Krmení Užovka rozhodně není vegetarián a vyžaduje čistě živočišnou stravu. Mládě krmte jednou týdně holátkem, staršímu jedinci postačí dvě dospělé myši na tři týdny. Na krmení můžete použít i potkany.Užovky rodu Natrix mají jedovaté sliny, které působí hlavně na obojživelníky a pro člověka nepředstavují zřejmě žádné nebezpečí. Nicméně jsou již známy případy otravy po kousnutí různých „pravých“ užovek. Jed ve slinách vylučovaný užovkou obojkovou u alergiků může ve vzácných případech vyvolat i smrtelnou reakci.Jak se zbavit hadů na zahradě
Minimalizujte úkryty na zahradě – Hadi se mohou schovat téměř kdekoliv, takže udržujte zahradu co nejvíce uklizenou, abyste omezili místa, kam se mohou hadi ukrýt. Odpuzovače hadů – Jednoduchým a bezpečným způsobem, jak omezit přítomnost hadů na zahradě, je použití odpuzovače hadů.
Kde najít užovku : Užovka podplamatá je had, který s oblibou žije právě v okolí řek, potoků nebo jezer. Její hlavní potravou jsou totiž ryby, spíš výjimečně pak obojživelníci.
Jak dlouho vydrží užovka bez jídla
Ten bez potravy vydrží i několik měsíců. „Hady krmíme přibližně jednou měsíčně, vyžadují však dostatek vody a tepla. Asi dva měsíce v létě je míváme ve venkovních teráriích, ale po zbytek roku jim musíme topit,“ vysvětluje Olga Němcová, chovající hroznýše a užovky.
Jakou žárovku pro užovku : V noci by teplota měla klesnou zhruba na pokojovou teplotu, cca 18°C – 23°C. Světlo v teráriu pro Užovku Červenou: Užovka není živočich na světlo náchylný. Nepotřebuje žádné speciální spektrum, ani žádnou speciální žárovku.
Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem zmije je spojitý černý klikatý pruh, který mají všechny zmije. Pruh vede po hřbetu těla. Zatímco užovky mají na zádech jen skvrnky.
Žere především ryby, někdy ale také obojživelníky jako žáby, ropuchy, čolky a pulce. Svou kořist při polykání ochromuje případně usmrcuje výměšky tzv. Duvernoyovy žlázy, z níž skrze nejzadnější maxilární zuby vylučuje hemoragický a neurotoxický jed.
Co nemají rádi hadi
Udržujte krátký trávník – hadi nemají rádi otevřená prostranství a na otevřeném trávníku se budou cítit zranitelně. Minimalizujte úkryty na zahradě – hadi se dokáží schovat prakticky všude, proto udržujte zahradu co nejvíce uklizenou, abyste minimalizovali místa, kam se mohou hadi ukrýt.Pokud jde o zmiji, většinou stačí uklidit binec kolem domu a na zahradě a udržovat nízký trávník. Takovou oblast zmije vyklidí sama," uklidňuje herpetolog Mojmír Vlašín. V praxi to znamená, že by se kolem domu neměla povalovat prkna, hromady dřeva či odložené nářadí.Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem zmije je spojitý černý klikatý pruh, který mají všechny zmije. Pruh vede po hřbetu těla. Zatímco užovky mají na zádech jen skvrnky. Někdy se nám může zdát, že skvrnky na těle užovek při pohybu vytvoří jakýsi slitý pruh.
Je to poměrně malý, štíhlý, řídce se vyskytující had, dorůstající délky 60, výjimečně 75 cm. Samička je šedohnědá, sameček hnědý. Po celém těle má pravidelně seřazené tmavé skvrny, které se někdy mohou na zádech spojovat, a trochu tak připomínat zmiji.
Čím se liší zmije od užovky : Zejména užovku a zmiji si lidé pletou. Rozlišit je ale jde. U většiny zmijí lze spatřit charakteristický pruh jdoucí podél těla. Užovky mají na povrchu kůže skvrnky.
Co žere užovka hladká :
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Biotop | travnaté území, listnatý a smíšený les (světlé lesy, křoviny, vřesoviště, kulturní krajina) |
Potrava | obratlovci (ještěrky, hadi (včetně zmijí), malí savci) |
Rozměry | délka 40−70 cm, hmotnost 30−150 g |
Rozmnožování | Je vejcoživorodá, počet mláďat 4−15, březost trvá 3–4 měsíce. |
Co vše potřebuje had
Nesmí chybět miska na vodu, aby se had mohl kdykoliv napít. Důležitý je úkryt, aby se zvíře cítilo bezpečně. Dále pak vhodný substrát a zdroj tepla, které hadi pocházející z tropů potřebují. Můžete použít žárovku nebo topný kámen.
Například užovka hladká (Coronella austriaca) je poměrně útočná. Zastihneme-li ji v přírodě, často se proti člověku postaví, vztyčí přední část těla a hlasitě syčí. Není jedovatá, takže pokud nás kousne, stačí ránu ošetřit, vydesinfikovat, aby se nezanítila.U většiny zmijí lze spatřit charakteristický pruh jdoucí podél těla. Užovky mají na povrchu kůže skvrnky. Existují ale i jednobarevné bez skvrn. „Základní barvení i zbarvení pruhu může být různé.
Jak had klade vejce : Hadi vejcoživorodí
Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.