Co je za jídlo Grenadýrský pochod?
Grenadýrský pochod nebo grenadýrmarš je u nás doma oblíbené jídlo. Někde mu říkají uhlířina. Upotřebíte do něj zbylé vařené brambory nebo těstoviny z předchozího dne. Vždycky platilo za jídlo chudých a něco na tom je i dnes.Grenadýrmarš (německy Grenadiermarsch, maďarsky gránátos kocka) je pokrm pocházející z rakouské a maďarské vojenské kuchyně, připravovaný z vařených brambor, těstovin a dalších přísad.Granadýr (někdy také grenadýrmarš) je jídlo, které pochází z oblasti Slovenska, Maďarska. Jeho původ údajně sahá až do napoleonských válek, kdy vojenští kuchaři vařili jídlo z toho, co zrovna měli po ruce a takto vznikl i granadýr.

Kdo byl grenadýr : Granátník (též grenadýr) byl původně pěšák, který byl určen k házení ručních granátů na nepřítele. Později se za granátnické označovaly elitní části armády, ať už pěší, jízdní nebo moderní obrněné. Granátník a střelec habsburské armády z první poloviny 18. století Francouzští jízdní granátníci Ludvíka XV.

Jak se dělá Uhlirina

Na kostičky nakrájený špek vypečeme, přidáme cibuli, kmín. Když je cibule opečená dozlatova, vmícháme na plátky nakrájené brambory a noky, osolíme a dobře promícháme. Uhlířina skvěle chutná s kefírem, kyselou okurkou, kysaným zelím, salátem z červené řepy a křenu, okurkovým salátem apod.

Co je to Uhlířina : Staročeský pokrm uhlířina je jednoduchý na přípravu a sytý. A právě takové jídlo potřebovali do práce uhlíři, kteří pálili v lese dřevo a od hořících milířů se nemohli vzdálit i několik dní. Odtud tedy jeho název. Jde o jednoduché těstovinové noky s opečenými (často zbylými) bramborami a kouskem špeku.

Na kostičky nakrájený špek vypečeme, přidáme cibuli, kmín. Když je cibule opečená dozlatova, vmícháme na plátky nakrájené brambory a noky, osolíme a dobře promícháme. Uhlířina skvěle chutná s kefírem, kyselou okurkou, kysaným zelím, salátem z červené řepy a křenu, okurkovým salátem apod.

Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.

Jak se dělá Lepenice

Oloupané, na půlky nakrájené brambory zalijeme vroucí osolenou vodou a uvaříme doměkka. Měkké brambory scedíme, rozmícháme, podlijeme vařícím mlékem a přidáme scezené, nakrájené zelí. Kaši dobře vymícháme a podáváme posypanou cibulkou osmaženou na sádle.Mezi ta ultralevná patří luštěniny, pak rýže, případně těstoviny. Z pečiva doporučuji chleba, rohlíky jsou hladové, na večeři v momentě kdy teče do bot polévky – zasytí, jsou teplé a levné.Hrách opláchneme a zalijeme asi litrem vody, přivademe k varu a při střední teplotě vaříme za občasného promíchání až do změknutí, cca 45 minut. Těsně před dovařením osolíme. Hrách najemno rozmixujeme tyčovým mixérem, podle potřeby přidáme vodu – tak, aby polévky bylo požadované množství podle počtu strávníků.

Nastrouhané brambory dáme do mísy, přidáme vejce, špetku soli a postupně zapracujeme mouku. Vyhněteme hladké těsto, ze kterého tvoříme tenké šišky (šlejšky).

Co to je škubánek : Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.

Jak se dělá kočičák : Postup přípravy

Uvařené brambory rozšťoucháme s kouskem másla, přidáme podušené a scezené zelí. Cibuli nakrájíme na kostičky a na sádle či oleji osmažíme do tmavší barvy. Spolu s tukem z pánve přidáme k bramborám a zelí a společně promícháme. Necháme 5-10 minut odpočinout v teple pod pokličkou, aby se chutě propojily.

Co jíst když nemám peníze

Vařte i bez masa

Jíst méně masa je také dobrý způsob, jak ušetřit peníze a současně obohatit jídelníček o rostlinné zdroje bílkovin, které jsou levné a velmi výživné. Plánujte si do jídelníčku pravidelně luštěniny, tofu, tempeh nebo pokrmy s vejci, například špenát nebo fazolky, květákový mozeček, lečo apod.

Vaříme levně: Recepty na jídlo do 100 korun

  • Sýrový chléb. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
  • Brambory zapečené s medvědím česnekem, sýrem a smetanou v remosce. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
  • Bramborový bochníček.
  • Gazdovský chléb.
  • Pečené batáty.
  • Krkonošské kyselo.
  • Jitčin ovocný koláč
  • Čočková pomazánka s Lučinou a mrkví

Hrách necháme namočit na 8-12 hodin, propláchneme a vaříme do měkka cca 1 hodinu.

Jak dlouho se namáčí hrách : Hrách dopředu namočíme, vaření pak půjde mnohem rychleji. Ideální je luštěninu namočit už den předem, ale nejméně 1,5 hodiny před vařením. Jako prevence nadýmání je vhodné vodu, ve které jsme hrách namáčeli, slít a vyměnit za novou.