Rajčata dělíme do tří základních skupin – na keříčková, tyčková a cherry. Tyčkové odrůdy jsou ty nejvyšší a obvykle je nelze pěstovat bez opory. Mají zpravidla největší plody i vyšší výnosy. Keříčková rajčata jsou nižší a keřík se rozrůstá spíše do šířky, má více vrcholů.Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.Jak pěstovat rajčata tyčková:
Rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny. Semena vyséváme během února a března do truhlíků, které dáme do teplého pařeniště nebo skleníku, lze je umístit i za okno.
Jak daleko od sebe Tyčková rajčata : Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Co znamená Tyčkové rajče
Tyčková neboli indeterminantní rajčata se pěstují s oporou. Obvykle se vedou na jeden hlavní výhon vylamováním všech bočních výhonů. Vyznačují se neomezeným růstem. Hlavní stonek dorůstá do výšky 5 – 15 metrů, čehož se využívá ve velkých sklenících.
Jak se Vyštipují keříčková rajčata : Na vyštipování nepoužívejte nůžky nebo nůž, riskovali byste přenos chorob mezi jednotlivými rostlinami. Je dobré obejít rajčata jednou týdně a výhonky zaštípnout, dokud jsou malé. Když je necháte přerůst, budou silné a jejich vylomením rostlinu víc poraníte.
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj.
Co dělat aby dozrála rajčata
Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.Keříčkové odrůdy rajčat se nevyštipují – nechte je volně ležet, tak jak rostou. Nevyvazujte je ani ke konstrukci, neboť by pak mohly mít tendenci růst do výšky. Zajistíme bohatou zálivku v delších časových intervalech a pravidelně přihnojujeme kompletními hnojivy. Možností je i zamulčování záhonu slámou.Použití našich tyčí k rajčatům je velmi jednoduché. Tyče jednoduše zapíchnete vedle rostlin a upevníte je ke stonku. To pomáhá udržet rostlinu v rovné poloze a zároveň zajišťuje dostatečný prostor pro růst a vývoj plodů. K upevnění můžete využít buď provázek nebo třeba vázací pásky.
Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole Mrkev
- Paprika.
- Kapusta.
- Kedlubny.
- Česnek.
- Cibule.
- Fazole.
- Mrkev.
Proč a jak Zaštipovat rajčata : Proč vyštipovat rajčata Vyštipováním odstraňujeme vedlejší výhonky, které se vyvíjejí v paždí listů rajčete. Tyto výhony odčerpávají energii a živiny z hlavního stonku a zabraňují volnému proudění vzduchu mezi rostlinami. To může vést ke snížení rizika vzniku plísní a hnilob a zvýšení kvality plodů.
Co je roubované rajče : Roubovaná rajčata tak rostou bujně a vitálně – můžeme je bez problému vést na 2 výhony. Oproti pravokořenným (tedy neroubovaným) rostlinám pak i rychleji po výsadbě plodí. Roubované rostliny také lépe snáší nevyrovnanou závlahu i chladnější podmínky.
Která rajčata se Zaštipují
Vyštipují se jen tyčková rajčata.
Keříčková ani divoká ne, u těch je košatění naopak žádoucí.
Taková rajčata potřebují kratší oporu, neporostou výše než do metru. U nich už přichází na řadu další práce, vyštipování či vylamování zálistků. Vzhledem k tomu, že dozrávají dosti časně, obyčejně jim neodstraňujeme spodní listy, neboť tyto během jejich růstu obyčejně nezestárnou, nechytají mnoho chorob.Rajčata získávají z půdy mnoho živin. Proto je tak důležité rajčata hnojit – a to i při výsadbě. Jakmile rajčata začnou kvést, hnojte každých 14 dní organickým hnojivem na rajčata. K hnojení můžete použít také domácí kopřivový hnůj.
Jak často hnojit okurky a rajčata : Jak v době růstu, tak tvorby a zrání plodů jsou okurky náročné na výživu, proto je jednou týdně hnojíme hnojivy pro plodovou zeleninu s vyšším obsahem dusíku.