Co musí obsahovat popisové pole?
Popisové pole je standardizovaný blok textu, který se objevuje na všech stránkách technického výkresu. Obsahuje důležité informace o výkresu, jako je název výkresu, jméno osoby nebo organizace, která jej vytvořila, datum jeho vytvoření a další důležité údaje.Výkres sestavení obsahuje: – zobrazení montážní jednotky, – kótování hlavních rozměrů, – odkazy jednotlivých položek (pozice), – údaje o svarech, pájených a lepených spojích, – popisové pole (materiál a polotovar se nevyplňuje!!), – kusovník (může být i zvlášť na samostatném listu).Technický výkres není realistickým zobrazením díla, ale používá se zjednodušování, symboly, značky apod. Hlavní zásady kreslení výkresů jsou určeny technickou normou (v ČR je to ČSN 01 3000 Strojnické výkresy). Výrobní výkresy se musí kreslit jednotně, aby byly vždy jednoznačné pro každého, kdo podle nich pracuje.

Jak má vypadat technický výkres : Technické výkresy se popisují písmeny velké abecedy a arabskými číslicemi. Výkresy se vyhotovují na kreslící listy, s předepsanou úpravou. Součásti se kreslí v měřítku 1:1 nebo v měřítku zvětšení či zmenšení. Slovní údaje o výkresu a součásti se uvádějí v popisovém poli.

Jak vyplnit Popisove pole

Základní popisové pole (rohové razítko)

Nejdůležitější údaje (zapisují se tlustě výškou písma 5 mm): číslo výkresu; • název výkresu; • název vlastního podniku (školy); • měřítko. Ostatní informace se zapisují tence a výškou písma 3,5 mm.

Jaká je šířka Popisového pole ve výkresech : Šířka popisového pole nemá překročit 170mm, aby po složení výkresu zůstalo pole viditelné v celé své délce. Výška se volí podle potřeby vepsání všech nutných údajů – má být však co nejmenší. Směr čtení údajů v popisovém poli musí být obecně shodný se směrem čtení výkresu.

Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti. a naopak: 1,5 km = 150 000 cm – posuneme des.

Měřítko a poměr se nyní podle ČSN 01 6910 píšou tak, jak je najdete na mapách či v odborné literatuře – s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1 : 2).

Co obsahuje technická dokumentace

Technická dokumentace obsahuje informace o konstrukci výrobku a o jeho výrobci a fungování. Dále musí obsahovat veškeré skutečnosti, které prokazují soulad výrobku s platnými požadavky. Jako výrobce se musíte při uvádění výrobku na trh řídit určitými pravidly.Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.Úprava formátu rohového razítka

Rozbalte položky Zdroje výkresu a Rohová razítka. Klikněte pravým tlačítkem na formát rohového razítka a vyberte položku Upravit. Rozbalte list výkresu a klikněte pravým tlačítkem na rohové razítko. Pak klikněte na tlačítko Upravit definici.

Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.

Jak vysvětlit měřítko : Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti.

Co znamená měřítko 1 ku 50 : Každý výkres je nakreslen v určité měřítku, při stavebních výkresech je to obvykle měřítko 1:50, což znamená, že 1cm na výkrese představuje 50cm ve skutečnosti.

Co má obsahovat průvodní zpráva

Průvodní zpráva musí obsahovat identifikační údaje. Mezi tyto údaje se vypisují údaje o stavbě například název stavby, místo stavby a předmět dokumentace. Předmět stavby znamená, jestli se jedná o novostavbu nebo přestavbu. Mezi další identifikační údaje patří údaje o žadateli a údaje o zpracovateli.

Projektová dokumentace je zásadní součástí každého stavebního projektu, protože poskytuje kompletní přehled o navrhované stavbě a jejím průběhu. Skládá se ze studie, dokumentů pro územní rozhodnutí, dokumentů pro stavební povolení, zadávací a realizační dokumentace a dokumentace skutečného provedení stavby.Je–li řezů nebo průřezů více než jeden, musí se označit jak stopy rovin řezů (průřezů), tak obrazy řezů (průřezů) písmeny nebo písmeny v kombinaci s číslicemi. U všech stop rovin řezů (průřezů) musí být vyznačený směr sklopené myšlené roviny řezu (průřezu), aby nemohlo dojít k záměně.

Jak se kreslí řez : Kreslí se u souměrných rotačních součástí tak, že se jedna polovina zobrazí v řezu, druhá v pohledu. Rozhraní mezi pohledem a řezem tvoří osa souměrnosti. Poloviční řez odpovídá myšlenému vyříznutí čtvrtiny součást, šrafují se plochy ve směru promítání ( červené ), zelené plochy se neuvažují.