Co je to Uhlířina?
Na kostičky nakrájený špek vypečeme, přidáme cibuli, kmín. Když je cibule opečená dozlatova, vmícháme na plátky nakrájené brambory a noky, osolíme a dobře promícháme. Uhlířina skvěle chutná s kefírem, kyselou okurkou, kysaným zelím, salátem z červené řepy a křenu, okurkovým salátem apod.Granátník (též grenadýr) byl původně pěšák, který byl určen k házení ručních granátů na nepřítele. Později se za granátnické označovaly elitní části armády, ať už pěší, jízdní nebo moderní obrněné.Oloupané, na půlky nakrájené brambory zalijeme vroucí osolenou vodou a uvaříme doměkka. Měkké brambory scedíme, rozmícháme, podlijeme vařícím mlékem a přidáme scezené, nakrájené zelí. Kaši dobře vymícháme a podáváme posypanou cibulkou osmaženou na sádle.

Co je to Kucmoch : Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.

Čím se zahušťuje zelňačka

Přisypeme drcený kmín, mletou papriku (můžeme zkusit i špetku pálivé), zahustíme hladkou moukou a připravíme růžovou jíšku. Jíšku zalijeme studeným kuřecím vývarem nebo vodou a důkladně prošleháme metličkou, aby se jíška lépe rozpustila.

Co je za jídlo Grenadýrský pochod : Vynikající jednoduchý grenadýrský pochod, či grenadýr, grenadír marš, nebo jen těstoviny s bramborami. K jeho přípravě můžeme použít vařené brambory či těstoviny, které nám zbyly při přípravě jiného pokrmu, nebo si uvaříme čerstvé.

Kočičák je vskutku zavádějící název tohoto pokrmu. Skrývá se pod ním vařené brambory, které jsou šťouchané s kouskem másla. K nim je pak přidáno dokřupava podušené zelí a vysmažená cibulka. Může se konzumovat samotné nebo podávat jako příloha.

Oloupané syrové brambory nastrouhejte nahrubo, slijte přebytečnou vodu a promíchejte je s připraveným zelím, moukou, vejci, majoránkou. Dochuťte prolisovaným česnekem, pepřem a solí. Smažte na oleji nebo na sádle dozlatova jako bramboráky.

Co je to Šlejšky

Nastrouhané brambory dáme do mísy, přidáme vejce, špetku soli a postupně zapracujeme mouku. Vyhněteme hladké těsto, ze kterého tvoříme tenké šišky (šlejšky).Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.

Ke konci ochutnejte a vylaďte chuť podle kyselosti zelí. Na dokyselení použijte lák ze zelí. Kdyby byla polévka naopak kyselá moc, použijte trochu cukru. Jinak už máte hotovo.

Co je české jídlo : Tradiční pokrmy jsou vepřový řízek, vepřo knedlo zelo, pečené vepřové maso, různé guláše, smažený kapr nebo sekaná pečeně. Nezastupitelnou úlohu v české gastronomii hrají omáčky, často velmi hutné a výživné s použitím smetany. Jako základ se používá bešamel, někdy je místo něj na zahuštění použita jíška.

Co je jihočeská Lepenice : Horké uvařené brambory rozšťoucháme kvedlačkou nahrubo, přidáme překrájené zelí a zalijeme opečeným uzeným i s tukem. Důkladně promícháme a ihned podáváme. Jí se jako samostatné jídlo. Je syté a velmi dobré.

Co všechno patří do zelňačky

Tato vydatná polévka patří k české klasice. Kromě zelí v ní nechybí ani klobáska, brambory, petrželka, červená paprika a zakysaná smetana na zjemnění. Pořádně vás zasytí i zahřeje a samozřejmě si na ní báječně pochutnáte.

Škubánky, v západních Čechách též kucmoch nebo kucmouch, na Slovácku šulánky, je české jídlo z brambor. Někdy se škubánkům říká trpalky.Škubánky

  1. 1 kg brambor.
  2. 350 g hrubé mouky.
  3. 150 g moučkového cukru.
  4. 100 g sádla.
  5. 150 g mletého máku.
  6. 200 g másla.
  7. 250 g měkkého tvarohu.
  8. sůl.

Jak rychle zahustit omáčku : Zahustit lze i tvrdým chlebem

Výpeky zahustí i studené máslo postupně zašlehané do horké tekutiny, pak už se ale nevaří. Další možností zahuštění je tzv. francouzské (moučné) máslo. Také žloutky rozmíchané v tekutině a zahřáté k bodu varu ji zahustí.