Zatímco zaměstnání je zpravidla placená činnost, kterou většina lidí vykonává především právě pro obživu, za práci považuje většina z nás jakoukoli činnost, kterou vykonáváme s určitým úmyslem a cílem bez ohledu na to, zda nás někdo ocení.§ 2. (1) Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.U podnikání od příjmu odečtete náklady, a to co zbyde, zdaníte. V zaměstnání však nejdříve váš příjem zdaníte a teprve to, co zbyde, můžete utratit. Daňová zátěž podnikatelů je tak znatelně nižší. Pokud vybudujete úspěšný byznys, můžete ho prodat či předat svým dětem.
Kdo se považuje za zaměstnance : Zaměstnancem může být pouze fyzická osoba (člověk), která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.
Jaký je rozdíl mezi pravém na práci a právem na zaměstnání
U práva na práci jde téměř o jakoukoli činnost, která je spojena s realizací zájmů, které mají vést k dosažení prostředků pro svou existenci. U práva na zaměstnání se jedná pouze o činnosti, u nichž k realizaci zájmů dochází výkonem závislé práce zaměstnance pro zaměstnavatele.
Kdy odejít ze zaměstnání : Jak poznat, že je správný čas odejít
- Jste více a více vnitřně nespokojení, podráždění a v duchu už se vidíte na jiném místě.
- Do práce se už delší dobu netěšíte.
- Přestali jste se snažit něco vylepšovat, protože vaši snahu stejně nikdo neocení.
- Pracovní problémy odnášejí vaši nejbližší doma.
Za závislou práci se dle zákonné definice § 2 zákoníku práce považuje práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
Zaměstnanec je jedním z účastníků pracovněprávního vztahu (druhým je zaměstnavatel). Úkolem zaměstnance je vykonávat určitou závislou činnost pro zaměstnavatele, za kterou mu přísluší mzda či plat. Používá se i starší výraz „pracovník“, který však není ze zákonného hlediska totožný s pojmem „zaměstnanec“.
Co je to podnikání
Podnikáním rozumíme soustavnou samostatnou činnost určité osoby provozovanou za účelem dosažení zisku. Obchodní zákoník ČR definuje ve svém paragrafu 2 podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.❖ Právo na zaměstnání (§§ 10 – 13)
Právo na zaměstnání je právo fyzické osoby, která chce a můţe pracovat a o práci se uchází, na zaměstnání v pracovněprávním vztahu, na zprostředkování zaměstnání a na poskytnutí dalších sluţeb za podmínek stanovených zákonem (rekvalifikace, podpora v nezaměstnanosti).Pracovní právo upravuje především vztahy, které vznikají mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (individuální pracovní právo). Kromě toho upravuje např. právní postavení odborů, organizací zaměstnavatelů, formy a pravidla kolektivního vyjednávání (kolektivní pracovní právo). Patří mezi odvětví soukromého práva.
Vyhoření, frustrace, malý plat nebo prostě jen pocit nenaplnění či tušení, že člověk šlápl vedle a dařilo by se mu jinde lépe. To jsou časté důvody, proč zaměstnanec přemýšlí nad změnou místa. Uvědomění si, že člověk chce změnit zaměstnání, nepřijde ze dne na den, ale klíčí pěkně dlouho.
Co se dává při odchodu ze zaměstnání : Jedny z nejcennějších dárků na rozloučenou pro kolegy jsou ty, které připomínají nejlepší vzpomínky ve firmě. Můžete například vytvořit podložku pod myš nebo obal na notebook s fotografií všech kolegů, malý dárek, který jim bude připomínat jejich novou práci.
Co to je pracovní síla : Pracovní síla zahrnuje všechny osoby 15leté a starší, které splňují požadavky na zařazení mezi zaměstnané a nezaměstnané. Ekonomicky neaktivní jsou všechny děti do 15 let a osoby 15leté a starší, které nesplňují kritéria pro zařazení mezi pracovní sílu.
Co je to nelegální práce
Nelegální prací se rozumí
práce vykonávaná cizincem pro právnickou nebo fyzickou osobu bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky.
Sazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 24,8 %, celkem 31,3 % z hrubé mzdy. Pojištění se odvádí měsíčně. Zaměstnavatel je povinen odvádět za zaměstnance zdravotní pojištění. Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy.Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.
Jaké jsou formy podnikání : společnost s ručením omezeným (s.r.o.), • akciová společnost (a.s.), • veřejná obchodní společnost(v.o.s.), • komanditní společnost (k.s.), • družstvo. podnik jednotlivce (FO i PO) tj. živnost nebo soukromí podnik; více osob – společnost nebo družstvo; • stát – státní podnik.