ženské tělo se totiž hojí mnohem déle a zcela v původním stavu je až rok po porodu.