Absolutní majetkové právo v sobě zahrnuje věcná práva k věci vlastní, věcná práva k věci cizí a právo dědické. Na druhou stranu majetkové právo relativní se pak zabývá závazky, jakoţto vznik závazků, prvky závazků a zánik závazků.Přirozené právo (lat. ius naturale) znamená právo nepsané, věčné, univerzální a nezávislé na státu (resp. společenství států), jehož podstatou je obecná rovnost všech lidí, požadavek spravedlnosti a zákaz diskriminovat kteroukoli lidskou osobu.primárními jsou to právní předpisy (normativní právní akty), normativní smlouvy, soudní a správní precedenty a judikatura, právní obyčeje a některé další. Mezi sekundárními prameny práva to mohou být učebnice, právnické slovníky, právnická periodika, vládní dokumenty a mnohé další.
Jaká práva má člověk : Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků
1 | Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. |
---|---|
16 | Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny. |
17 | Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven. |
18 | Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. |
Co vše je majetek
Majetek (od „míti“, přechodník „maje“) je to, co člověk nebo instituce má čili vlastní. Majetek je souhrn veškerých statků, se kterými daný vlastník (fyzická nebo právnická osoba) může volně nakládat a kterými také ručí za své případné závazky.
Na co se dělí majetek : Běžně se majetek dělí na dvě kategorie, a to na dlouhodobý a krátkodobý majetek. Dlouhodobý majetek zahrnuje aktiva, která držíte déle než jeden rok, naopak krátkodobý majetek tvoří aktiva, která vlastníte do jednoho roku.
Bez poznání, tedy bez toho, že by adresát věděl, zda se o (pozitivní) právo jedná, nebo pokud prostě poznat nelze, nemůže se o pozitivní právo jednat. Přirozené právo naproti tomu existuje i bez poznání. Je totiž nezávislé na jakémkoli lidském poznání.
Občanská práva nebo též občanské svobody jsou ta základní práva a svobody, která příslušejí občanům daného státu či jiné občanské korporace. Tím se odlišují od lidských práv, která demokratické státy zaručují všem lidem, tedy i cizincům.
Co není pramenem práva
Převažuje tedy názor, že pramenem práva není právní zásada nebo zvyklost samotná, ale zákon, který na ni odkazuje. Soudní rozhodnutí také není pramenem práva.Pramenem správního práva je značné množství obecně závazných předpisů z různých oblastí života, z nichž nejdůležitější je Ústava, zákon o obcích, zákon o krajích, zákon o správním řízení, zákon o policii ČR apod.svoboda a rovnost všech lidí v jejich právech. právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení.
Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Co patří do osobniho majetku : Pokud máme ve firemním majetku položky, které hodláme ve vlastnictví držet déle než jeden rok, můžeme je označit za dlouhodobý majetek. Pro příklad si můžeme uvést výrobní stroje, automobily, budovy, pozemky nebo i software.
Co je nehmotný majetek příklady : Dlouhodobý nehmotný majetek (DNM)
Jde o věci nemateriální povahy, které však mají účetní hodnotu. Patří sem software, výsledky výzkumu a vývoje (například patenty), ocenitelná práva nebo dobrá pověst značky (tzv. goodwill), tedy rozdíl mezi tržní hodnotou podniku a hodnotou jeho majetku.
Co vše se dělí při rozvodu
Podle občanského zákoníku do něj patří vše, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu. A to včetně dluhů. Naopak do něj nepatří věci k osobní potřebě, dědictví či dar jednoho z manželů, bolestné po úrazu v práci, majetek získaný před uzavřením manželství nebo věci, které z něj byly vyloučeny předmanželskou smlouvou.
Co spadá do dědictví
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.Pozitivním právem (označovaným též – ne zcela přesně – jako platné právo) se rozumí takové právo, které lze odvodit ze systému vesměs psaných právních norem, které jsou v dané době platné. Jeho protikladem je právo přirozené.
Co patří mezi prameny práva : Existuje pět rozdílných kategorií formálních pramenů práva. Tři z nich jsou závazné: právní předpisy, právní obyčeje a obecné právní zásady. Další dva prameny práva nejsou závazné, o právu pouze svědčí (gnoseologické prameny práva): judikatura a doktrína.