Výsledný unikající proud se zjistí tak, že měřicí přístroj porovná napájecí proud, který teče do spotřebiče s proudem, jenž se ze spotřebiče vrací. Uniká-li ve spotřebiči část napájecího proudu mimo pracovní vodiče a síťovou část, projeví se jako rozdíl proudů v pracovních vodičích.Co je to unikající proud Unikající proud teče mezi vzájemně izolovanými částmi spotřebiče (například mezi síťovou a přístupnou částí). Velikost unikajícího proudu ovlivňuje především stav izolace mezi vzájemně izolovanými částmi spotřebiče, ale také kapacitní a indukční vazby mezi těmito částmi.Měření provádíme pomocí zdroje o střídavém nebo stejnosměrném napětí 4V až 24V minimálně proudem 0,2A (max. 10A). Výsledný měřený odpor ochranného vodiče nesmí být větší než 0,2Ω při délce přívodu do tří metrů. K tomuto odporu připočteme 0,1Ω na každé další tři metry délky přívodu.
Co je nejčastější příčinou elektrického proudu : Nejčastější příčinou elektrického proudu je elektrické napětí. Elektrické napětí označujeme U, jeho jednotkou je volt (V). Zde je přebytek elektronů – záporný pól zdroje napětí.
Proč a jak měříme odpor ochranného vodiče
Měřením odporu ochranného vodiče se prokazuje, že ochranné spojení neživých částí s ochranným vodičem napájecí sítě je dostatečné k včasnému odpojení spotřebiče v případě poruchy, odvedení unikajících proudů do země a vyrovnání potenciálů mezi zemí a neživými částmi.
Jaký má být izolační odpor : Minimální povolené hodnoty izolačního odporu podle ČSN 33 1600 jsou stanoveny podle druhu izolace: 2 MΩ pro základní izolaci, 5 MΩ pro přídavnou izolaci, 7 MΩ pro zesílenou izolaci.
Proud je definovaný jako pohyb volných nosičů náboje. Pokud je elektrické pole zdroje (baterie) uvede do pohybu, začnou se celkem spořádaně pohybovat od záporného ke kladnému pólu zdroje. Samozřejmě, obvod musí být uzavřený, tak jako řetěz. Přitom předají energii spotřebiči.
Odpor lidského těla se pohybuje v rozmezí podle vlhkosti pokožky. Střídavé napětí je pro člověka nebezpečnější (a proto jsou i kritické hodnoty menší než u stejnosměrného napětí), protože elektrický proud se pohybuje oběma směry. Tak uvádí do kmitavého pohybu tkáně lidského těla, které se mohou snáze poškodit.
Na čem závisí odpor drátu
Velikost odporu závisí na délce vodiče (přímo úměrně), na průřezu vodiče (nepřímo úměrně), na látce vodiče (měrný elektrický odpor) a na teplotě. Dobré vodiče kladou malý odpor, špatné vodiče kladou velký odpor.Vlastní měření se pak provádí tak, že jeden vodič spojíme s přívodem fáze v zástrčce a druhý s tou částí přístroje, na které chceme izolační odpor měřit. Je samozřejmé, že vypínač přístroje je v poloze zapnuto (na síť pochopitelně však připojený není). Pak už jen zatočíme kličkou a ručička nám ukáže hodnotu odporu.V kovových vodičích obstarávají transport el. proudu elektrony, které mají záporný náboj (–), a proto je skutečný směr proudu od záporného pólu (–) ke kladnému pólu (+), tedy opačný na rozdíl od dohodnutého směru proudu. Dohodnutý směr proudu je skutečným směrem pohybu pro kladné náboje.
Válka proudů skončila a fúzí Edison General Electric a Thomson-Houston vzniklo uskupení, které ovládalo tři čtvrtiny elektrického trhu v USA. Od této chvíle jak General Electric, tak Westinghouse dodávali elektrické systémy založené na střídavé technologii.
Jaký proud tě zabije : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.
Jaký proud je nebezpečnější : Frekvence proudu 50–300 Hz je nejnebezpečnější.
Velmi vysoké frekvence (od 100 000 Hz) neškodí a mají jen povrchový tepelný účinek, kterého se využívá terapeuticky (diatermie).
Co má vliv na odpor vodiče
Hodnota elektrického odporu závisí na materiálu, průřezu, délce i teplotě vodiče. Odpor vodičů se vzrůstající teplotou stoupá (kladný teplotní součinitel elektrického odporu), kdežto odpor polovodičů se vzrůstající teplotou klesá (záporný teplotní součinitel elektrického odporu).
Odpor je veličina stojící proti toku proudu v elektrickém obvodu. Odpor se měří v ohmech a nese symbol řeckého písmene omega (Ω).Měřicí rozsah pro měření izolačního odporu většiny měřicích přístrojů pro revize spotřebičů je do 20 MΩ (max. zobrazitelná hodnota je 19,99 MΩ; je-li izolace prodlužovacího přívodu v pořádku, jejich izolační odpor tuto hodnotu mnohonásobně překračuje.
Co vyjadřuje el proud : Elektrický proud je uspořádaný pohyb částic s elektrickým nábojem. Elektrický proud se rovná celkovému množství elektrického náboje, který projde průřezem vodiče za jednotku času. Jako fyzikální veličina se označuje písmenem I a jednotkou je ampér (A).