Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.Zastínění pergoly výsuvnou markýzou je velice oblíbeným řešením. Jsme dostatečně chráněni před sluncem a v případě potřeby se markýza zase zasune. Ovšem pozor, markýza není ochranou před srážkami. Další možností je napnutí stanového plátna a jeho pevné ukotvení, jde však o řešení dočasné, s nízkou životností.V poslední době se na střechy zahradních domků používá i plechová střešní krytina. Je lehká, ale běžný kutil si ji na zahradní domek už sám nepoloží, protože potřebuje i speciální nářadí, které doma běžně nemá. Plechová krytina se vyrábí buď jako profilovaná, falcovaná, nebo jako maloformátová šablona.
Jakou krytinu na přístřešek : Při výběru střešní krytiny pro zahradní přístřešek doporučujeme vybírat z lehkých střešních krytin (krytiny do 25 kg/m²). Tyto střešní krytiny mají nízkou hmotnost, nezatěžují tak konstrukci, a jsou dostačující pro stavby altánků, pergol a garážových stání.
Co dát na střechu
Krytiny na šikmé střechy
- Pálené krytiny.
- Betonové krytiny.
- Plechové krytiny.
- Cementovláknité krytiny.
- Polykarbonátové desky.
- Asfaltové šindele.
- Vlnité bitumenové krytiny.
- Plastové krytiny.
Jak daleko od sebe krokve na pergolu : Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.
Zpravidla se používá ochranný základ proti hnilobě, černání a plísni a po něm pokračujete s nátěrem lazurou. Na výběr máte ze dvou druhů lazur: na bázi organických rozpouštědel CLOUsil nebo Holzlasur.
Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.
Co se dává pod plechovou střechu
Difúzně otevřená pojistná hydroizolace na bázi polypropylenu s nakašírovanou strukturovanou rohoží z polypropylenových vláken. Chrání vrstvy střech a podstřešní prostory před pronikáním vody a sněhu v případě poškození krytiny, případně před vodou kondenzující na spodní straně krytiny.Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.Na zastřešení pergol a přístřešků se nejčastěji používá bezpečnostní sklo ESG (kalené sklo), VSG (bezpečnostní lepené) a polykarbonát.
Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.
Co s mechem na střeše : Na trhu jsou běžně k dostání i přípravky přímo určené na likvidaci mechu, např. Anti-Moss či Mech-stop. Přípravky se na střechu nanáší štětcem či postřikovačem. Ideální je nástřik provádět za suchého počasí (aby se látka stihla vstřebat) a bezvětří (aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo).
Jak velkou pátku na pergolu : Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.
Jak daleko od plotu mohu stavět pergolu
Pergola musí stát alespoň 2 metry od sousedních pozemků Výška pergoly nesmí přesahovat 5 metrů
Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové.Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.
Co se dává na střechu : Základem je hydroizolace
Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Ta má bránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev střechy a do obytných prostor. Nejrozšířenější jsou hydroizolační pásy na bázi PVC a nebo asfaltu. Poměrně oblíbené jsou také plechy.