Šťouchané brambory se škvarky, jitrnice se zelím
Snad nejtypičtější a nejoblíbenější zabíjačkovou pochoutkou je jitrnice. Podávat ji můžete opečenou v troubě, s dušeným kysaným zelím a šťouchanými brambory se škvarky.…Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Díky střívku přitom do sebe jitrnice tuk tolik nenasákne. Právě při opékání na pánvi mají jitrnice nejvíc tendenci praskat. Zabráníte tomu tak, že ještě před opékáním jitrnici ponoříte na chvíli (cca na 1-2 minuty) do horké, ne však vroucí, vody. Poté už je stačí jen utřít do sucha a pak osmažit na pánvi dozlatova.
Jak jíst Jitrnicový prejt : Podáváme s brambory a dušeným kysaným zelím.
Kolik cibule do jitrnic
Suroviny na cca 12 kg jitrnic:
1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.
Co patří do jelit : Jelito (polsky: kaszanka; německy: Grützwurst) je masný výrobek z vepřového masa a krve. Kromě toho obsahuje kroupy nebo drobné kousky pečiva. Jelito je běžným produktem domácích zabijaček. Podobně jako u jitrnic, i zde jsou základními surovinami méně hodnotná masa – hlava, játra, bůček, kůže, plíce apod.
Jitrnice opečené na pánvi
Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.
1. Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C. 2. Pekáč vymastíme sádlem a vložíme na něj propíchaná jelita.
Co se hodí k prejtu
Mezi prejt a brambory zezadu servírujeme teplé zelí. Pokrm doplníme snítkou čerstvé majoránky.Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.
Jak dlouho smažit jitrnici : Dusíme cca 15 minut. Jitrnice vytáhneme z lednice asi 2 hodiny před úpravou. Obalíme je v hladké mouce a vložíme na pánev se lžící oleje, olej nesmí být úplně horký, jen mírně zahřátý. Na mírném ohni je opékáme ze všech stran.
Jak uvařit jelito : Jelita "vaříme" těsně pod bodem varu při 90 °C po dobu 30 minut. Ta uvařená plavou krásně na hladině. Po uvaření je necháme vychladnout a spotřebujeme nejdéle do 3 dnů. Přebytky je možné také zamrazit.
Jak jíst prejt
Prejt prochází procesem vaření a obsahuje alergeny 1 (pšeničná mouka, lepek) a 7 (mléko). Použití: dá se jíst i samostatně, nejlépe však chutná krásně opečený na pánvi nebo v pekáči.
- 640 g bílého zelí (1 velká sklenice, sterilizovaného)
- 200 ml vody.
- 1 lžíce vepřového sádla.
- 1 cibule (nadrobno nakrájená)
- 1 lžíce hladké mouky.
Koření (na 1 kg masa: 3 g mletého pepře, 1 g mletého kmínu, 1 g třeného česneku) smícháme s trochou vody a přidáme do hovězího.
Jak se jí jelito : Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.