Subtropické podnebí západních pobřeží pevnin (středomořské podnebí) se vyznačuje relativně teplou a deštivou zimou a suchým a teplým létem. Nejchladnější měsíc má průměrnou teplotu vzduchu mezi 10 a 12 °C. Roční průměr srážek je až 1000 mm a většina je soustředěna do zimy.ZEMĚDĚLSTVÍ: o VINNÁ RÉVA, OLIVY, CITRUSY (citróny, pomeranče, mandarinky…), mandlovníky, fíkovníky, rozmarýn, levandule…Vyskytují se zde lesy smíšené, jehličnaté, stepi a lesostepi, ale i pouště. Rostliny – dub, buk, bříza, kapradiny, mechy, …. Živočichové – jelenovitá zvěř, divoká prasata, liška, kuna, lasice, vlk, ….. Rostliny – smrk, borovice, modřín, jedle Živočichové – medvěd hnědý, sobol, liška, ondatra, tetřev hlušec, …..
Co je to subtropická krajina : Subtropy leží mezi oblastmi s tropickým podnebím a oblastmi s mírným podnebím. Na subtropy tedy může být nahlíženo jako na jejich přechod. Na severní polokouli leží subtropy mezi 30° a 45°, na jižní polokouli leží subtropy mezi obratníkem Kozoroha a 40°.
Jaké je počasí v subtropickém pásu
Nejvyšší denní teploty v nejteplejších dnech dosahují na většině míst 30 °C až 40 °C jak u typu Cwa, tak i v Cfa. Během letních nocí se pohybují obvykle kolem 20 °C. V nejchladnějších zimních dnech teploty mohou poklesnout až k −5 °C (na nejchladnějších místech až k −10 °C) u Cfa a zhruba do 0 °C až 10 °C u Cwa.
Co je typické pro polární pás : Typická krajina je zde tundra nebo zaledněná oblast, některými označovaná jako trvale zmrzlá půda (odborně permafrost). V důsledku blízkosti oblasti k pólům je ovlivněna i délka dne a délka noci. Vzhledem ke sporadickému výskytu výparů, je v těchto oblastech malý úhrn srážek, na mnoha místech i méně než 250 mm za rok.
Subtropický pás: šakal, kolkan, želva, gekon, muflon, tukan, hadi, Ostatní: kůň Převalský, sysel, tuleň, jelen, medvěd, tučňák.
Cedr, cypřiš, pinie, vavřín, myrta, cesmína, rozmarýna, levandule, citrusy, ořešák královský, olivovník, mandloň.
Jaká je teplota v subtropickém pásu
Nejvyšší denní teploty v nejteplejších dnech dosahují na většině míst 30 °C až 40 °C jak u typu Cwa, tak i v Cfa. Během letních nocí se pohybují obvykle kolem 20 °C. V nejchladnějších zimních dnech teploty mohou poklesnout až k −5 °C (na nejchladnějších místech až k −10 °C) u Cfa a zhruba do 0 °C až 10 °C u Cwa.Všechny tyto rostliny milují slunce – zvlášť náročné na sluneční světlo jsou druhy s chlupatými, tvrdými kožovitými nebo stříbřitými listy. Na přímé slunce umísťujeme eukalypty, čajový strom, myrty, granátovníky, vavříny, olivy, rozmarýny, ale i lilek jasmínový a mnohé další.Charakteristika. Pro podnebí mírného pásu jsou charakteristické výrazné změny počasí vlivem neustálých přechodů a vzájemného setkávání teplého vzduchu od jihu a toho studeného od severu, což vede k velmi častému vzniku frontálních systémů.
Oblast je typická svými arktickými a subarktickými teplotami a stále zmrzlou půdou. Léto je v tundře studené a krátké, začíná koncem května a končí v srpnu. Nejčastějšími rostlinami jsou v Tundře ostřice, mechy a lišejníky, setkáváme se i s roztroušenými bylinami a zakrslými břízami.
Co roste v Subpolárním pásu : Subpolární a polární pás
V subpolárním a polárním pásu se nachází: tundra – Krajina zahrnující zejména drobné keříky a byliny, lišejníky, mechy. polární pustina – Oblasti trvale pokryté sněhem a ledem.
Kolik je stupnu v tundře : Průměrné roční teploty jsou -13 až -5 °C a množství srážek se pohybuje okolo 250 až 500 mm. Zimní teploty v tundře klesají až k -57°C a v létě se zřídka dostávají nad 15°C.
Jaké jsou oblasti tundry
Na severní polokouli (arktická tundra) se rozprostírá převážně na území Severní Ameriky, severu Eurasie včetně Grónska, Islandu a dalších arktických ostrovů. Na jižní polokouli polární tundra pokrývá malé nezaledněné plochy ostrovů Sub- antarktidy (např. Falklandy, Jižní Georgie, Jižní Sandwichovy ostrovy, Kerguelény).
Subpolární pás (také zvaný subarktický nebo boreální pás) se nachází na přechodu mezi mírným a polárním pásem. Vyznačuje se zejména dlouhými a velmi studenými zimami, po nichž následuje ve srovnání s mírným pásmem podstatně zkrácené vegetační období.Typickými rostlinnými formami jsou mechy, lišejníky, ostřice a zakrslé dřeviny. K hlavním býložravcům patří sobi, pižmoni, zajíc polární, lumíci či hraboši. K hlavním masožravcům patří vlci, lišky, draví ptáci a sovy.
Co je charakteristické pro tundru : Oblast je typická svými arktickými a subarktickými teplotami a stále zmrzlou půdou. Léto je v tundře studené a krátké, začíná koncem května a končí v srpnu. Nejčastějšími rostlinami jsou v Tundře ostřice, mechy a lišejníky, setkáváme se i s roztroušenými bylinami a zakrslými břízami.