Homonyma (slova souzvučná) jsou slova, které má stejnou podobu (zvukovou nebo grafickou) ale rozdílný význam i původ. Příklady homonym: hranice (hranice dřeva, hranice mezi státy) rys (rys ostrovid, osobnostní rys)Úplná a neúplná homonyma
Částečná homonyma se shodují jen v některých tvarech (např. pila – nástroj k řezání × příčestí minulé slovesa pít; los – zvíře × poukázka v loterii či rys – zvíře i výsledek rýsování – rozdíl je způsoben životností).SLOVA MNOHOZNAČNÁ A HOMONYMA
Takové OKO. Může být na silonkách, může být vykulené, může být volské, když se smaží na pánvičce. Slovo OKO je mnohoznačné. Protože jsou si ale všechna tato „oka“ podobná (jedná se o něco kruhového či kulovitého), nejde o homonyma.
Co je to Hyperonymum : HYPERONYMA: hyperonymum je slovo označující obecnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo vlastnost je hyperonymem ke slovu dobrosrdečnost nebo že slovo sport je hyperonymem ke slovu házená. Další příklady: vozidlo – motocykl, dřevina – strom, rodič – matka.
Co je Hononymum
Homonyma jsou taková slova, která mají stejnou podobu, ale naprosto odlišný význam. Znějí tedy úplně stejně, ale každé z nich znamená něco jiného. Obvykle mají tato slova také rozdílný původ a nenajdeme mezi nimi žádnou souvislost. Jejich podoba je čistě náhodná, nijak nejsou od sebe odvozena.
Co je to Paronyma : Paronyma (podobnost, z řeckého παρά – blízko a όνομα – jméno) jsou slova graficky nebo fónicky podobná, avšak významově zcela odlišná. Existence uvedených dvojic způsobuje možnost záměny slov. Jde o jev blízký homonymii a využívá se ho v uměleckém stylu, v publicistickém stylu, ale i ve slovních hříčkách.
Homonyma jsou slova stejně znějící, různého původu, ale především odlišného významu. Například bez ve významu mínus a bez (šeřík). Homonyma jsou slova stejně znějící, různého původu, ale především odlišného významu. Například bez ve významu mínus a bez (šeřík).
2) Slova mnohoznačná
jsou slova, která mají více věcných významů, jeden význam je vždy základní, další jsou přenesené (odvozené od základního významu).
Co je Homonymum příklady
Homonyma jsou taková slova, která mají stejnou podobu, ale naprosto odlišný význam. Znějí tedy úplně stejně, ale každé z nich znamená něco jiného. Obvykle mají tato slova také rozdílný původ a nenajdeme mezi nimi žádnou souvislost. Jejich podoba je čistě náhodná, nijak nejsou od sebe odvozena.Lidé nemají zájem o své oblíbené činnosti, ztrácí potěšení, které jim přinášely (hypohedonie = snížení, anhedonie = úplná ztráta), mají problém se přinutit k aktivitě – i k běžným denním činnostem, jako je osobní hygiena, péče o domácnost apod. (hypobulie, abulie).HYPONYMA: hyponymum je opakem hyperonyma, je to slovo označující konkrétnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo autíčko je hyponymem ke slovu (k hyperonymu) hračka nebo že slovo tenisky je hyponymem ke slovu boty. Další příklady: kostel – stavba, benzín – palivo, voda – tekutina.
Benefice je událost, jejíž výtěžek směřuje na dobročinný účel. Může také znamenat: Benefice (album) – album zachycující na 2 CD kompletní záznam ze stejnojmenné divadelní hry Jiřího Suchého s písničkami Jiřího Šlitra, Benefice (divadelní hra) – divadelní hra Jiřího Suchého s písničkami.
Co to je pojem : Pojem. Pojem je mentální kategorie, do které zařazujeme předměty, události, Odráží podstatné vlastnosti předmětů a jevů, výsledkem logická operacionalizace. Na rozdíl od představy vyznačuje obecné vlastnosti.
Co jsou to Antonyma synonyma a Homonyma : Antonyma (slova protikladná) jsou slova opačného, protikladného významu. Příklad: studený a teplý. Homonyma (slova souzvučná) jsou slova, která mají stejnou podobu (zvukovou nebo grafickou), ale jiný význam. Příklad: rys ostrovid, osobnostní rys.
Co to je mnohoznačné
Slova jednoznačná a mnohoznačná
JEDNOZNAČNÁ – mají jeden věcný význam (Adam, Praha, zájmeno, obdélník,…). MNOHOZNAČNÁ – mají základní význam (oko – čidlo zraku) a navíc význam, který vznikl přenesením slova na věc, která s původní skutečností nějak souvisí (oko – na polévce, na punčoše, pytlácké,…).
Antonyma (slova protikladná, opozita) jsou slova opačného, protikladného významu. Znamená to tedy, že pokud máme dvě slova, jedno je přesným opakem druhého (velký – malý, správně – špatně). Některé slovo může mít více antonym, zejména pokud má více významů.Porucha čichu může mít charakter kvantitativní, kdy dochází ke snížení (hyposmie) až úplnému vy- mizení (anosmie) vnímání čichových podnětů, vzác- ně naopak i k jeho zvýšení (hyperosmie – například unciformní krize u epileptických záchvatů).
Co je Hypochondrium : Přičemž pojem hypochondrie je odvozen od řeckého slova „hypochondrium“, což znamená podžebří. Jedná se o podtyp somatoformní poruchy charakterizovaný nerealistickou obavou o své zdraví. Pacient běžné vyskytující se tělesné příznaky a pocity interpretuje jako příznak zá- važného somatického onemocnění.