Jaký je rozdíl mezi plug-in hybridem a full hybridem Plug-in hybrid (PHEV) má v porovnání s full hybridem (HEV) elektromotor s vyšším výkonem a baterii s větší kapacitou, což mu umožňuje větší dojezd na čistě elektrický pohon (zpravidla desítky kilometrů). Oba typy se liší také způsobem dobíjení baterie.Plug-in hybrid (PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicle)
Oproti klasickým hybridům mají zpravidla vyšší výkon elektromotoru a také mnohem větší baterii, která umožňuje čistě elektrickou jízdu, nejčastěji v řádu desítek kilometrů. Tato baterie se potom nabíjí externě – tedy ze zásuvky nebo nabíječky pro elektrické vozy.Hybridní vůz (HEV) je poháněn elektromotorem a spalovacím motorem, které pracují buď samostatně, nebo společně. Díky kombinaci zdrojů energie produkují hybridní vozy nižší emise výfukových plynů než běžné automobily, a protože potřebují méně paliva, jejich provoz může být levnější.
Co je zkratka Bev : Elektromobily lze rozdělit na elektromobily na baterie (BEV, z anglického Battery Electric Vehicles), hybridní elektromobily (HEV, z anglického Hybrid Electric Vehicles) a elektromobily s palivovými články, dnes téměř výhradně na vodík (FCEV, z anglického Fuel Cell Electric Vehicles).
Kdy se vyplatí plug in hybrid
Plug-in hybridní vůz dokáže jezdit čistě na elektřinu již desítky kilometrů, jelikož jej můžete nabíjet přímo ze zásuvky. To je výhodné zejména pro lidi, kteří potřebují přes týden dojíždět do práce třeba 20 km, takže si každý den vůz doma nabijí a nemusejí vůbec používat spalovací jednotku, kterou takový vůz má.
Jaký je rozdíl mezi hybridem a mild hybridem : Hlavní rozdíl mezi mild-hybridním (mHEV) a plně hybridním (HEV) pohonem je v tom, že mHEV neumí jet jen na elektrický pohon. Elektromotor zde asistuje motoru spalovacímu. Spalovací motor může zhasnout například při dojezdu ke křižovatce nebo po zastavení.
Plug-in hybrid (tzv. PHEV = Plug-in Hybrid Electric Vehicle) je automobil s kombinovaným pohonem spalovacího motoru a elektromotoru. Ten zásobují energií baterie, které lze dobít z elektrické sítě (ale i jízdou).
Mild-hybrid (MHEV)
Ty přinesly systém spojující 48V elektromotor s tradičním spalovacím motorem, který dokáže obnovit kinetickou energii získanou při brzdění a zpomalování a tu následně použít k pohonu vozidla. Reálně toto řešení snižuje spotřebu paliva a emise CO 2 přibližně o 10 %, a to za velmi přijatelné náklady.
Co je to MHEV
MHEV (mild hybridní elektromobil): Vozidlo s vnitřním spalovacím motorem vybaveným elektromotorem/generátorem, který umožňuje vypnout motor při jízdě z kopce, brzdění nebo zastavení, a poté znovu rychle nastartovat.V případě elektromobilů jde o nově používaný význam pro spalovací auta, která blokují nabíjecí stanice. Slovo vzniklo ze zkratky ICE (anglicky Internal Combustion Engine, v překladu spalovací motor), přičemž v přítomném průběhovém čase se používá právě výraz “ICING”.Hybrid: Při spotřebě 3,5 l na 100 km a 9,2 kWh na 100 km zaplatíte 55 Kč (při nabíjení doma) a k tomu 130 Kč za benzín, dohromady vás tak ujetí 100 km vyjde na 185 Kč. Za nabití u veřejné nabíječky (pozn.
Dojezd plug-in hybridního vozidla s plně nabitým akumulátorem je cca 30 až 60 km podle konkrétních provozních podmínek a stylu jízdy. Tento dojezd je vyšší než u běžného hybridu, protože plug-in hybrid má větší akumulátor. Na druhé straně však jeho akumulátor poté potřebuje nabít.
Jak dlouho se nabíjí plug in hybrid : Většině plug-in hybridů bude nabíjení trvat nějakých pět až šest hodin, čistě elektrická auta se do plna nabijí přibližně za 16 hodin a elektromobily s větší baterií stráví nabíjením z takové zásuvky klidně celý den a někdy i více.
Kolik Dobiju za hodinu plug in hybrid : Hybrid: Při spotřebě 3,5 l na 100 km a 9,2 kWh na 100 km zaplatíte 55 Kč (při nabíjení doma) a k tomu 130 Kč za benzín, dohromady vás tak ujetí 100 km vyjde na 185 Kč. Za nabití u veřejné nabíječky (pozn.
Jak se dobíjí plug in hybrid
Nejjednodušší ale zároveň nejpomalejší způsob nabíjení plug-in hybridu probíhá po připojení vozidla do standardní 230V elektrické zásuvky pomocí speciálního kabelu zvaného EVSE. Takto můžete plug-in hybridní vozidlo nabíjet doma po připojení k domácímu zdroji elektrické energie, podobně jako třeba mobilní telefon.
Baterie v hybridech a elektromobilech zpravidla přežije i samotný vůz, ve kterém funguje. Často vydrží i deset let. Důkazem je už legendární vídeňský taxikář Manfred Dvorak, který najel za osm let svojí Toyotou Prius více než milion kilometrů, aniž by pohonný systém potřeboval jakýkoli zásah.Full Hybrid – tento typ hybridního pohonu dovoluje, jak jízdu čistě v elektrickém módu, přes kombinaci motor plus elektromotor, až po jízdu na spalovací motor. Nabíjení je zde řešeno rekuperací při brždění, případně dobíjením spalovacím motorem.
Kdy se vyplatí plug-in hybrid : Tzv. hybrid se tedy vyplatí na delší vzdálenosti, na kterých standardní elektromobil nemusí obstát. Do hybridního auta na dlouhé cestě v případě potřeby jednoduše natankujete pohonné hmoty. Oproti standardnímu elektromobilu představuje konstrukce dvou motorů vyšší hmotnost, a tím i spotřebu a odlišné jízdní vlastnosti.