Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián.Pro milovníky levandule mohu doporučit kombinaci krásně sytě zelené borovice zakrslé (Pinus mugo Pumilio) s bohatě větveným květenstvím juky doplněné malými růžovými hlávkami stálezelené iberky, bílé drobnokvěté růže a jemnými klásky dochanu (okrasná tráva).Z trvalek okrasných květem vám do truhlíků doporučíme lomikámen, nižší druhy plamének (Phlox) a netřesky nebo krásnoočka (Coreopsisy). V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie.
Co zasadit k Perovskii : S čím perovskie vysadit Pokud chcete krásně kvetoucí zahradu, můžete ji vysadit k levanduli. Jakmile tato bylinka v červnu odkvete, nahradí ji ruská šalvěj.
Co kombinovat se šalvějí
Šalvěj je vhodné kombinovat s jitrocelem, heřmánkem, tymiánem, mateřídouškou, levandulí nebo fenyklovými semínky, které mírně podrtíte. Bylinné směsi využijete na podzim a v zimě při angíně, viróze, nachlazení, svalových bolestech, bolestivé menstruaci, potížemi s dýchacích systémem, žaludeční nedostatečnosti.
Jak kombinovat keře : Kvetoucí keře na sebe v záhonech téměř vždy strhávají pozornost. V kombinaci s trvalkami vzniká partnerství, které vypadá dobře jen tehdy, je-li správně vyvážené. To znamená, že by v něm mělo být v každém případě více trvalek. Keře vytvoří potřebný rámec a potřebnou plasticitu výsadby, vyžadují však dostatečný prostor.
Levandule je přesně tou rostlinou, která dokáže perfektně fungovat jako odpuzovač hmyzu a osvěžovat vzduch v jednom. Její vůně se vůbec nelíbí mouchám a komárům, ale také můrám, a dokonce má schopnost odpuzovat i blechy.
Levanduli se nejlépe daří na teplém a slunném stanovišti. Zemina by měla být spíše chudší na živiny a propustná. Především v zimě by levandule neměla být příliš vlhká, protože je mimořádně choulostivá na mráz. Levandule se skvěle hodí k ohraničení záhonu.
Co dát na dno truhlíku
Na rozdíl od písku, stěrku, polystyrenových úlomků nebo různých jiných materiálů má keramzit ideální vlastnosti. Vrstva keramzitu na dně květináčů optimálně propouští přebytečnou vodu a zabraňuje tak uhnívání kořenů. Navíc je 100% přírodní, neobsahuje žádnou chemii ani choroboplodné zárodky.Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou. Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.Slunné a vzdušné místo, dostatek prostoru, kyprá půda a správné hnojení.
Dobře se kombinuje s játry, úhořem, sleděm, jehněčím, zvěřinou a drůbeží. V italské kuchyni je základem pro polentu s gorgonzolou a saltimboccu – telecí řízek obložený šunkou a listy šalvěje. Bylinka se hodí také k rajčatům, bramborám či luštěninám.
Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Co zasadit pod ovocné keře : Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.
Co spolu pestovat
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Levandule obvykle špatně regeneruje z úplně dřevnatých částí, takže se vyvarujte řezu do těchto částí, pokud na nich nevidíte žádné známky nových výhonků. Postupný řez: Pokud je rostlina velmi dřevnatá, může být nejlepší omladit ji postupně, přes dva až tři roky.Jak sušit levanduli Asi nejznámější forma sušení je svázání stonků k sobě a pověšení květy dolů. Samozřejmě ideálně na suchém místě. Levanduli lze sušit i v sušičce na ovoce, ale pozor, teplota nesmí být vyšší než 35 °C.
Jak stříhat levanduli aby pěkně kvetla : Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.