Kde jinde než ve Zlíně navštívit Obuvnické muzeum, které je s více než tisíci exponáty největší v republice. Poklidné estetické zážitky nabízí Galerie Jaroslava Chada ve Zlínském zámku. Děti se zaručeně vyřádí v zábavním parku Toboga Galaxie Zlín a trochu adrenalinu pro všechny si užijete na motokárách v E-Karts Zlín.50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína
- Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy.
- Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku.
- Letní sporty.
- Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad.
- Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu.
- Skalní útvar Kazatelna v Chřibech.
Již k 1. lednu 1990 došlo k přejmenování Gottwaldova zpět na Zlín. Od 24. listopadu 1990 je Zlín statutárním městem.
Proč se jmenuje Zlín Zlín : Zlín jako zlý člověk i oběť
Bylo odvozeno od staročeského, snad hlavně mužského osobního jména Zla, což znamenalo „zlý člověk“.
Čím je proslulý Zlín
Návštěvu Zlína začněte v Baťově mrakodrapu, slavné Jednadvacítce z roku 1938 čili z éry Jana Antonína, Tomášova nevlastního bratra (Tomáš Baťa zemřel při pádu svého letadla v Otrokovicích v roce 1932). Z vyhlídkové terasy na střeše, na níž se dnes nachází kavárna, se vám naskytne fantastický výhled na celé město.
Co vidět ve Zlínském kraji : Pojďme si je v krátkosti představit.
- Valašské muzeum. Jeden z nejznámějších skanzenů u nás se nachází v obci Rožnov pod Radhoštěm, kde najdeme Valašské muzeum v přírodě.
- Vsetín.
- Zámek Napajedla.
- Čertovy skály.
- Karlovské jezero.
- Kurovický lom.
- ZOO a zámek Lešná
- Kovová ZOO Staré Město u Uherského Hradiště
VÝLETY ZDARMA: Deset tipů, kam ve Zlínském kraji vyrazit
- Přehrada Bystřička.
- Pustevny.
- Kostel ve Velkých Karlovicích.
- Čertovy skály.
- Rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty. Rozhledna Čartak (zvaná také Súkenická) u Bumbálky.
- Ekopenzion Veronica v Hostětíně
- Dny lidí dobré vůle na Velehradě
Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a také typickou architekturou. Region nabízí bohaté sportovní vyžití. Kvalitní lyžařské dráhy pro sjezd i běh skýtají například Pustevny, Portáš, Velké Karlovice, hřebeny Chřibů a Hostýnských vrchů.
Co je typické pro Zlínský kraj
Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a také typickou architekturou. Region nabízí bohaté sportovní vyžití. Kvalitní lyžařské dráhy pro sjezd i běh skýtají například Pustevny, Portáš, Velké Karlovice, hřebeny Chřibů a Hostýnských vrchů.Nachází se zde řada tradičních podniků – především v obuvnictví (např. firma BAŤA), gumárenství (např. Continental Baruma v Otrokovicích) a ve strojírenském průmyslu především v leteckém průmyslu (např. Let Kunovice) nebo zbrojním průmyslu (Česká zbrojovka Uherský Brod).I ve Zlínském kraji se nachází místo, které svou originalitou a kulturní jedinečností spadá do okruhu památek zařazených do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o objekt arcibiskupského zámku a přilehlých zahrad v historickém městě Kroměříži.
Nachází se zde řada tradičních podniků – především v obuvnictví (např. firma BAŤA), gumárenství (např. Continental Baruma v Otrokovicích) a ve strojírenském průmyslu především v leteckém průmyslu (např. Let Kunovice) nebo zbrojním průmyslu (Česká zbrojovka Uherský Brod).
Čím se proslavil Zlín : Město proslavil v první polovině dvacátého století zakladatel obuvnických závodů – Tomáš Baťa. Unikátní je místní funkcionalistická architektura, která nemá jinde v republice, ale ani ve světě obdoby.
Jaké jsou památky ve Zlínském kraji : Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje
- Hradisko sv.
- Toleranční kostel ve Velké Lhotě
- Gurmánská turistika.
- Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk.
- Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů
- Velehrad – významné poutní místo.
- Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku.
Co se Vyrabí ve Zlíně
Průmyslový potenciál Zlínského kraje tvoří především podniky zpracovatelského průmyslu. Zejména jde o podniky průmyslu kovodělného, dřevozpracujícího, elektrotechnického a textilního.
etymologie. Jméno pozdějšího města, poprvé zaznamené k roku 1322 (Slyn), bylo odvozeno přivlastňovací příponou -ín od staročeského osobního jména Zla („zlý člověk“). Znamená tedy „Zlův (majetek)“.