Procesní právo je souhrn právních norem, které regulují proces, postup, jak se domoci svých subjektivních práv či jak realizovat své subjektivní povinnosti. Procesní (subjektivní) práva jsou vždy odvozená, bez podkladového (subjektivního) práva hmotného by sama o sobě neměla smysl, neboť by neměla co realizovat.Procesní řízení je plánování a řízení činnosti nezbytných k dosažení vysoké úrovně výkonnosti procesů a v identifikování příležitostí ke zlepšení kvality, provozní výkonnosti a trvalého uspokojování zákazníků. Zahrnuje návrh, řízení a kontrolu a zlepšování klíčových procesů organizace.Mapa procesů je jednoduchý nástroj pro orientaci a řízení procesů společnosti. Zpřehledňuje procesy, jejich provázanost, ale také odpovědnost manažerů ve společnosti. Systémy jakosti jsou založeny na procesním přístupu, a proto by se model řízení firmy bez mapy procesů neměl obejít.
Jak se rozdělují procesy v organizaci : Procesy mohou v organizaci probíhat paralelně nebo na sebe navazovat. Z hlediska své role se zpravidla dělí na hlavní, řídící a podpůrné. Tyto základní procesy mohou být dále členěny na procesy dílčí, k jejichž vymezení slouží stejná pravidla jako u procesů základních.
Jaký je rozdíl mezi hmotným a procesním právem
Hmotné právo stanoví, jaká práva a povinnosti komu příslušejí. Procesní právo popisuje postupy (procedury), které jsou pro uplatnění práva u příslušných institucí užívány, např. jak se postupuje v občanskoprávním řízení nebo ve správním řízení.
Kdo je vlastník procesu : Osoba, která je zodpovědná za to, že proces je vhodný pro daný účel. Odpovědnost vlastníka procesu zahrnuje sponzorství, design, řízení změn a neustálé zlepšování procesu a jeho metrik.
7 dovedností, které z vás udělají skvělého manažera
- Schopnost stanovovat cíle.
- Znalost trhu i finančního řízení
- Dobrá komunikace.
- Empatie a zpětná vazba.
- Delegování cílů
- Efektivní time management.
- Trvalá práce na sobě
Manažer pracuje prostřednictvím svých podřízených. Zodpovídá za jejich práci, motivuje je a snaží se o soulad potřeb jejich i potřeb firmy. Dále informuje jak své podřízené tak i nadřízené. Reaguje na chyby v systému, dělá důležitá rozhodnutí a vyjednává.
Jak vypadá procesní mapa
Procesní mapu (Process map) proto lze definovat jako schematické znázornění průběhu procesu jako sledu určitých činností, výsledkem je mapování procesů. Mapa procesů může být na konceptuální úrovni univerzální, na úrovni detailní se obvykle nazývá jako referenční procesní mapa nebo referenční procesní model.Mapa obsahuje vedle matematických prvků (zeměpisné souřadnice, měřítko a mapový rám), také polohopis, výškopis a popis mapy.Proces managementu lze tedy definovat také jako proces plánování, organizování, vedení (personalistika) a kontrolování lidí a jejich činnosti uvnitř organizace způsobem, který zajišťuje dosažení stanovených cílů.
Hmotným právem se myslí soubor právních norem (obsažených např. v zákoně nebo vyhlášce), které ve spojení s právní skutečností (např. smlouvou) zakládají subjektu subjektivní právo (např. právo na minimální mzdu, právo pronajímatele na nájemné v určité výši).
Co je právo hmotné a procesní : Trestní právo hmotné a procesní Trestní právo je odvětvím veřejného práva. Rozlišujeme TP hmotné (materiální) , které stanoví, co je trestným činem a jakou sankci za něj uložit, a TP procesní (formální), které upravuje trestní řízení (procedurální postup).
Jaké jsou styly řízení : Klasické teorie uvádějí tři základní styly – autoritativní, resp. autokratický, demokratický, resp. participativní a liberální, resp. volný.
Jak se pozna dobrý manažer
- Vize. Že bez vize to nemá smysl, je asi všem jasné.
- Oddanost. Vůdčí osobnost vynakládá veškerý potřebný čas i energii naplnění svých vizí.
- Otevřenost. Správný manažer by měl být ke svým zaměstnancům otevřený, především co se týče jejich nových nápadů a myšlenek.
- Integrita.
- Kreativita.
- Asertivita.
- Velkorysost.
- Skromnost.
Procesní modelování Procesní modelování je součástí procesní analýzy, pomocí které identifikujeme a specifikujeme procesy, sub-procesy, jejich strukturu, vlastníky, vstupy, výstupy, omezení a podobně.1.6 „Želví“ diagram
Je typem diagramu, který kategorizuje klíčové prvky procesu. Také pomáhá při definování procesů, dílčích, řídících a podpůrných procesů a je vhodným způsobem, jak prokázat vazby mezi jednotlivými procesy.
Co musí mít každá mapa : Mezi tyto prvky řadíme: mapové pole, název mapy, legendu, měřítko mapy, tiráž. Všechny ty to první tvoří celek mapy. Bez nich by mapa nebyla kompletní. Všechny tyto prvky tvoří kompozici mapy.