Co muze znamenat vysoke CRP?
Vyšetření CRP je řešením – nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje, výsledek je hotový za několik minut. Je-li CRP vyšší než 100 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik.I po jednoduchých operačních zákrocích může nastat krátkodobé pooperační zvýšení koncentrace CRP. Hodnoty nad 100 mg/l odhalují vysokou zánětlivou činnost jako je například sepse, závažné infekce a metastázy rakoviny. Hodnota nad 300 mg / l je extrémně vysoká a může indikovat, potenciálně život ohrožující stav.CRP hodnoty

6 – 30 mg/l – mírná infekce, obvykle virového původu. Pokud příznaky infekce do 2 – 3 dnů neodezní, je vhodné test opakovat. 50 – 200 mg/l – bakteriální infekce, zpravidla streptokoky nebo stafylokoky, vyžadující adekvátní léčbu. Nad 200 mg/l – vážná infekce.

Kdy je nejvyšší CRP : Jeho koncentrace se zvyšuje v důsledku zánětlivých onemocnění, nejvýrazněji u bakteriálních infekcí, již za 6–12 hodin po začátku zánětlivého procesu. Používá se jako marker infekcí a zánětů a při monitorování odezvy pacienta na farmakologickou léčbu. U virových infekcí může být mírně zvýšen.

Co ukáže CRP

CRP (C-reaktivní protein) je bílkovina, jejíž hladina v krvi stoupá během akutní fáze zánětu. Je součástí vrozené imunity a vzniká v játrech. Úroveň naměřené hodnoty CRP například pomáhá určit, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci.

Kdy je to na antibiotika : Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.

Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Doporučené cut-off POC hodnoty CRP při diagnostice LRTI u dospělých 1-2

Hodnota CRP a přítomnost bakteriální infekce Doporučení antibiotik
20-100 mg/l Bakteriální infekce je možná Antibiotika předepište při vysokém riziku komplikovaného průběhu1 Zvažte pozdější předepsání antibiotik, která se nasadí, při zhoršení příznaků2

Jak zjistit kde je zánět v těle

Diagnostika zánětu

Pro správnou diagnostiku zánětu je často nutné provést řadu vyšetření. Základem jsou krevní testy. Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle.Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.Pokud je hladina proteinu v krvi nízká, jde o virové onemocnění, a antibiotika proto zabírat nebudou. Pokud vyjde naopak vysoký výsledek, pacient trpí bakteriální infekcí, u které je vhodné tyto léky nasadit. Podobné testy jsou podle dalšího praktického lékaře Jana Jelínka k dostání také volně v lékárnách.

Bakteriální infekce, které můžeme léčit antibiotiky:

  • Angína.
  • Spála.
  • Tuberkulóza.
  • Meningitida.
  • Černý kašel.
  • Tetanus.
  • Břišní tyfus.
  • Lymská borelióza.

Jaká je pravděpodobnost že mám rakovinu : Pro ilustraci: zatímco u patnáctiletých Čechů se každoročně objeví 18 případů rakoviny na 100 tisíc lidí, u padesátiletých je to 502 případů a po osmdesátce dokonce 2203 případů. Pro každé onkologické onemocnění je typický věk nástupu trochu jiný.

Jak poznam že mám rakovinu krve : Příznaky leukémie

  • bledost.
  • únava.
  • hubnutí
  • zvětšené uzliny.
  • zvýšená tělesná teplota.
  • nebolestivá zvětšená uzlina.
  • časté infekce.
  • pocení

Jak poznat že mám zánět

Příznaky zánětu

Jedním z nejznámějších projevů zánětu je otok postižené oblasti, který vzniká v důsledku nahromadění tekutiny. Postižená oblast také může být bolestivá, zejména při dotyku nebo pohybu. Zvýšený průtok krve do místa zánětu dále může způsobit zčervenání a pocit tepla.

Jak se hodnotí CRP test

  • hodnota CRP do 5 mg/l je považována za normální stav.
  • hodnota CRP 6-30mg/l znamená virové onemocnění a doporučuje se test za 1-2 dny opakovat.
  • hodnota CRP nad 30mg/l již značí velmi pravděpodobně bakteriální infekci.
  • hodnoty okolo 300 mg/l a více znamenají již velmi závažný bakteriální zánět v těle.

Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.

Kdy jít ven s antibiotiky : Obecně platí pravidlo – jak je dlouhá léčba antibiotiky, tak dlouhá je i rekonvalescence. Dál se přístup liší podle roční doby a počasí. Na jaře a v létě, kdy je venkovní teplota 18-25°C, není větrno, lze po 10-12 dnech bez velké fyzické aktivity povolit dítěti návrat k běžným činnostem.