Dále mohou vzplanutí ekzému vyvolat různé dráždivé látky – mýdla, saponáty, prací prostředky, chlorovaná voda, ovčí vlna nebo desinfekční prostředky. Na zhoršení ekzému se podílejí také vzdušné alergeny, tedy roztoči, prach, zvířecí alergeny, pyly nebo plísně.Vzhledem k tomu, že atopický ekzém je nemoc kůže, je dobré se zaměřit na vitamíny a minerální látky, které hrají na tomto poli významnou roli. Stavba tkání zabezpečuje celistvost kůže a chrání nás před oxidačním stresem. Jde o vitamíny A, C, E, D a minerální látky jako zinek, selen nebo měď.První pomoc při svědění
- Dietní změny. Zkuste se vyhnout potravinovým alergenům, aby se atopický ekzém nezhoršoval.
- Vyzkoušejte léky na alergii, tzv.
- Ledové obklady.
- Zklidňující koupele.
- Hydratujte pokožku.
- Vyzkoušejte lokální masti nebo SOS spreje.
- Nenechat si ekzém ,,rozjet''
- Pravidelně hydratovat pokožku vhodnými krémy.
Co pomohlo na ekzém : Vyzkoušejte hydratační krém nebo mast na atopický ekzém, které jsou vhodné i pro děti, a postarají se o zjemnění a hydrataci pokožky. Vsaďte na účinné látky omega-6 mastné kyseliny a licochalcon A a udržte pokožku pružnou a vláčnou.
Co spouští atopický ekzém
Nejčastější příčiny atopického ekzému
Mezi nejčastější "provokatéry", které spouští či zhoršují atopický ekzém, řadíme zpravidla tyto elementy: Potraviny – čokoláda a kakao, čerstvé i UHT kravské mléko, vejce, arašídy, ryby, sója, ořechy, citrusy, kiwi, rajčata, přezrálé ovoce, zkvašené ovocné šťávy.
Co se nesmí jíst při atopickém ekzému : Mezi tyto potraviny patří kysané nebo fermentované výrobky jako je uzené, kysané zelí, zrající nebo plísňové sýry, konzervované ryby. Nevhodné jsou také jahody, vaječný bílek, mořské plody, lilek, ale třeba i rajčata nebo některé ořechy.
Potraviny, které zhoršují atopický ekzém
- kakao a čokoláda,
- citrusy, jahody, ananas a další druhy kyselého ovoce,
- rajčata, celer, špenát, lilek,
- uzeniny a uzené maso,
- zrající sýry,
- kvasnice,
- konzervovaná a kysaná jídla,
- ocet,
Atopický ekzém
- MEDIDERM Krém 500 g. Zdravotnický prostředek.
- MEDIDERM Krém 1 kg. Zdravotnický prostředek.
- ATOPICLAIR Krém 40 ml. Zdravotnický prostředek.
- Excipial U Lipolotio 40 mg emulze 200 ml. Léčivý přípravek.
- HALICAR Mast 25 g. Léčivý přípravek.
- SEBCLAIR krém 30 ml.
- MEDIDERM Krém 100 g.
- DEXERYL Ochranný emolienční krém 250 g.
Jak zklidnit ekzém babské rady
Na přírodním zmírnění projevů ekzémů se mohou výrazným způsobem podílet koupele. V současné době se nejčastěji setkáte s olejovými koupelemi a ochrannými oleji před koupelí. Skvělý je například tea tree olej, který nejenže má antiseptické vlastnosti a usnadňuje hojení, ale navíc pomáhá mírnit svědění.Značně pomáhá potírat zapálené místo tinkturou z ostropestřce mariánského, smilu písečného či vlaštovičníku. U ekzémů, které mají tendenci mokvat, pomáhá tinktura z lichořeřišnice a vřesu.Mezi tyto potraviny patří kysané nebo fermentované výrobky jako je uzené, kysané zelí, zrající nebo plísňové sýry, konzervované ryby. Nevhodné jsou také jahody, vaječný bílek, mořské plody, lilek, ale třeba i rajčata nebo některé ořechy.
Když atopický ekzém pokračuje do dospívání… V 80 % případů atopický ekzém mizí kolem 7. nebo 8. roku věku.
Kdy zmizí atopický ekzém : Velkou nadějí pro rodiče a děti může být i zkušenost z lékařské praxe, která zaznamenala, že asi u 75 % případů dětský atopický ekzém úplně zmizí kolem desátého roku věku.
Jak se přírodně zbavit ekzému : Ekzémy jsou nejčastěji reakcí těla na určité vnitřní alergeny, které se dostávají do lidského těla. Proto můžeme tělu pomoci také jeho pročištěním. Ideální volbou jsou v takovém případě čistící čaje. Můžete například smíchat nať čekanky s kořenem pampelišky, rdesnem ptačím, jehlicí trnitou a violou trojbarevnou.
Čím se léčí ekzém
Na léčbu se využívají zejména lokální kortikosteroidy, lokální imunomodulátory a své místo zde mají také antihistaminika. Lokální kortikosteroidy mají protizánětlivý a protisvědivý efekt. Používají se pouze krátkodobě. Lokální imunomodulátory potlačují imunitní reakci v postižených místech.
Jako rychlá první pomoc při svrbění může posloužit ochlazení pokožky. Namočte kus látky do studené vody, vyždímejte ji a přiložte na místo, které vás svědí.. Podobně můžete použít i sáček s ledem nebo mraženou zeleninou. Chlad znecitliví nervová zakončení v pokožce a na chvíli vás tak zbaví pocitu svědění.Ekzémy jsou nejčastěji reakcí těla na určité vnitřní alergeny, které se dostávají do lidského těla. Proto můžeme tělu pomoci také jeho pročištěním. Ideální volbou jsou v takovém případě čistící čaje. Můžete například smíchat nať čekanky s kořenem pampelišky, rdesnem ptačím, jehlicí trnitou a violou trojbarevnou.
Jak se zbavit ekzému přírodní cestou : Na přírodním zmírnění projevů ekzémů se mohou výrazným způsobem podílet koupele. V současné době se nejčastěji setkáte s olejovými koupelemi a ochrannými oleji před koupelí. Skvělý je například tea tree olej, který nejenže má antiseptické vlastnosti a usnadňuje hojení, ale navíc pomáhá mírnit svědění.