I když semena můžete jíst celá, jejich mletí umožňuje tělu absorbovat více omega-3 mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů. Vložte několik lžic celých semínek do hmoždíře, mixéru, mlýnku na koření nebo mixéru a poté semínka rozdrťte. Lněné semínko mleté se skvěle hodí na zahuštění smoothie nebo do snídaňových kaší.MLETÁ LNĚNÁ SEMÍNKA
Zároveň se díky své neutrální chuti dají použít místo vajíčka jak do sladkých receptů (lívance, koláče, dorty…), tak i do slaných jídel (zeleninové karbanátky, falafel…). Stačí jen v hrnku smíchat polévkovou lžíci semínek se třemi polévkovými lžícemi vody a nechat pár minut odležet.Výživové přednosti lněných semínek
Lněná semínka jsou zdravá zejména pro srdce – obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny. V jedné lžíci lněného semínka najdeme 1,8 g omega 3 mastných kyselin. Další cennou složkou jsou lignany, které mají významné antioxidační účinky.
Kolik lněných semínek denně : Doporučené dávkování lněných semínek je 1-2 lžíce denně. Preferovány jsou mletá lněná semínka, protože tělo může snadněji vstřebat výživné látky, zejména omega-3 mastné kyseliny. Extrakt z lněných semínek je silnější a stačí ho mnohem méně a to přibližně 1-2 g denně.
Kdy začít jíst lněné semínko
A:Doporučuje se konzumovat lněné semeno 150g ráno nebo večer, aby bylo dobře stravitelné a aby jeho účinky mohly působit v těle po celý den.
Co léčí lněné semínko : Používal se zejména k léčení žaludečních a střevních potíží, kvůli slizu, který vytvoří na žaludeční a střevní sliznici ochranný film až na několik hodin. Chrání tak žaludeční stěnu, zabraňuje vzniku zán*tů a usnadňuje její regeneraci a uzdravování. Dnes se len pěstuje téměř po celém světě.
Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.
Chia semínka
Věřilo se, že dodávají tělu sílu a byly proto konzumovány zejména po dobu dlouhých a náročných pochodů. Semínka jsou bohatá na omega–3 mastné kyseliny, vlákninu a minerální soli. Čím nahradit: Místo chia semínek můžete konzumovat jakékoliv jiné ořechy. Skvěle se hodí například klasické české vlašské.
Která semínka jsou nejzdravější
Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.Za bezpečnou dávku lněných semínek lze podle něj v této souvislosti považovat asi dvě polévkové lžíce (60 gramů) denně.Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.
Obalované pokrmy v trojobalu (řízek, květák) – tady se dá použít místo klasického trojobalu pouze dvojobal bez vejce. Vytvoříš si těstíčko z 1 lžíce škrobu, 250 ml mléka, špetky soli a malinko polohrubé mouky k zahuštění těstíčka. Vznikne ti první vrstva, ve které obalíš řízky.
Čím nahradit quinoa : Budete-li chtít tuto potravinu koupit, musíte do obchodu se zdravou výživou. V normálním supermarketu jsem ji ještě neviděla. Quinou lze používat podobně jako rýži nebo kuskus. K ochucení je možné použít jakékoliv koření či zeleninu.
Jak si udělat Chia semínka : narozdíl od lněných semínek). Nejjednodušší příprava chia semínek je namočení do vody v poměru přibližně 1:5 na cca 15-30 minut. Vznikne vám želé, které můžete rovnou vypít, nebo smíchat s dalšími pokrmy (jogurty, kaše) či se šťávami, aniž byste při konzumaci registrovali strukturu semínek.
Proč jíst semínka
Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.
Doporučujeme jíst lněné semeno po celý den – jako snack mezi jídly, nebo dokonce místo jídla. Pokud jste přecitlivělí na příliš mnoho tučných potravin, můžete skočit na semínka ve svačinách. Linoleové semeno je ideální do smoothie, jogurtu, salátů, ale i do různých kaší a pečiva.2 lžíce mouky smíchané s 2 lžícemi vody, 2 lžícemi oleje a 1 lžící prášku do pečiva budou pracovat stejně jako jedno vajíčko. Těsto se hravě spojí, a navíc bude hezky vláčné. Na podobném principu fungují také 2 lžíce kukuřičného či bramborového škrobu smíchané pouze se 2 lžícemi vlažné vody.
Jak udělat buchtu bez vajec : Hrníčkový moučník s ovocem
Hrníčkové recepty oceníme především tehdy, když nemáme možnost suroviny zvážit. Připravíme si 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 1 hrnek mléka, 1/2 hrnku oleje, 1 vanilkový cukr, 1/2 prášku do pečiva. Na posypání moučníku si nachystáme ovoce (např. meruňky).