Je to typ textu, který je v reálném světě psán velmi, velmi často a který čteme nebo minimálně slyšíme či vidíme, téměř každý den. Píšeme-li zprávu, měli bychom tedy zahrnout naše čtenáře zajímavými informacemi o dané události a nejenom to; při psaní zpráv můžeme samu událost i libovolně hodnotit, např.- zpráva je informace o tom, co už se stalo – typický je proto minulý čas – jedná se o úvar informační (zpravodajský) – důraz se klade na objektivitu, vlastní názor autora je nežádoucí – obsahuje události tak, že odpovídá na pomyslné otázky: • Co se staloTiskové zprávy média zpravidla zveřejňují bezplatně. ✔ PR článek má za cíl především ovlivnit čtenáře, proto na rozdíl od tiskové zprávy nebývá tolik objektivní a firmy (případně jiné organizace) v něm prezentují svůj pohled na věc. Za PR článek se ve většině případů platí.
Jaký je rozdíl mezi zprávou a reportáží : Důležitý rozdíl na začátek je: zprávu píšeme v minulém čase, oznámení v budoucím, reportáž v přítomném.
Co je to zpráva
Zpráva obecně je jakákoliv nová, souhrnná nebo cílená jednorázová informace, kterou jeden člověk nebo skupina lidí předává jiným lidem. Používá se v nejrůznějších oblastech lidského života a společenského styku jako např. ve zdravotnictví, v politice, v podnikání atd.
Jak dlouhá má být zpráva : Poutavý titulek je základ úspěchu
Titulek je pro každou tiskovou zprávu klíčová věc, jeho úkolem je zaujmout, a proto je třeba mu věnovat pozornost. Měl by být výstižný, ne příliš dlouhý a zároveň dostatečně popisný, aby vystihoval podstatu tiskové zprávy. Jako maximální délka titulku se doporučuje sedm slov.
Zpráva patří mezi základní žurnalistické útvary. Měla by v sobě zahrnovat odpovědi na otázky co, kdo, kdy, kde a jak. Zpráva čtenářům přináší ucelené informace, rozšiřuje zprávu krátkou, dále uvádí další podrobnosti, skutečnosti i citace. Jedná se o útvar, kde by měla být dodržena objektivita, a to bez debat.
Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.
Jak se správně píše zpráva
Pokud se ptáte, které ze slov zpráva a správa je nespisovné, odpověď zní, že žádné. Obě mají v systému spisovného českého jazyka své místo, ovšem každé z nich má jiný význam. Pokud chcete vyjádřit význam „sdělení, informace“, napište zpráva. Významem „vedení, řízení“ pak disponuje slovo správa.