Co jsou Mrkvace?
Prsty okraj pevně přitiskneme. Klademe na plech na pečicí papír a pečeme v troubě na 180 stupňů asi 20 minut dorůžova. Vychladlé obalujeme v práškovém cukru s vanilkou.Co to vlastně jsou mrkvánky Jedná se o základní sušenkové těsto obohacené o mrkev, dýni či červenou řepu. Těsto se vyválí a poté se z něj vykrajují kolečka, která se plní – např. švestkovými povidly, marmeládou, či přesnídávkou.Mouku smícháme na vále s kypřícím práškem, přidáme mrkev a postrouháme máslem. Rukama vytvoříme pěkné těsto, které vyválíme válečkem na pomoučeném vále asi na 2-3 mm tloušťky, a rádýlkem nebo nožem vykrájíme čtverce. Ty naplníme povidly a přehneme do tvaru šátečku. Vidličkou stlačíme okraje trojúhelníčků k sobě.

Co jsou Mrkvance : Mrkvánky jsou velmi oblíbené tradiční pečivo tak jak je známe od našich babiček. Vyrobené jsou z pšeničné mouky, mrkve a naplněné švestkovou nebo hruškovou náplní.

Jak dlouho vydrží Mrkvánky

Taštičky klademe v nevelkých rozestupech na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme 15 až 20 minut v troubě vyhřáté na 160°C, dokud lehce nezrůžoví. Ihned po upečení pocukrujeme moučkovým nebo vanilkovým cukrem. V uzavřené nádobě vydrží až 14 dnů.

Proč jíst mrkev : S 25 kcal na 100 g je mrkev nízkokalorická, ale zároveň obsahuje mnoho vitaminů, minerálů a vlákniny. Obzvláště cenné pro lidské zdraví jsou karotenoidy, které se v těle přeměňují na vitamin A a také dodávají mrkvi její barvu. Jasně oranžová mrkev má obzvláště vysoký obsah beta-karotenu, prekurzoru vitaminu A.

V polovině září už bývají mrkve, petržele a celery pěkně narostlé. Až to může vypadat, že chtějí hned z půdy ven. Vydržte. Sklízet začněte až v druhé půlce září nebo ještě lépe až v říjnu.

Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Co pestovat s mrkví

Lze ji velmi dobře pěstovat na záhonu po brukvovitých. Mrkve výborně prospívají v blízkosti salátů, rajčat, ředkviček, rozmarýnu a šalvěje, ale také kmínu, koriandru, heřmánku a aksamitníku.Kdy kvete mrkev Mrkev obecná je dvouletá rostlina. První rok tvoří listoví a kořen, ve kterém se střádají živiny. Po přečkání zimy začne druhým rokem mrkev tvořit lodyhu, na které následně vzniká květenství.Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.

Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky. Tento jev, kdy se nadbytek karotenu ukládá do svrchních vrstev kůže, se nazývá karotenémie. Oranžové zbarvení se objeví převážně na dlaních, chodidlech, kolenou a kolem nosu.

Jak uskladnit mrkev bez sklepa : Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Co sázet po mrkví : Lze ji velmi dobře pěstovat na záhonu po brukvovitých. Mrkve výborně prospívají v blízkosti salátů, rajčat, ředkviček, rozmarýnu a šalvěje, ale také kmínu, koriandru, heřmánku a aksamitníku.

Jak ochutit dušenou mrkev

Rozmíchejte dohladka, dochuťte solí, bílým pepřem, muškátovým květem nebo nastrouhaným oříškem a duste asi 10 minut, až bude mrkev měkká, ale nerozvařená. Nakonec dochuťte cukrem nebo citronovou šťávou, případně obojím, podle vaší chuti.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co léčí mrkev : Mrkev je doslova nabitá antioxidanty. Najdeme v ní hojně zastoupeny vitamín C, vitamín E a selen. Tato kořenová zelenina nám pomáhá nejen k dobrému zraku, je také vynikajícím pomocníkem při nemocech jater, zánětech kloubů, revma, nemocech střev, průjmu, astmatu a dokonce i proti obávané rakovině.