Co je to zápletka?
Zápletka je důležitá část literárního, literárně-dramatického či filmového díla, která jeho děj výrazně komplikuje – zamotává, zaplétá a dělá jej složitějším. Používá se zde obvykle proto, aby se příběh díla stal pro čtenáře či diváka zajímavý, napínavý respektive atraktivní a aby tak byla upoutána jeho pozornost.V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení. Zápletka, nebo také kolize, je část příběhu, kdy se začne něco dít.Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.

Jak vymyslet zápletku : Jak vymyslet zápletku a rozuzlení

Pokud zápletka nebude dobrá, čtenář knihu po pár stránkách odloží. Budete-li mít dobře promyšlené postavy, které zažijí ultimátní situaci, vznikne dobrá zápletka.

Co nesmi chybet ve vypravování

Chybět nesmí ani závěr, kde se vypravěč opět vrací do přítomnosti a glosuje celé dění s větším nadhledem. Hlavním kritériem pro hodnocení vypravování je již zmíněná přítomnost napětí a gradace. Pokud tyto dvě věci Váš text postrádá, nejedná se o vypravování, ale o pouhý popis děje!

Co obsahuje vyprávění : Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.

Charakteristika fejetonu

Napsán je zábavným literárním slohem, mnohdy satiricky komentujícím či trefně ironizujícím vybrané dobové události. Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů.

V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj. Myšlenky jsou řazeny volně po sobě, dle úvahového postupu.

Jak zacina příběh

Proto je nutné, aby na začátku povídky byl soustředěn co nejlepší vyprávěcí potenciál, aby čtenář s chutí učinil to první a začetl se. Po prvních čtyřech větách by čtenář měl vědět, v jakém prostředí a v jakém časovém období se nachází, a kdo je hlavní hrdina, s nímž bude příběh prožívat.Vypravování má pět částí Aby vyprávění samotné mělo hlavu a patu, musí obsahovat pět částí stejně jako antické drama – pokud jste tedy v době, kdy jste se těch 5 částí dramatu museli učit, kroutili očima a nadávali, že tohle v životě rozhodně potřebovat nebudete, teď zjistíte, že jste byli na omylu.Ve vypravování můžeme použít různé časové posloupnosti. Nejznámější je chronologická posloupnost, kdy autor vyjadřuje události, jak se staly po sobě. Dále se může při vyprávění vyskytnout retrospektivní posloupnost, rámcová posloupnost, paralelní posloupnost, roztříštění posloupnost či mozaikovitá kompozice.

Fejeton by měl být gradován do jedné pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc, a tím vést čtenáře k zamyšlení nad tématem (proto často obsahuje nezodpovězené otázky). V angličtině se význam posunul; feuilleton je v tištěných periodikách používán ve smyslu román na pokračování.

Jaký je rozdíl mezi zprávou a článkem : Tiskové zprávy média zpravidla zveřejňují bezplatně. ✔ PR článek má za cíl především ovlivnit čtenáře, proto na rozdíl od tiskové zprávy nebývá tolik objektivní a firmy (případně jiné organizace) v něm prezentují svůj pohled na věc. Za PR článek se ve většině případů platí.

Co je to úvaha : Úvaha je slohový útvar, v němž se autor zamýšlí nad určitým problémem či jevem. Autor se zabývá podstatou jevů, vztahy mezi nimi a na základě svých úvah pak vyvozuje obecnější závěry, názory. V úvaze se projevuje úroveň myšlení autora, jeho životní zkušenosti, subjektivní názory a postoje.

Jak dobře napsat úvahu

Na co si dát v úvaze pozor

  1. Úvaha musí být především logicky strukturovaná.
  2. Myšlenky by se neměly opakovat.
  3. Jazyk by měl být spisovný.
  4. Je důležité neprezentovat pouze svůj názor, ale zamyslet se i nad jinými pohledy.
  5. Používají se formulace jako myslím si, věřím, že, podle mého názoru, zamýšlím se.


Kde začít (aneb První věta pro váš příběh)

  1. Připravte pro čtenáře překvapení Začněte svůj příběh třeba tím, že hned od první věty vyvstanou v mysli čtenáře otázky.
  2. Překvapte nezvyklou situací Ukažte své postavy v nezvyklých situacích.
  3. Naplňte první řádek emocemi.
  4. Poodhalte osud hlavního hrdiny.

Autor by měl vzbudit ve čtenáři hluboký zájem o osobnost a osud svých postav; také by měl vše nastavit tak, aby čtenář miloval dobré postavy a nenáviděl ty zlé. Charaktery v příběhu by měly být popsány tak, aby čtenář mohl v konkrétní situaci předpovědět, jak se postava asi zachová.

Co je to odstavce : Odstavec je graficky oddělená část souvislého textu, obvykle bez nadpisu. Obsahuje jednu nebo více vět, které mají tvořit určitý logický celek. Text se člení na odstavce kvůli lepší čitelnosti (prostředek tzv. horizontálního členění textu).