Co je vnitřní bod strany?
Bod – je základní geometrický pojem, bod obvykle označujeme křížkem a značíme jej velkým písmenem.Planimetrie se zabývá geometrickými útvary, jejich vzájemnými vztahy, konstrukcí, měřením, vzdálenostmi, úhly, obvodem a plochou útvarů. Mezi základní pojmy a okruhy zájmů planimetrie patří: bod.Polopřímka je část přímky, která vznikne rozdělením přímky jedním jejím bodem. Tento bod se nazývá počáteční. Polopřímku s počátečním bodem A procházející bodem B značíme ↦ A B \mapsto AB ↦AB. Každý bod rozděluje přímku na dvě opačné polopřímky se společným počátečním bodem.

Jak se označuje úsečka : Značení Úsečka se znázorňuje rovnou čarou mezi jejími krajními body, zapisuje se pomocí svých krajních bodů, případně malým písmenem.

Jak se vyznačuje přímka

Přímka je jednorozměrný základní geometrický útvar. Lze ji popsat jako nekonečně tenkou, dvoustranně nekonečně dlouhou, dokonale rovnou křivku (pojem křivka v matematice zahrnuje i „rovné křivky“), tedy křivku s nekonečně velkým poloměrem zakřivení.

Jak označujeme délku úsečky : Seznam používaných symbolů

X, Y bod X, Y
|XY| délka úsečky XY, vzdálenost bodů X, Y
| AVB| velikost úhlu AVB
f zobrazení f
f(p)=p' přímka p' je obrazem přímky p v zobrazení f

Jeden stupeň je 1/180 přímého úhlu, neboli přímý úhel má velikost 180°.

Je to přímka, která protíná jinou přímku a svírá s ní pravý úhel, tedy úhel 90°. Přímky jsou kolmé na sebe navzájem. Pokud je jedna kolmá na druhou, je druhá kolmá na první.

Co to je kolmice

Kolmice je geometrický útvar. Je to přímka, která protíná jinou přímku a svírá s ní pravý úhel, tedy úhel 90°. Přímky jsou kolmé na sebe navzájem. Pokud je jedna kolmá na druhou, je druhá kolmá na první.Polorovina je část roviny, která vznikne rozdělením roviny jednou přímkou. Přímka, která rozdělila rovinu, se nazývá hraniční přímka poloroviny. Pro bližší určení poloroviny se v polorovině volí další bod neležící na hraniční přímce, tento bod se nazývá pomocný bod.Délku úsečky AB na obr. 1.2 můžeme vyjádřit přibližně takto |AB| . = 5cm. 1Ve starší literatuře se užívá pro označení délky úsečky zápis d(AB).

Narýsuj dvě shodné kružnice (stejný poloměr) o poloměru větším než polovina úsečky a se středy v krajních bodech úsečky. Následně spoj body, kde se obě kružnice protínají (průsečíky). Vzniklé úsečce (resp. přímce, na níž leží) se říká osa úsečky.

Jak se zapisuje přímka : PŘÍMKA je nekonečná rovná čára, která se nám nevejde ani do sešitu – proto do sešitu rýsujeme pouze její část!!! Označuje se malým písmenem. Co nám tedy na obrázku vyznačují šipky Lze tedy tedy přímka změřit

Co je to střed úsečky : Střed úsečky je „průměrem“ jejích krajních bodů.

Co je to vnitřní úhel

Vnitřní úhel je oblouk tvořený dvěma stranami mnohoúhelníku, takže je obsažen na obrázku. To znamená, že vnitřní úhel je ten oblouk, který je tvořen průsečíkem dvou stran mnohoúhelníku, které jsou v něm umístěny. Každý vrchol mnohoúhelníku odpovídá vnitřnímu úhlu a vnějšímu úhlu, které jsou doplňkové, tj.

Ukážeme si základní druhy úhlů a trochu podrobněji si vysvětlíme, jaké mají vlastnosti. Ostré úhly měří méně než 90 stupňů. Pravé úhly měří 90 stupňů. Tupé úhly měří více než 90 stupňů.Dvě přímky mající jeden společný bod se nazývají různoběžky. Jejich společný bod nazýváme PRŮSEČÍK (zde označen jako bod R).

Co je Kolmy prumer : Kolmý průmět bodu A do průmětny je pata kolmice jdoucí bodem A na průmětnu. Tuto kolmici nazýváme promítací přímka bodu A. Kolmý průmět přímky a do průmětny je průsečnice průmětny a roviny, která prochází přímkou a a je kolmá k průmětně.